Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rodriguez ráta aj s Ruskom

Včerajšie obchodovanie na svetovom trhu ropy sa nieslo v znamení výrazných ziskov tejto komodity, keď nová vlna násilia na Blízkom východe a optimizmus týkajúci možného konsenzu v prípade výraznejšej úpravy ťažobných kvót zo strany Ruska zvýšila nákupnú aktivitu investorov. Vyostrenie konfliktu medzi Izraelom a Palestínou zvýšilo aktuálnu nervozitu na trhu, pričom dosah týchto udalostí považujú analytici za krátkodobý. Pozornosť obchodníkov sa v týchto dňoch upriamuje najmä na vyhlásenia Ruska, ktoré presadzovaním svojho neústupčivého postoja v otázke úpravy produkčných kvót zvyšuje riziko cenového kolapsu. Optimistické vízie však poskytol prezident OPEC Chakib Khelil, ktorý vyhlásil, že pozoruje zlepšenie v otázke výraznejšej úpravy ruských kvót. Od začiatku budúceho roka kartel odsúhlasil zníženie dennej produkcie o 1,5 mil. barelov a na zvrátenie negatívneho trendu požaduje redukciu kvót minimálne o 500 tis. barelov z Ruska, Nórska a Mexika, ktoré sú najväčšími exportérmi ropy mimo tejto organizácie.

Čakajú odpoveď

Generálny sekretár OPEC Ali Rodriguez včera vyhlásil, že v najbližších dňoch očakáva odpoveď od prezidenta Putina, týkajúcu sa návrhu stretnutia delegácie zloženej z predstaviteľov kartelu a popredných ruských predstaviteľov v Moskve už tento mesiac. „Verím, že Rusko pristúpi na úpravu kvót, a tým podporí aktuálny cenový vývoj,“ vyhlásil Rodriguez. Januárové kontrakty ropy WTI si na New York Mercantile Exchange pripočítali 71 USc k dobru a dočasne sa pohybovali na úrovni 20,15 USD za barel. Rovnako datované kontrakty ropy Brent sa na londýnskom trhu stabilizovali na hladine 19,68 USD za barel pri priebežnom zisku 54 USc. Rastúci trend hlavného trhu sa premietol aj do smerovania ropných derivátov, kde si januárový vykurovací olej polepšil o 1,31 USc na dočasných 55,90 USc za galón. Cena januárového benzínu poskočila na úroveň 55,65 USc za galón pri zisku 1,78 USc.

Pokojná atmosféra dominovala pondelkovému obchodovaniu na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e, keď investori pokračovali v realizácii krátkodobých nákupov. Analytici považujú súčasné podmienky na trhu za pozitívne a v krátkodobom časovom horizonte očakávajú testovanie úrovne 278 USD a stabilizáciu benchmarkového kontraktu zlata v intervale 282 - 283 USD. Ako podporné faktory ziskového ťaženia drahých kovov vystupuje aj kulminujúca finančná kríza v Argentíne, problémy japonského bankového sektora a v neposlednom rade aj zvýšené napätie na Blízkom východe. Februárové kontrakty zlata si v priebehu včerajšieho obchodovania pripočítali 2,10 USD a stabilizovali sa na priebežnej úrovni 277 USD za troyskú uncu.

Lepšie vyhliadky

Masívne zisky zaznamenali futuritné kontrakty striebra, ktoré reagovali na lepšie ako očakávané výsledky aktivity v US spracovateľskom sektore, ktoré zverejnila Národná asociácia nákupných manažérov. Marcové striebro sa posilnilo o 5,2 USc a dočasne sa pohybovalo na úrovni 4,18 USD/oz. Pozitívny vývoj naďalej pokračoval v platinou vedenej skupine kovov, kde si nový benchmarkový kontrakt paládia s dodávkou v marci polepšil o 8,85 USD na priebežných 360 USD/oz. Januárová platina sa dočasne stabilizovala na úrovni 456 USD/oz pri zisku 6,70 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.