Hospodársky denník
USD48,417 Sk
EUR43,147 Sk
CHF29,294 Sk
CZK1,304 Sk
  Streda  5.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Lízing technológií ožíva

Priepastný rozdiel medzi objemom lízingu automobilov a strojov sa vyrovnáva

Slovenský lízingový trh chytá v posledných dvoch rokoch druhý dych. Po útlme v rokoch 1998 a 1999 nastal priaznivý obrat v roku 2000. Minulý rok vzrástol objem lízingu v porovnaní s rokom 1999 o 37 % a ani tento rok by nemalo byť tempo rastu nižšie. Práve naopak, podľa predbežných polročných čísel by mal objem lízingu tento rok narásť až o 63 %. Potešiteľný je najmä fakt, že výraznú dynamiku rastu zaznamenáva v tomto roku práve lízing strojov a technických zariadení. „Na Slovensku bolo akési špecifikum, že podiel osobných automobilov na celkovom objeme lízingu bol jedným z najväčších v Európe, ak nie vôbec najväčší. Rok 2001 oproti roku 2000 konečne indikuje, že pomer sa mení smerom k technológiám,“ tvrdí Miloš Randák generálny riaditeľ B. O. F., a. s. a predseda Asociácie leasingových spoločností SR v jednej osobe. „Signalizuje to isté ozdravenie. Na Slovensku je stabilizovanejšia finančná situácia, úrokové miery sú rozumnejšie ako boli pred dvoma rokmi, ale hlavne opäť nastáva istý boom v technologickom vybavení pre podnikateľov a pre firmy,“ dodáva Randák.

Možno však predpokladať, že po rokoch „blahobytu“ príde istá konsolidácia. Slovenský lízingový trh je malý a rýchlo sa nasýti, aj keď v porovnaní zo západnou Európou alebo aj so susednou Českou republikou máme stále čo doháňať. „Nepredpokladám, že by expanzia mohla byť dvakrát za sebou až 60 %. Skôr očakávam mierny, rozumnejší nárast, určite však nie depresiu,“ tvrdí Randák.

Čo sa týka veľkosti objemu lízingu technológií, obsadila spoločnosť B. O. F., a. s., na Slovensku druhú priečku. Spoločnosť sa pritom môže pochváliť niekoľkými prvenstvami. Okrem toho, že bola vôbec prvou lízingovou spoločnosťou založenou v SR, je aj jednou z prvých, ktorá emitovala dlhopisy. Rozhodne však zatiaľ jedinou (a to nielen medzi lízingovými spoločnosťami), ktorej bol k emitovaným dlhopisom udelený rating, a to od spoločnosti CRA Rating Agency, pridruženého člena agentúry Moody´s. B. O. F., a. s., získala druhý najvyšší medzinárodný rating, aký môžu slovenské subjekty dosiahnuť a jej schopnosť splatiť dlhopisy bola posúdená ako nadpriemerná. Dlhopisy vystavené na doručiteľa a v zaknihovanej podobe sú verejne obchodovateľné. Ich nominálna hodnota je 10 tis. Sk a dátum splatnosti pripadá na 10. 9. 2004. Sú bez možnosti predčasného splatenia s kupónom s 10,5 % s ročnou výplatou. Predaj prebieha do 20. decembra tohto roka prostredníctvom spoločnosti V BROKERS, o. c. p. a emisia, ktorej celková hodnota dosahuje 500 mil. Sk, sa bude sekundárne obchodovať na kótovanom trhu BCPB. Na Slovensku ešte nie je medzi radovými občanmi zvykom investovať voľné finančné prostriedky do dlhopisov spoločností či komunálnych obligácií. Dlhopisy sú pritom vhodnou alternatívou k bankovým vkladom a najmä v prípade dlhopisov spoločnosti B. O. F. Leasing ide o veľmi atraktívnu investíciu, a pritom dostupnú vzhľadom na nízku nominálnu hodnotu jedného dlhopisu. „Emisia našich dlhopisov sa úspešne umiestňuje. Od ich vydania ubehli zhruba dva mesiace a za ten čas sme umiestnili vyše dve tretiny dlhopisov. K dispozícii je ešte niečo vyše 100 miliónov emisie,“ hovorí Randák a dodáva: „O dlhopisy prejavili záujem najmä banky, poisťovne, správcovské spoločnosti, ale aj fyzické osoby.“

Spoločnosť B. O. F. má na trhu lízingu takmer 10-percentné zastúpenie. Vlastné imanie spoločnosti dosiahlo 284 mil. Sk, pričom bilančná suma spoločnosti presiahla 4 mld. Sk. Za tento rok predpokladá spoločnosť B. O. F. dosiahnuť obrat 2,8 mld. Sk. Hrubý zisk by sa mal tento rok pohybovať na úrovni okolo 80 miliónov korún. Najväčší podiel v lízingovom portfóliu B. O. F. má dopravná technika (46 %) a strojové zariadenia a technológie (42 %), výpočtová a kancelárska technika predstavuje 5 %. V segmente strojových zariadení a technológií má B. O. F. až 20-percentný trhový podiel a je v ňom druhou najsilnejšou lízingovou spoločnosťou na trhu. Spoločnosť B. O. F., a. s., má svoje odštepné závody v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Lučenci a kancelárie v Dunajskej Strede, Michalovciach a Trnave.

V balíku ponúk od B. O. F., a. s., sa od minulého roka nachádzajú produkty: Nové za staré, Nulový leasing, Zelený program pre poľnohospodárov, ARO leasing, pre autodopravcov možnosť splácania lízingových splátok namiesto 3 rokov až 4 roky so zostatkovou cenou 10 %. Spoločnosť nedávno predstavila svoj nový produkt - Optimal leasing, vhodný, okrem iných aj pre motoristov. Splátky Optimal leasingu, ktorý pružne reaguje na finančné možnosti používateľa, je možné si naplánovať v závislosti od očakávanej finančnej situácie. V prípade, že klient predpokladá, že jeho nákladný automobil, ťahač či kamión mu prinesie zisk až v budúcnosti, optimálnym riešením pre neho je lízing, ktorého splátky sú zo začiatku splácania nižšie a postupne sa zvyšujú. Okrem toho B. O. F. prišla v tomto roku na trh s novinkou pre nepodnikateľov. Produkt Leasing pre rodinu predstavuje výhodný lízing motorového vozidla s lehotou splácania 1 až 5 rokov.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude v západnej polovici Slovenska veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasné sneženie alebo dážď, pri ktorom sa bude vytvárať poľadovica. Vo východnej polovici Slovenska prevažne zamračené a hmlisto, ale zrážky iba ojedinele. Najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -1 stupeň. Prevažne len slabý vietor.Vo štvrtok bude zamračené a hmlisto. Cez deň v západnej polovici občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách asi od 1000 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, v nížinách lokálne mrznúci, asi od 900 m sneženie. Popoludní od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota väčšinou 0 až -4, denná teplota 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.29 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamdážď6
Atényjasno11
Belehradpolooblačno2
Berlínpolooblačno6
Bratislavamrznúci dážď0
Brusel dážď6
Budapešťzamračené0
Bukurešť polooblačno-1
Frankfurtoblačno6
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď8
Kodaňdážď3
Kyjevpolooblačno-4
Lisabonjasno15
Londýndážď12
Madridhmlisto5
Moskvajasno-8
Oslosneženie0
Paríždážď8
Prahapolooblačno5
Rímoblačno12
Sofiahmlisto0
Štokholmdážď2
Varšavazamračené-2
Viedeňdážď5
Záhrebhmlisto0
Ženevaoblačno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.