Hospodársky denník
USD48,615 Sk
EUR43,163 Sk
CHF29,296 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  7.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

CENA LEN JEDNOU Z PRIORÍT

Slovnaft aj ruský Yukos odovzdali včera spresnenú ponuku na kúpu 49 % akcií Transpetrolu. Podľa informácií, ktoré nám potvrdili na Ministerstve pre správu a privatizáciu náro. . .

Európa federácií

Počas nedávnej návštevy E. Kukana v Hd odpovedal šéfredaktorovi Hd na viaceré otázky. Dnes uverejňujeme jeho stanovisko na medializované francúzsko-nemecké idey federalizácie Európ. . .

Problémy zostávajú

Eleonóra Bujačková

„Väčšmi záleží na mienke než na pravde,“ tvrdil už starorímsky právnik Domicius Ulpianus. Pri sledovaní súčasnej politickej scény zostáva iba súhlasiť. Preto. . .

Prečo a kde sa ponáhľame?

Zbavujeme sa všadeprítomnej úspešnej značky

Slovenská poisťovňa zaznamenala za deväť mesiacov tohto roka medziročný nárast predpísaného poistného o 1,595 mld. Sk a zvýši. . .

Dýcha sa nám o niečo ľahšie

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpov. . .

Softip menil

Do a. s. Softip Banská Bystrica vstúpil včera nový investor Seafly Estate, investor, ktorý v SR zastupuje medzinárodne uznávanú spoločnosť Dividend Group. Jeho vstupom dochádza k pos. . .

Nádej zostala

Vedenie maďarskej rafinérie MOL oznámilo, že má naďalej eminentný záujem kúpiť 17,58 % akcií poľského naftárskeho koncernu PKN Orlen, ktoré ministerstvo štátnej pokladnice prostredníc. . .

Čakali viac

Americká produktivita práce sa v treťom štvrťroku podľa posledných údajov ministerstva práce zvýšila o 1,5 %, keď za druhý kvartál dosiahla hodnotu 2,1 %. Tempo rastu tohto ukazovateľa . . .

Rodí sa gigant

Americká oceliarska jednotka a trojka, U. S. Steel a Bethlehem Steel, pokračujú v rokovaniach o fúzii. K novému gigantu sa však podľa posledných informácií chcú pripojiť aj firmy Whe. . .

2. ročník Best Bank

Čiastkové výsledky k 6. 12.

Od 30. novembra do 6. decembra prišlo do redakcie 103 hlasovacích lístkov a celkovo od 5. novembra 705. Poradie preferovaných domácich bánk čita. . .

Oddlžená opäť zadlžená

Štát takýmto riadením iba lepí, ale neriadi

Spoločným menovateľom starostí malých či stredných nemocníc v SR je finančný tok a hospodárenie. Rožňavská Nemocnica Sv. Barb. . .

Na plyne áno, vodík nie

Autobus na vodíkový pohon za 50 mil. Sk

Kým autobusy hromadnej dopravy napríklad vo Viedni už bežne brázdia ulice na propán-butánový pohon a plniacich staníc na plyn je . . .

Regióny, financie a pôda

Skončiť rokovania s EÚ v roku 2002

Prístupový proces Slovenskej republiky zameraný na členstvo v Európskej únii bol témou včerajšieho stretnutia predstaviteľov politic. . .

Každý umrie a platí dane

Zaujímavý zoznam Daňového riaditeľstva

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica vydalo zoznam daňových dlžníkov so stavom daňového nedoplatku k 31. 12. 2000. V zozname s. . .

Rozpočet stratil prekážku

Štátne fondy pod kuratelu ministerstiev

NR SR schválila včera zákon o zrušení niektorých štátnych fondov. Jeho prijatie má zásadný význam vo vzťahu k návrhu štátneho r. . .

Zmiernenie krívd cirkvám

Rozhodnutie vlády sa týka tiež národných parkov, rezervácií a chránených nálezísk

Napriek nesúhlasu členov vlády za SDĽ, kabinet M. Dzurindu schválil návrh poslaneckej. . .

Pomôže Golem

Pomoc pri skvalitnení ekonomického prostredia v oblasti malého a stredného podnikania a v hospodárení komunálnej sféry je cieľom súťaže Golem 2001. Súťaž, ktorú včera vyhlásili v Br. . .

Tabaková daň

Novela o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov predpokladá zvýšenie cien tzv. krátkych cigariet (do 70 milimetrov) od 1. februára 2002 o 0,10 Sk za kus, čo je zvýšenie o 2,5. . .

