Hospodársky denník
USD48,427 Sk
EUR43,219 Sk
CHF29,325 Sk
CZK1,31 Sk
  Štvrtok  6.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vinovaté sú gény

Čo viedlo prírodu k tomu, že vytvorila dve pohlavia? Z akého dôvodu sú muži neverní? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá evolučná biológia. Vedci už dávno objavili, že približne pred miliardou rokov sa život množil nepohlavne. Jedna bunka sa rozdelila na dve, a hotovo. Pohlavné rozmnožovanie je zložitejšie, a preto riskantnejšie. Ľahšie vznikajú chyby a výsledkom je potom vyšší podiel nevydarených potomkov. Ak sa však pohlavné rozmnožovanie napriek svojim rizikám udržalo miliardu rokov, muselo mať nejakú základnú výhodu. Akú?

Potomkom mohlo dávať gény, ktoré znamenali vyššiu nádej na prežitie. Tá výhoda asi prinášala ochranu pred parazitmi. Potomok vzniknutý pohlavným rozmnožovaním má totiž polovicu génov matky a polovicu otca. Je od oboch geneticky odlišný, nie je ich kópia alebo klon. Geneticky rôznorodé potomstvo je napríklad pre vírus ťažšou prekážkou než geneticky jednotní potomkovia, ktorí vznikli nepohlavným rozmnožovaním. Pokusné modely túto teóriu potvrdili.

Ľudia sú, podobne ako takmer všetky cicavce a väčšina vtákov, polygamným a promiskuitným druhom. Muži v tomto smere vedú nad ženami. Príroda sa zrejme touto cestou poistila pre prípad náhlej premeny životného prostredia. Väčšia genetická premenlivosť potomkov znamená vyššiu nádej na prežitie. Príkladom je správanie niektorých druhov spevavých vtákov. Bývajú si sociálne verní, nie však sexuálne. Sociálne monogamné dvojice týchto druhov mávajú 15 až 20 percent potomkov, ktorých otcom je iný samček. Sociálne monogamný partner samičke zabezpečuje základné zdroje, napríklad dostatok potravy a výhodné teritórium na hniezdenie. Ďalší samček pomôže zabezpečiť dostatočnú genetickú variabilitu potomkov, tým aj vyššiu nádej na ich prežitie pri zmene prostredia. Pre mnohé sociálne monogamné ľudské dvojice platí v celých dejinách ľudstva niečo podobné. Nová je na tomto zistení prakticky úplná istota, kto je a nie je biologickým otcom dieťaťa.

Samice zvierat sa pri výbere partnera rozhodujú napríklad podľa statnosti, dĺžky parožia alebo chvostového peria. Pritom samičky oceňujú len tie znaky, ktoré samčekovú zdatnosť určujú poctivo. Samček svojím nápadným vzhľadom dáva najavo, že si svoje ozdoby môže dovoliť. Sú energeticky náročné. Môžu byť znakmi odolnosti.

Platí niečo podobné pre ľudí? Evolučný biológ David Buss sa spýtal asi šestnásťtisíc žien a mužov, čo ovplyvňuje ich voľbu pohlavného partnera. Respondenti pochádzali z tridsiatich siedmich kultúrnych okruhov. Hovorili teda najrozmanitejšími jazykmi a ich tradície sa vzájomne veľmi odlišovali.

Účastníci výskumu dali najviac hlasov láskavosti a inteligencii. Telesná krása, bohatstvo i mocenské postavenie v spoločnosti boli až na ďalších miestach. Vedci z toho usúdili, že okrem inteligencie a vyššej miery láskavosti, ktorými sa údajne odlišujeme od šimpanzov, mohol pohlavný výber ovplyvniť vývoj jazyka a hudby. Dospelý človek pozná asi stotisíc slov. V bežnom živote pritom na dorozumenie stačí asi päťtisíc slov. Zvyšných deväťdesiatpäťtisíc sú ornamentálne slová, priamo alebo nepriamo používané na dvorenie.

Ak obe pohlavia spoločne žiadajú láskavosť a inteligenciu, čo si žiada každé osobitne? Výskum ukázal, že ženská myseľ, kedykoľvek a kdekoľvek, od vás žiada, aby ste boli bohatí a mali vyššie sociálne postavenie, ďalej primeraný vek. Chce aj ctižiadosť, sť , citovú stálosť. Inteligencia je až na šiestom mieste. Nezabúdajme na silu a výšku. Ženy majú rady vysokých mužov, ďalej dobré zdravie. A lásku. Tiež láskavosť a úprimnosť, čo sú iba krycie pojmy pre oddanosť. To všetko v mene potomstva – vravia vedci.

A aké ženy priťahujú mužov? Mladé, krásne a s príťažlivým tvarom tela. Ten definujú prosto. Pomer obvodu pásu k obvodu bokov sa musí pohybovať v rozpätí 0,7 - 0,9. Že by to stačilo? Vedci tvrdia, že to síce vyzerá pomerne primitívne, ale mužom to vraj stačí. Túto teóriu čiastočne spochybnili dvaja americkí vedci. Tí sa vydali do Peru k indiánskemu kmeňu nedotknutému civilizáciou. Jeho muži pri pohľade na štíhle ženské siluety ohrnuli nos. Naopak, ožili nad siluetami žien moletných a takmer obéznych. Je to celkom pochopiteľné – tučná žena je žena odolná (proti stratám vody, iontov a energie). Okrem toho je energetickou zásobárňou pre najmenšie deti v období hladu.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, popoludní na východe zmenšovanie oblačnosti. Miestami sneženie, najmä na západe. Na juhozápade ojedinele i mrznúci dážď, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica. Najvyššia denná teplota -2 až 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý, na juhozápade spočiatku východný až juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s sa popoludní bude postupne na väčšine územia meniť na vietor severných smerov 2 až 5 m/s.V piatok bude veľká, cez deň postupne zmenšená oblačnosť, miestami sneženie, v nížinách ojedinele aj dážď so snehom. Nočná teplota -1 až -5, denná teplota 0 až 4 stupne. V sobotu bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele sneženie. Zrána lokálne hmly. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach okolo -9, denná teplota -2 až 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdampolooblačno7
Aténydážď10
Belehradoblačno1
Berlíndážď2
Bratislavasneženie-1
Brusel polooblačno7
Budapešťzamračené-1
Bukurešť oblačno-2
Frankfurtoblačno6
Helsinkioblačno0
Istanbulpolooblačno8
Kodaňoblačno1
Kyjevoblačno-6
Lisabonoblačno16
Londýnoblačno5
Madridjasno11
Moskvajasno-12
Oslozamračené-1
Parížoblačno7
Prahadážď0
Rímoblačno12
Sofiapolooblačno0
Štokholmdážď4
Varšavaoblačno-3
Viedeňdážď1
Záhrebdážď1
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.