Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dnes podpis dohody?

Zdroje Talibanu hlásia značné civilné obete

Džalálábád (TASR) - Približne 100 civilistov prišlo podľa protitalibanských vojenských zdrojov o život a ďalších 200 utrpelo zranenia počas útokov, ktoré americké lietadlá podnikli v priebehu troch uplynulých nocí neďaleko východoafganského Džalálábádu. Bombardovanie zasiahlo oblasť Agam južne od Džalálábádu, v sektore ležiacom v blízkosti horskej oblasti Tora Bora, kde sa nachádza základňa teroristu Usámu bin Ládina, spresnil vojenský veliteľ provincie Nangarhár Hadži Muhammad Zamán. Počas prvej noci lietadlá podľa neho bombardovali dedinu s nevinným civilným obyvateľstvom, pričom o život prišlo 80 osôb a ďalších 150 utrpelo zranenia. Pri ďalšom nálete zahynulo osem civilistov a 18 bolo zranených, spresnil Zamán. Tretí útok si vyžiadal takisto osem mŕtvych civilistov a väčší počet zranených. V nedeľu Zamán vyzval USA, aby nebombardovali oblasti, kde žije civilné obyvateľstvo. Podľa neho používajú Američania staré mapy a útočia na oblasti, ktoré má už v súčasnosti pod kontrolou protitalibanská opozícia.

Paštúnske protitalibanské jednotky včera oznámili, že obsadili polovicu strategicky dôležitého letiska v meste Kandahár na juhovýchode Afganistanu. Stalo sa tak po prudkých bojoch, pri ktorých zahynulo 11 zahraničných príslušníkov protalibanských milícií. Hovorca paštúnskych jednotiek Gul Lali, ktorý je jedným z najvyšších veliteľov bývalého paštúnskeho guvernéra provincie Kandahár Gula Aghu, spresnil, že protitalibanské sily obsadili budovu, kde našli dokumenty o výrobe bômb. Budovu údajne využívali príslušníci bin Ládinovej teroristickej siete al-Káida, podozrivej zo zorganizovania septembrových samovražedných útokov v New Yorku a vo Washingtone. Taliban informácie o čiastočnej strate letiska popiera.

Afganskí účastníci konferencie o budúcnosti Afganistanu sa včera v Bonne dohodli na podmienkach rozdelenia moci v tejto ťažko skúšanej ázijskej krajine. Príslušný dokument podpíšu zainteresované strany dnes. Agentúre AFP to oznámil zdroj z protitalibanskej Severnej aliancie. „Členovia štyroch afganských delegácií v noci navčera intenzívne pracovali nad návrhom predloženým Organizáciou Spojených národov a nakoniec sa im podarilo dospieť ku kompletnej dohode, ktorú podpíšu v priebehu utorka,“ povedal zástupca Severnej aliancie, ktorý nechcel byť menovaný. Podľa spomenutého zdroja budú na čele dočasnej vlády Afganistanu stáť osoby blízke bývalému afganskému kráľovi Záhirovi Šáhovi, zatiaľ čo o ministerstvá sa jednotlivé politické skupiny podelia na základe ich sily a dôležitosti.

Líder afganskej Severnej aliancie Burhanuddín Rabbání sa rozhodol akceptovať ktoréhokoľvek zo štyroch možných kandidátov na vedúcu funkciu v budúcej prechodnej vláde. „Rabbání súhlasil s návrhom OSN a splnomocnil svoju delegáciu v Bonne, aby vybrala jedného z nižšie spomenutých kandidátov na lídra prechodnej vlády,“ povedal Rabbáního hovorca Sajíd Nadžibulláh Hašímí. Len niekoľko dní predtým Rabbání uvažoval úplne inak. Navrhol totiž nový plán, ktorý by jemu a jeho koalícii umožnil zostať pri moci ďalších šesť mesiacov. V rozhovore pre včerajšie vydanie denníka The Washington Post Rabbání vylúčil akúkoľvek osobitú úlohu pre bývalého kráľa Záhira Šáha v budúcom Afganistane a dodal, že dôležití lídri Talibanu a siete al-Káida zadržaní jeho jednotkami nebudú okamžite odovzdaní americkým úradom, ako si to želá Washington.

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.