Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nedodržať nie je porušiť?

Úspech SOV v tieni neférových spôsobov

Slovenský olympionizmus cez víkend slávil medzinárodný úspech. Na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov síce neprešiel hlasovaním za generálneho sekretára EOV náš kandidát M. Benko, no vo voľbách do exekutívy EOV bol úspešný a Slovensko získalo zástupcu vo vrcholnom olympijskom orgáne starého kontinentu. Podľa predsedu SOV F. Chmelára to iba prospeje nášmu olympionizmu. Novozvolený člen exekutívy EOV M. Benko bol konkrétnejší pri vymenúvaní výhod členstva v exekutíve: „Už si nás dnes nik nemýli so Slovincami, rozoznávajú, že Česi a Slováci sú rozdelení. A čo je najpodstatnejšie, budeme mať prístup k mnohým informáciám v rôznych oblastiach. Napríklad v príprave športovcov, v práci s talentovanou mládežou a pod.“ Samozrejme, že úspech v takýchto voľbách môže byť pre náš olympionizmus a šport prínosom. Práca M. Benku ako generálneho sekretára SOV v Európskych olympijských výboroch bola aj v minulosti hodnotená kladne a náš reprezentant sa prezentoval dobrou aktivitou. Takže by bolo všetko v poriadku, keby neexistovala povestná podraďovacia spojka - keby. A tá sa týka viac zmyslu pre fair play, dodržiavania schválených pravidiel riadenia a činnosti a stanov SOV zo strany jej najvyšších predstaviteľov.

Treba to chápať?

„My sme stanovy nedodržali a nie porušili,“ vyhlásil predseda SOV F. Chmelár na margo toho, že generálneho sekretára SOV M. Benku Výkonný výbor SOV nominoval do exekutívy EOV bez toho, aby nomináciu schválilo valné zhromaždenie SOV. Tak to totiž určuje litera stanov SOV v článku 5, bod 6, písmeno j. Predseda SOV to vysvetlil: „Pod pojmom porušenie rozumiem to, keby sme vedome porušili stanovy bez vážnych dôvodov. Ale my sme ich iba nedodržali, lebo o tom, že naozaj bude M. Benko kandidovať do exekutívy, sa rozhodlo po júlových voľbách na prezidenta MOV. Keď zvolili predsedu EOV Roggeho za prezidenta MOV, vedelo sa, že sa uvoľní niekoľko postov v EOV. A VZ SOV bolo v novembri 2000. A tak sme sa rozhodli, že povolenie na kandidatúru pre M. Benku dá Výkonný výbor SOV, ktorý to tak aj urobil 20. septembra 2001. A nemyslím si, že bolo potrebné zvolávať mimoriadne VZ či posielať jeho členom fax, aby sa vyjadrili k nominácii. Na januárovom zasadaní VV to členom vysvetlím, pochopia náš postup a dodatočne ho schvália.“

Iné princípy

Jednou z úloh národných olympijských výborov (NOV) je, aby dbali na šírenie princípov olympionizmu, fair play na športoviskách i mimo nich, ale aby sa aj tieto etické princípy súťaženia dostali do povedomia detí prostredníctvom škôl a univerzít. NOV má bojovať proti všetkým formám diskriminácie a násilia v športe. Má byť príkladom pre mládež a športovcov. To je časť úloh NOV, ktoré vychádzajú z charty MOV. Z tohto hľadiska, prinajlepšom svojské vysvetlenie rozdielu porušenia a nedodržania, či dôvody k samotnému činu, neobstoja. V opačnom prípade, akým právom by vedenie SOV trestalo športovcov či športových činovníkov, ktorí obídu (možno aj v dobrom úmysle) nimi nariadené pravidlá trebárs o účasti na OH, keď nejdú príkladom. Ani NOV USA sa neznížili k výnimke, keď v roku 1996 na OH v Atlante sa ich geniálny šprintér, rekordman v počte účastí i získaných zlatých olympijských medailí Lewis, nekvalifikoval do štafety na 4x100 m, čím prišiel on i USA o šancu získať ďalšie zlato. Aj pri OH 2000 dodržali pravidlá hry, keď sa nekvalifikoval na 100 m vicemajster sveta Montgomery. Všetkých podozrivých z úplatkárstva, čo sa týka ZOH 2002, postavili tiež pred súd. No zdá sa, že predseda SOV má iný zmysel pre fair play.

Stela Geregayová

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.