Hospodársky denník
USD48,427 Sk
EUR43,219 Sk
CHF29,325 Sk
CZK1,31 Sk
  Štvrtok  6.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šialený útek dopredu

Slová z titulku patria francúzskemu ministrovi zahraničných vecí Hubertovi Védrinovi. „Jediný spôsob, ako sa dostať z tejto situácie, je spoľahlivý palestínsky štát vedľa izraelského štátu, ktorého bezpečnosť sa musí zaručiť. Všetko ostatné je šialený útek dopredu,“ povedal včera Védrine pre rozhlasovú stanicu France Inter. Jeho slová sú zaujímavé najmä preto, že robia z Francúzska krajinu, ktorá sa vo svojom úsilí obhajovať prezidenta palestínskej samosprávy Jásira Arafata odlišuje od postojov USA a Veľkej Británie. Pritom však aj ďalšie európske štáty majú rovnaké obavy ako Paríž, avšak iba niektoré, ako Belgicko či Taliansko, to aj hovoria otvorene. Aj nemecký spolkový minister zahraničných vecí Joschka Fischer je znepokojený, ale aj vzhľadom na minulosť musí Berlín zvažovať každé slovo smerom na Izrael. Najviac sa však v tomto smere etablujú práve francúzski štátnici. „So svojimi nerozvážnymi reakciami na krvavé atentáty v Jeruzaleme a Haife, ktoré Francúzsko odsudzuje, môže židovský štát dosiahnuť znemožnenie palestínskych úradov, vedených Jásirom Arafatom a úplnú deštrukciu izraelsko-palestínskych dohôd, uzavretých v Oslo,“ povedal včera francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý udalosti v Izraeli nazval „absurdným cyklusom násilností“. Védrine vystihuje podstatu palestínsko-izraelského sporu nasledujúco: „Arafat je oslabený činnosťou izraelskej armády, a potom sa argument oslabenia použije na to, aby sa o ňom povedalo, že nevie urobiť poriadok vo vlastných radoch a že ho v istom zmysle treba eliminovať.“ Ak väčšina krajín sveta odsúdila najnovšie samovražedné útoky a zdôraznila, že izraelská vláda má právo brániť sa proti terorizmu, francúzska strana sa snaží poukázať aj na príčiny vznikania a pretrvávania teroristických činov, na čom má veľkú mieru viny práve Izrael, ktorý najnovšími protiakciami definitívne pochováva mier.

V tomto smere sa Francúzi prejavujú ako lepší znalci arabského sveta ako Briti či Američania. Dôkazom toho je aj včerajší článok v arabskom denníku Gulf News, vychádzajúcom v Spojených arabských emirátoch. „Ak sa Izrael pokúsi odstrániť Arafata a posledné správy tomu nasvedčujú, potom celý arabský svet pôjde so zbraňou v ruke proti Izraelu.“ Ako ďaleko je od iskry k výbuchu? Naozaj je Izrael, a s ním jeho americkí spojenci zaangažovaní v ďalšom etnicko-náboženskom spore v Afganistane, ochotný riskovať v poradí už piatu arabsko-izraelskú vojnu? So všetkými jej ničivými a nepredvídateľnými následkami pre celú nestabilnú oblasť Blízkeho východu?

Lebo vojenský slovník židovského premiéra Ariela Šarona, nedomyslené slová izraelských politikov žiadajúcich Arafatovu hlavu a tvrdá vojenská odveta zo začiatku týždňa pomocou najmodernejšieho vojenského arzenálu, ktorej obeťou sa Arafat ľahko mohol stať, svedčia o tom, že izraelský kabinet buď nedoceňuje reálne nebezpečenstvo vývoja udalostí, alebo si vojnové dobrodružstvo želá.