Takmer 10 %

Zo sumy 6,5 mld. Sk, ktorú SR pridelili v rámci predvstupovej pomoci, Košický kraj získal 647 mil. Sk, čo je 9,9 %, oznámila včera generálna riaditeľka sekcie pre európske záležitosti. . .

Zima ich ničí

Pre operencov predstavuje zima najťažšie obdobie. U vtákov, ktoré neopúšťajú svoje domovy a ostávajú na území Slovenska, si zima vyberá každoročne krutú daň. Napríklad z dvanástich . . .

Viac nákupov

Predvianočná nákupná horúčka rozprúdila obchodovanie aj na slovenskom internete. Priemerný obrat obchodov agentúry MA-REK s audio/video nosičmi a knihami, ktorý sa pohybuje okolo 1 m. . .

Dali, čo mali

Takmer 2,5 milióna MWh elektrickej energie vyrobili za jedenásť mesiacov Slovenské elektrárne - odštepný závod Elektrárne Vojany. Splnili tak požiadavky Slovenského energetického di. . .

Niet nálepiek?

Na východnom Slovensku je nedostatok diaľničných nálepiek. Podľa informácií ich k 1. decembru stiahol z predaja na benzínových čerpadlách Slovenský autoturist klub (SATC). Štátny . . .

Ponuka sedí

Aj prezident U. S. Steel Košice John H. Goodish potvrdil neúspech rokovaní o predaji štátnych 51 % akcií VSŽ v prospech takmer 25-percentného akcionára amerického U. S. Steel. Podľa n. . .

Bez svadby?

Definitívny termín zlúčenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP a FN Luisa Pasteura v Košiciach zatiaľ nie je známy. Projekt je v štádiu prehodnocovania, analýz a hľadani. . .

Úspešná snaha o meškanie

Komentuje Vladimír Turanský

Z postoja Výboru Národnej rady SR pre financie, rozpočet a menu, ktorý sa postavil negatívne k pozmeňovacím návrhom na zvýšenie prostried. . .

Padá sneh, je kalamita

Keď som mal na návšteve priateľa zo zahraničia, zväčša sme cestovali po Bratislave hromadnou dopravou. Nebolo mu to proti vôli, zvyknutý na auto bral to ako zaujímavý zážit. . .

Cestou 1-percentnej dane

Komora notárov vedie zoznamy prijímateľov

Súčasťou novely zákona o daniach z príjmov, ktorý 4. decembra schválila NR SR, je aj nové znenie § 48 upravujúceho použi. . .

Magna via dýcha históriou

Otázkami obnovy stredovekej cisársko-kráľovskej poštovej cesty Magna via v prospech rozvoja cestovného ruchu v oblasti Turca sa zaoberali účastníci konferencie, ktorá s. . .

Sme bez krvi

Postreh Ľudmily Koníkovej

Oddelenia hematológie i transfuziológie na Slovensku, bratislavská klinika, no najmä viaceré operačné sály majú problémy s nedostatkom krvi. Situáciu zho. . .

Pripravené sú dve spoločnosti

Verejný záujem zostáva plne na pleciach štátu

Správna rada Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v novembri prerokovala postup pri realizácii Projektu transformácie . . .

Informatika dá priestor

ŽSR modernizuje teleinformačnú sieť

ŽSR a spoločnosť Alcatel Slovakia podpísali rámcovú zmluvu Modernizácia teleinformačnej siete ŽSR. Podpísali ju generálny riaditeľ ŽS. . .

Semafor

ŽSR sa zaviazali do 13. decembra splatiť svoj dlh ZSE. Výška ich záväzku predstavovala ku koncu novembra 192 mil. Sk. „Dohodli sme sa, že pohľadávky ŽSR kompletne splatia do desiatich dní,“ . . .

V poistnom zaplatia vodiči aj rozdiel inflácie

Kooperativa začala s 20 000 zmluvami

Len za niekoľko prvých dní poisťovňa Kooperativa, a. s., Bratislava uzavrela povinné zmluvné poistenie (PZP. . .

Česmad zdôrazňuje rozdiely

Za viac peňazí vodiči dostanú menej

Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia odmietlo údajné zavádzanie motoristickej verejnosti predkladateľmi zákona o po. . .

SAP je spokojná

Prispievanie na záchranu je dosť neobvyklé

Slovenská asociácia poisťovní (SAP) uvítala schválenie pôvodného znenia zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu sp. . .

V ČR o 6 percent viac

Najmenej o 5,8 % vyššiu sumu ako v tomto roku si musia pripraviť majitelia áut v Českej republike, ktorí pôjdu zaplatiť povinné ručenie na budúci rok. O toľko totiž zvýšila . . .

