Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Oddychový čas pre euro

Počas obchodovania v Ázii najviac stratil japonský jen, ktorý trpí na zlú súčasnú ekonomickú situáciu, ale aj na pesimistický sentiment na medzinárodných trhoch. Japonský jen sa oslabil k 110,60 JPY/1 EUR po tom, ako euro dostalo podporu na crosse s americkým dolárom v piatok podvečer, keď bola zverejnená spŕška nepriaznivých ekonomických ukazovateľov v USA. Na druhej strane sa však dolár posilňoval oproti japonskému jenu, až sa dostal k hranici 123,70 JPY/1 USD. Podporou pre dolár sa stali neoverené správy o pripravovanom znížení ratingu Japonska ďalšou ratingovou agentúrou Moody`s, ale aj 3-percentný pokles japonského akciového trhu, ktorý nič nevyťažil z narodenia japonskej princeznej cez víkend, čo sa považovalo za pozitívnu správu a očakávala sa od nej aspoň dočasná zmena nálad na japonských trhoch.

Euro si udržiavalo solídnu hodnotu oproti doláru v okolí 0,8950 USD/1 EUR po tom, ako v piatok spoločná mena dosiahla vrchol na úrovni 89,83 centa za euro.

Mierna zmena

Situácia sa mierne zmenila s príchodom európskeho obchodovania. Euro začalo mierne strácať hlavne oproti americkému doláru. Postupne sa dostalo na denné minimum na úrovni 0,8893 USD/1 EUR. Investori sa zachovali neutrálne k zverejnenému indexu PMI pre krajiny eurozóny, ktorý stúpol z októbrových 42,9 na 43,6, čo bolo viac, ako sa očakávalo. V prospech dolára, okrem vyberania ziskov a vyrovnávania pozícií z piatkového poklesu, hovorilo aj zlepšenie indexu NAPM (indexu veľkovýrobnej aktivity), ktorý zaznamenal nárast na 44,5 z októbrových 39,8. Na medzinárodných trhoch sa očakávalo jeho menšie zlepšenie, čo sa odzrkadlilo v posilnení dolára. V neprospech eura zahralo aj vyhlásenie vplyvného nemeckého ekonomického Ifo inštitútu, ktorý prezentoval svoj záver, že Nemecko zažíva najhoršiu recesiu od roku 1981. Dolár sa posilňoval aj v páre s japonským jenom, kde testoval hranicu 123,90 JPY/1 USD. Euro po oslabení svojej pozície na crosse s dolárom kleslo aj oproti japonskému jenu a dostalo sa na úroveň 110,20 jenu za euro.

Sadzby v pozornosti

Tento týždeň sa budú traderi zameriavať na zasadania hlavných svetových centrálnych bánk, ktoré budú prerokúvať možnosti podpory svojich ekonomík znížením úrokových sadzieb na svoje národné meny. Očakáva sa, že na zasadaní švajčiarskej centrálnej banky dôjde k zníženiu úrokových sadzieb na švajčiarsky frank o 0,5%, na zasadaní britkej centrálnej banky sa predpokladá pokles o štvrť percenta. Tento týždeň zasadá aj Európska centrálna banka. Tu sa však predpovedá zotrvanie súčasnej úrokovej politiky a ponechanie výšky úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni.

Česká koruna sa obchodovala oproti euru na hodnotách v okolí 33,110 CZK/1 EUR len niekoľko bodov od historického maxima koruny na úrovni 33,060, ktoré česká koruna dosiahla v piatok. Výhľadovo sa ukazuje, že aj napriek snahám vlády a ČNB sa bude česká koruna naďalej posilňovať.

Tomáš Kraus

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.