Pritom, ako včera uviedol britský denník Daily Telegraph, palestínsky líder je už tak dlho verejnou tvárou svojho ľudu, že je ťažké predstaviť si Blízky východ bez neho. A ak ho Izrael zosadí, obviňujúc ho z podpory terorizmu, na otázku, kto ho nahradí vo funkcii, bude možno nasledujúca odpoveď: S Arafatom ťažko, bez neho ešte ťažšie. Lebo za útokmi extrémistov z Hamasu a Džihádu, ktorí sa prihlásili k autorstvu samovražedných atentátov, sú v skutočnosti útoky na Jásira Arafata. Ak sa nechá Izrael vlákať do tejto radikálmi zámerne nastavenej pasce a odstráni jediného človeka, ktorý ešte má vplyv na nesfanatizované masy Palestínčanov, môže naozaj vzniknúť chaos a mocenské vákuum medzi Palestínčanmi, čo vyústi v ešte väčšie násilnosti a nepokoje.

Palestínske úrady sa snažia zabrániť podobnému scenáru, a preto už v utorok požiadali o zvolanie zasadania BR OSN a o prijatie opatrení na zastavenie násilia na Blízkom východe. Osem nezúčastnených členských krajín BR OSN sa v utorok popoludní stretlo a prediskutovalo možnosti podpory palestínskej žiadosti. Arafat včera požiadal Izrael, aby mu dal viac času na zatknutie ľudí zodpovedných za vlnu násilia v oblasti a pripomenul, že palestínske bezpečnostné zložky už zatkli 131 ozbrojencov. Okrem toho sa čoraz viac prejavuje arabská jednota. S cieľom odradiť Ariela Šarona od vydania príkazu na ďalšie útoky izraelskej armády na palestínske ciele vyšle v najbližších dňoch egyptský prezident Husní Mubarak do židovského štátu osobitného emisára. Vyslanec Káhiry odcestuje s kompromisnými návrhmi na vyriešenie izraelsko-palestínskych sporov a v prípade potreby bude Izraelčanov varovať pred ďalšími nerozvážnymi útokmi na palestínskych politikov vrátane Arafata. Ministri zahraničných vecí 22 krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) sa zúčastnia v nedeľu v Káhire na mimoriadnej schôdzke o situácii na Blízkom východe. Okrem toho na naliehavé stretnutie najvyšších moslimských predstaviteľov v súvislosti s poslednou vlnou izraelských leteckých útokov vyzval včera šéf iránskej diplomacie Kamál Charází.

Medzitým samovrahovia-atentátnici nezaháľajú. Traja ľudia boli včera zranení pri výbuchu nálože, ktorú pred jedným z jeruzalemských hotelov odpálil palestínsky samovrah. K zodpovednosti za útok sa prihlásil Islamský džihád. Izraelská armáda včera na neurčitú dobu zastavila vojenské operácie proti Palestínskej samospráve. Hlavným dôvodom je snaha zistiť, „čo urobí Arafat“ na zastavenie atentátov, uviedol mediálny poradca izraelského ministra obrany Jarden Vatikaj. Zároveň odmietol upresniť, ako dlho bude prestávka v útokoch trvať a zdôraznil, že nejde o žiadne ultimátum.

Iaromír Novák/TASR

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, popoludní na východe zmenšovanie oblačnosti. Miestami sneženie, najmä na západe. Na juhozápade ojedinele i mrznúci dážď, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica. Najvyššia denná teplota -2 až 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý, na juhozápade spočiatku východný až juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s sa popoludní bude postupne na väčšine územia meniť na vietor severných smerov 2 až 5 m/s.V piatok bude veľká, cez deň postupne zmenšená oblačnosť, miestami sneženie, v nížinách ojedinele aj dážď so snehom. Nočná teplota -1 až -5, denná teplota 0 až 4 stupne. V sobotu bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele sneženie. Zrána lokálne hmly. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach okolo -9, denná teplota -2 až 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdampolooblačno7
Aténydážď10
Belehradoblačno1
Berlíndážď2
Bratislavasneženie-1
Brusel polooblačno7
Budapešťzamračené-1
Bukurešť oblačno-2
Frankfurtoblačno6
Helsinkioblačno0
Istanbulpolooblačno8
Kodaňoblačno1
Kyjevoblačno-6
Lisabonoblačno16
Londýnoblačno5
Madridjasno11
Moskvajasno-12
Oslozamračené-1
Parížoblačno7
Prahadážď0
Rímoblačno12
Sofiapolooblačno0
Štokholmdážď4
Varšavaoblačno-3
Viedeňdážď1
Záhrebdážď1
Ženevapolooblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.