V povinnom až polovicu?

V prvom polroku má SP zisk 835 mil. Sk

Slovenská poisťovňa (SP), a. s., Bratislava, si chce na trhu povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevá. . .

ERGO chce 2 až 4 % trhu

Splnia sa ambície poisťovne ERGO?

Ambíciu obsadiť 2 až 4 % trhu povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, má Poisťov. . .

Alkohol za poistku

Jednou zimnou pneumatikou zdarma, poukazom na nákup tovaru v hodnote 100 Sk či mikulášskym balíčkom bojujú v súčasnosti poisťovne o priazeň majiteľov motorových vozidiel. Netra. . .

Najväčší nárast v doprave

Škody na Slovensku a v štátoch V4

Slovenská republika vykázala v roku 2000 z krajín V4 najmenší objem predpísaného poistného na jedného občana, a to 4900 Sk. Najvy. . .

Aj Allianz s predstavou

Poisťovňa Allianz plánuje získať na trhu povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu z prevádzky motorových vozidiel v SR približne 16,7-percentný podiel. Ako. . .

Cez verejné obstaranie

Pre časovú tieseň to ide bez tendra

Štátne organizácie budú musieť postupovať pri výbere poisťovne, s ktorou uzavrú povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôso. . .

V Juhoslávii zelená

Kancelária zelenej karty Slovenskej republiky oznámila, že s účinnosťou od prvého novembra 2001 je Juhoslávia opäť zaradená do systému zelenej karty. Od uvedeného dátumu v te. . .

Penetrácia mobilnéhoh trhu porastie

Nové telefóny chcú prekonať sklamanie z WAP

Mobilný trh v strednej Európe je i v roku 2001 vo svojom masívnom rozvoji. Podľa poslednej analýzy IDC dosahuje p. . .

Počítač v kvapke

Vedci z izraelského Weizmanovho inštitútu vied skonštruovali počítač, ktorý ráta pomocou molekúl DNA. Celý komplex je taký malý, že pri izbovej teplote by bilión týchto biologic. . .

spektrum

Predstavenstvo spoločnosti Globtel schválilo 30. novembra uzatvorenie licenčnej zmluvy na používanie ochrannej známky Orange. Predstavenstvo ďalej uložilo manažmentu spoločností Globtel . . .

Slabý záujem o licencie

Iba RadioMobil a Eurotel rozmýšľajú o 3G v ČR

O licencie na prevádzku mobilných sietí tretej generácie UMTS majú záujem spoločnosti RadioMobil a Eurotel. Tretí mobilný o. . .

Znížili cenu za UMTS

Francúzska vláda chce predať štyri licencie

Francúzska vláda minulý týždeň v piatok oficiálne oznámila zníženie ceny za licencie na tretiu generáciu mobilných telekomunikač. . .

Stagnácia ešte rok

Komunikácie by mohli prekonať krízu ako prvé

Oživenie internetu a telekomunikácií, kde obchod začal stagnovať v druhej polovici tohto roka, by mohlo nastať do konca roku 2002. . .

Sieť ako zdroj informácií

Používatelia celosvetovej siete zanedbávajú televíziu

Americkí používatelia internetu sa v poslednom čase pripájajú predovšetkým pre vyhľadávanie informácií a čoraz me. . .

Tretina pripojení cez ST

Takmer tretine (30,7 %) domácich používateľov internetu poskytujú pripojenie Slovenské telekomunikácie (ST). Vyplýva to z výskumu agentúry Taylor Nelson Sofres (TNS), o k. . .

MMS pre všetkých

Spoločnosť Ericsson predviedla prelomovú technológiu v oblasti mobilných správ. Tá umožní miliónom účastníkov prijímať multimediálne správy aj vtedy, keď nemajú mobilný telefón s. . .

Vývoj spotrebiteľských cien v októbri 2001

Spotrebiteľské ceny sa v októbri oproti septembru zvýšili v úhrne o 0,1 %. Najrýchlejšie rástli ceny odevov a obuvi o 0,9 % a vzdelania o 0,8 %. V os. . .

Myslenie bez slov

Homo sapiens sapiens znamená človek rozumný, teda mysliaci. Už Descartes vyhlásil: „Myslím, teda som.“ Je však myslenie iba záležitosťou ľudí? A musí sa prejavovať iba slovami?<. . .

Nie iba z kovu

Americkí vedci z University of Nebrasca-Lincoln vyrobili magnet z plastu. Tvorí ho organický polymér. Najmenší stavebný kameň polyméru má kruhovú štruktúru a dve väzbové miest. . .

