Hospodársky denník
USD48,427 Sk
EUR43,219 Sk
CHF29,325 Sk
CZK1,31 Sk
  Štvrtok  6.Decembra 2001

Štát nemá zdravotnú politiku

Pomenovať fakty pravým menom je dobré, ale to nestačí

Za základ ťažkostí nášho zdravotníctva označil viceprezident Slovenskej lekárskej komory MUDr. Milan Dragula nedostatok financií, neexistujúcu reformu a korupciu. Keď začal predstaviteľ tejto stavovskej organizácie hovoriť o problémoch, nezabudol pripomenúť, že nám chýba štátna zdravotná politika, žongluje sa s číslami najmä v oblasti spotreby liekov. Z rozpočtu nestačíme splácať staré dlhy, absentuje analýza a predpovede chorobnosti na Slovensku, riadiaca sféra akoby nevedela, čo nám treba a čo nie. Chýba nám základné umenie predvídať, veď ako inak by sa uvažovalo o zrušení infekčných oddelení (samozrejme, pred teroristickým útokom a problémami, ktoré začal spôsobovať antrax) v období zvýšeného výskytu salmonelóz a dyzentérií z potravín. Nezabudol tiež zdôrazniť, že žiadny subjekt, ktorý spôsobil zdravotné problémy (luxusné párky v Košiciach, epidémia salmonelózy nedávno v Bratislave a iné) dosiaľ nezaplatil zdravotníctvu ani korunu zvýšených výdavkov, ale ani škodu občanovi). Nuž v tejto stavovskej organizácii nezabudli pripomenúť ani to, že ČR vydáva v zdravotnej starostlivosti približne 330 USD na obyvateľa a SR asi 180 USD (za jeden rok). Na mnohých miestach v našom zdravotníctve sa do nákladov nezapočítava inflácia.

Aj výkon odborníkov v medicínskej sfére nezostal bez povšimnutia. Mizerná práca by sa podľa neho nemala preplácať. A tak sa Slovenská lekárska komora bude hlbšie zaoberať otázkami kontroly a riadenia kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a vypracuje vlastnú metodiku.

Snem tejto stavovskej organizácie, ktorý bol v Banskej Bystrici, rokoval aj o audite racionálnosti farmakoterapie. Lekári nemali relevantné kritériá o kvalite farmakoterapie a jej serióznu analýzu. Audit by mala urobiť nezávislá inštitúcia s orientáciou na základné problémy. Slovenská lekárska komora uvažuje o štyroch skúšobných štúdiách, zameraných na vysoký krvný tlak, ischemickú chorobu srdca, bronchiálnu astmu a preskripciu antibiotík. Jej viceprezident Milan Dragula konštatoval, že na Slovensku sa vôbec neuskutočnila reforma zdravotníctva. Na to treba mať vytýčené ciele, priority a určený spôsob postupu. Zdravotníctvo je trvalo finančne poddimenzované a jeho dlhy predstavujú až 20 mld. Sk. Horšia je však skrytá zadlženosť. Problémy sa v teréne prejavujú aj tak, že lekári, ak nechcú ohroziť život pacienta, často musia sterilizovať i také pomôcky, ktoré sú výrobcom označované za jednorazové.

Nuž pomenovanie problémov nášho zdravotníctva a súčasnej situácie sa sypalo ako z roztrhnutého vreca. Štátna zdravotná politika bola charakterizovaná horšie ako slohové cvičenie pre základné školy, spomenulo sa netransparentné preplácanie výkonov bez pravidiel hry a nie podľa kvality. Podľa týchto informácií sa akosi ani neblýska na lepšie časy. Nielen preto, že vyššiu bezpečnosť, starostlivosť o zdravie, vzdelanie či zabezpečenie práce u nás žiadna z vládnucich garnitúr nedodržala, ale najmä preto, že, či už ide o koalíciu alebo opozíciu, ani jedna strana asi nevie, ako sa dostať k financiám.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.