Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Krach Enronu zasiahol burzy

Tokijská burza, ktorá sa už dlhší čas snaží „prežrieť“ finančné problémy domácich bánk a s takmer pravidelnosťou sa objavujúce správy o krachu tej či onej spoločnosti, úplne stratila v pondelok pevnú pôdu pod nohami, keď sa trhom prehnala šokujúca správa o kolapse amerického výrobcu energie Enron. Mnohé z japonských peňažných ústavov totiž boli finančne angažované v skrachovanej americkej firme. Benchmarkový index Nikkei average padol nižšie o mohutných 3,06 % na 10 370,62 bodu. Kapitálovo vážený index TOPIX utŕžil menšiu stratu, a to 1,98 %, a ustálil sa na 1029,41 bodu.

Účastiny na burze v Moskve skončili so zmiešanými výsledkami, keďže investori nechceli robiť žiadne unáhlené kroky skôr, ako bude jasné, či ruská vláda nakoniec predsa len prikročí k zníženiu vývozu ropy, aby tak podporila snahu krajín združených v karteli OPEC o udržanie svetových cien ropy na „rozumnej“ úrovni. Akcie ropných spoločností sú jedny z najviac obchodovaných akcií na moskovskej burze a majú zásadný vplyv na jej vývoj. Index RTS nakoniec finišoval posilnený o 0,23 % na 227,01 bodu.

Tlak Telekomu

Frankfurtský trh sa v popoludňajšom pondelňajšom obchodovaní nachádzal v červených číslach, a to predovšetkým pod vplyvom klesajúcich akcií Deutsche Telekomu (-2,14 %). Investori sa totiž obávajú, že na trhu sa objaví obrovské množstvo akcií tejto telekomunikačnej spoločnosti, keďže práve v pondelok sa skončilo hlavné obdobie, dokedy sa nesmelo obchodovať s určitým balíkom akcií. Tento balík (288 mil. akcií) tvoria práve akcie, ktoré drží bývalý vlastník americkej spoločnosti Voicestream, ktorú Telekom prevzal začiatkom tohto roka. Index DAX sa ku koncu obchodovania nachádzal na úrovni 4937 bodov, pričom si odpísal 1,05 %. Technologický index Nemax 50 klesol hlbšie o 3,85 % na 1187 bodu.

Nálada v Londýne bola takpovediac „pod psa“. Obchodníci sa naďalej snažili zbaviť bankových titulov, a to hlavne tých, ktoré boli akýmkoľvek spôsobom spojené s americkým energetickým gigantom Enron. Okrem toho sentiment na trhu ešte viac nahlodali obavy z finančnej krízy v Argentíne, stupňujúce sa napätie na Blízkom východe, ale objavili sa aj obavy, že americká ekonomika si na svoje naštartovanie bude ešte musieť počkať. Veľké straty zaznamenali najmä akcie spoločností z mediálnej a z reklamnej sféry po tom, čo spoločnosť Cordiant Communications, deviata najväčšia reklamná agentúra na svete, vyhlásila, že podmienky na trhu reklamy sa veľmi zhoršili a neostáva jej nič iné, len začať prepúšťať. Index FTSE zamieril dole na konečných 5164,6 bodu, čiže najnižšiu hodnotu od 12. novembra. Jeho denná strata dosiahla 0,7 %.

Predčasné vízie

Americké akcie hneď po otvorení trhu zamierili dole. Hlavnými témami dňa bol kolaps firmy Enron, ale aj napätie na Blízkom východe a s tým súvisiace rastúce ceny ropy. Index Dow Jones Industrial Average sa ponoril hlbšie o1,15 % na 9738,57 bodu. Technologický index NASDAQ Composite stratil 0,85 %, resp. 16,32 bodu na 1914,26 bodu. V poslednom období neskrývaný optimizmus investorov, že USA sa už čoskoro dostanú z ekonomickej krízy, vyhnal cenu akcií vyššie, až na úrovne spred septembra, avšak teraz analytici predpokladajú pokles trhu, keďže spomínané vízie sa ukázali ako predčasné.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.