Fenomén výtvarníctva

Unikátnu expozíciu na Slovensku dosiaľ nevystavovaných a neznámych obrazov významného svetového expresionistu Kolomana Sokola otvorili v bratislavskom Mirbachovom paláci. Slo. . .

Výnimočný podarúnok

Treba povedať, že vydavateľstvo IKAR vskutku prichádza na predvianočný trh s kalibrami najsilnejšími. Nepochybne k bestsellerom bude patriť encyklopédia Poklady sveta, ktorá . . .

Drobničky

Neposlušné topánky, to je nový album slovenského džezového saxofonistu Dušana Húščavu s 11 skladbami s bohatými improvizačnými motívmi, ktorý sa nahrával iba dva dni, a tento týždeň ho . . .

Šou krásnej Vanessy

Vypasované nohavice zvonového strihu sa jej končia pod holým pupkom, jedno rameno má odhalené, široké rukávy povievajú v rytme hudby spolu s dlhými čiernymi vlasmi. Vanessa . . .

Hitparáda rádia Interhit

od 3. 12. do 9. 12. 2001

www.radiointerhit.cz

DANCE

1. Gigi D´Agostino - Un giorno credi

2. Gigi D´Agostino a DJ Albertino - Super (1, 2, 3, 4)

3. Roger Sa. . .

Netradičná aukcia

Zajtra je už tretia a posledná možnosť prísť na diskotéku a vydražiť si sen. Pozvanie spoločnosti Segram Slovakia ochutnať whisky Chivas Regal alebo získať hoci vlastnú párty s . . .

Modernizácia galérie

Rekonštrukcia a modernizácia areálu SNG počíta s finančnými nákladmi na obnovu celého projektu vo výške 430 miliónov korún. Okrem kvalitatívneho zlepšenia budov SNG doku. . .

„New York, New York“

Viac ako 30 filmov prezentuje od 1. novembra Rakúske filmové múzeum vo Viedni v rámci novembrovej retrospektívy pod názvom „New York, New York“. The Big City, The Melting Pot. . .

Návod klinopisom

Sýrsko-belgicko-britská archeologická expedícia vykopala v severnej Sýrii 3800 rokov staré hlinené tabuľky, pochádzajúce z babylonskej éry. Tabuľky napísané klinovým písmom. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 12. 2001: Bratislava 100,90,. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Daniel Katz: Hrdinský koncert. Hra

10.00 Minižurnál

10.15 Odkazy. Jozef Lettrich

11.00 Štúdio Kontakt . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Ambróz

v sobotu Marína

v nedeľu Izabela

V Českej republike

dnes Ambrož

v sobotu Květoslava

v nedeľu Vratislav. . .

Twist piatok

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Janom Mečiarom

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

9:30 . . .

Twist sobota

6:30 Prehľad tlače

7:30 Rozprávka

8:00 Twistík

9:30 Twist mix

10:00 Milánium

Milan Markovič a hostia

12:00 Spravodajský súhrn

12:10 Sie. . .

Twist nedeľa

8:30 Zamyslenie s J.Sucháňom

9:00 Twist mix

9:30 Automototwist

10:30 Twister

12:00 Spravodajský súhrn

12:10 Komentár J. Gembického

12:15 Siesta

13:00. . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno, na západe spočiatku oblačno. Ojedinele sa vyskytnú snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -2 až 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -4 stupne. Severný až severovýchodný vietor 3 až 6, na východe miestami okolo 8 m/s.V sobotu bude jasno až polojasno, v okolí hôr ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -8, v horských dolinách -10 až -14 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. V nedeľu bude jasno až polojasno, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota -5 až -10, v údoliach -12 až -16 stupňov, na severe miestami aj chladnejšie. Denná teplota -3 až 1 stupeň.Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamjasno6
Aténydážď9
Belehradpolooblačno2
Berlínpolooblačno2
Bratislavapolojasno3
Brusel polojasno6
Budapešťjasno0
Bukurešť polooblačno-1
Frankfurtpolooblačno3
Helsinkidážď0
Istanbuldážď7
Kodaňdážď1
Kyjevsneženie-4
Lisabonjasno16
Londýnpolooblačno7
Madridzamračené7
Moskvaoblačno-10
Oslojasno-4
Parížjasno7
Prahaoblačno3
Rímjasno14
Sofiaoblačno-2
Štokholmjasno1
Varšavapolooblačno-3
Viedeňoblačno3
Záhreboblačno1
Ženevapolooblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.