Hospodársky denník
USD48,615 Sk
EUR43,163 Sk
CHF29,296 Sk
CZK1,308 Sk
  Piatok  7.Decembra 2001

Recesia nepozná hranice

Výsledky eurozóny potvrdzujú prepojenosť ekonomík

(graf je na - Reuter\dokumenty\!grafna1.xls)

Globálna recesia, spomaľovanie svetových ekonomík, slabé hospodárske výsledky spoločností, prepúšťanie zamestnancov, bankroty. Sú to pojmy, s ktorými sa v poslednom čase stretávame príliš často. Medzi expertmi sa už dlho nehovorí o „hladkom pristátí“, ktoré malo navrátiť prehrievajúce sa hospodárstvo Spojených štátov do normálnych koľají. Témou dnešných dní sú slabé výsledky ekonomických ukazovateľov a hospodárstvo USA, ktoré skĺzlo do najväčšej krízy od veľkej hospodárskej krízy. Vírus zvaný recesia sa však nezastavil na hraniciach krajiny neobmedzených možností, ale úspešne sa šíri po celom svete. Výnimkou nie je ani eurozóna, o čom svedčia v neposlednom rade aj najnovšie výsledky ekonomických ukazovateľov.

V negatívnom trende pokračoval minulý mesiac ukazovateľ hospodárskej dôvery, ktorý sa podľa správy Európskej komisie prepadol na nové štvorročné minimum. Index monitorujúci dôveru spotrebiteľov a jednotlivých podnikateľských sektorov v celej eurozóne klesol na 98,6 bodu oproti októbrovej hodnote 99,1 bodu, čo predstavuje jeho najnižšiu hodnotu od roku 1997. Čiastočnou útechou pre ekonómov môže byť fakt, že pokles bol podstatne nižší než v predošlom mesiaci. Najvýraznejší pád hospodárskej dôvery vykázalo Nemecko (-0,8), Španielsko (-0,6) a Francúzsko (-0,4). Spotrebiteľská dôvera klesla o dva body na -12 bodov a priemyselný komponent indexu sa znížil tiež o dva body na -18 bodov.

Októbrová miera nezamestnanosti v Európskej hospodárskej a menovej únii stagnovala už šiesty mesiac v poradí na úrovni 8,4 %. V medzimesačnom porovnaní sa teda opäť nič nemení. Minimálne zlepšenie je badateľné v medziročnom porovnaní, keď v októbri minulého roka bolo v eurozóne 8,5 % nezamestnaných. Sezónne podmienený počet nezamestnaných sa odhaduje na 11,4 milióna ľudí. Najvyššia bola miera nezamestnanosti je v Španielsku (12,9 %), vo Fínsku (9,1 %) a vo Francúzsku (8,7 %). Najlepšie na tom bolo v októbri Luxembursko s 2,5 % nezamestnaných.

Mierny rast o 0,7 bodu si v novembri pripísal index nakupujúcich manažérov, ktorý tak prekvapil analytikov, očakávajúcich pokles indexu o 0,2 bodu. Minulý mesiac sa síce index zvýšil na 43,6 bodu, aj naďalej však výrazne zaostáva za hodnotou z rovnakého obdobia minulého roka, keď dosahoval úroveň 54,6 bodu. Už ôsmy mesiac v poradí zotrval index nakupujúcich manažérov pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od rastu. Výrobný index sa posilnil o 1,7 na 43,0 bodu, nové objednávky sa zvýšili tiež o 1,7 bodu na 42,7 bodu. Na historické minimum však klesol index zamestnanosti, ktorý sa oslabil o jeden bod na 44,2 bodu.

Aktivita v sektore služieb za november mierne vzrástla na 46,9 bodu oproti októbrovým 46,7 bodu, stále sa však udržiava relatívne výrazne pod kľúčovou hranicou 50 bodov. V medziročnom porovnaní sa aktivita znížila o silných 9,7 bodu, keď sa v rovnakom mesiaci roku 2000 pohybovala na úrovni 56,6 bodu. Sektor služieb, ktorý sa až do septembra podieľal hlavnou mierou na raste zamestnanosti, prepúšťa momentálne najrýchlejším tempom od júla 1998.

Pozornosť analytikov sa včera sústredila na zasadanie Európskej centrálnej banky, ktorá v súlade s očakávaniami ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Ekonómi vidia pre ďalšie zníženie úrokov v tomto roku iba minimálny priestor. Väčšina z nich však očakáva zníženie kľúčových sadzieb začiatkom budúceho roka.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.