Hospodársky denník
USD47,326 Sk
EUR43,63 Sk
CHF28,429 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  12.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bola Venuša vlhkou planétou?

Venušu poznáme ako horúcu a nehostinnú planétu, ale kedysi mohla byť vlhká ako dnešná Zem alebo niekdajší Mars. Vedci z Washingtonovej univerzity v St. Louis to predpokladajú na základe miery rozkladu vodnatých minerálov pri extrémnych teplotách.

Výskumníci zamerali svoju pozornosť najmä na minerál tremolit, vláknitý kremičitan obsahujúci vápnik a horčík, ktorý sa tvorí za prítomnosti vody. Výsledky pokusov ukázali, že chemická stabilita tremolitu je veľmi vysoká a na Venuši, kde maximálna teplota dosahuje 465 °C, by zostala konštantná miliardy rokov. Ak by sa teda na Venuši podarilo nájsť tremolit alebo iné vodnaté minerály, bol by to dôkaz toho, že planéta bola kedysi vlhká a voda sa z nej vyparila počas niekoľkých miliárd rokov.

Nepriame dôkazy o prítomnosti vody na Venuši vyplývajú z vysokého pomeru deutéria a vodíka. Ak by tento pomer pramenil z toho, že ľahší vodík uniká z povrchu Venuše do vesmíru, naznačovalo by to niekdajšiu prítomnosť vody.

Astronómi však potrebujú priame dôkazy, pretože vysoké pomery deutéria a vodíka vykazujú aj kométy a meteority. Priame dôkazy sa podľa Natashe Johnsonovej a profesora Bruca Fegleya skrývajú práve v tremolite. „Chceme vedieť, či sa oplatí letieť k Venuši a hľadať tam vodnaté minerály,“ hovorí Johnsonová.

Odpoveď na túto otázku hľadali obaja vedci vo viac ako 200 experimentoch, v ktorých vzorky tremolitu rozpálili na 966 °C, a tejto teplote ich nechali vystavené vyše 20 mesiacov. Počas tohto obdobia pravidelne merali mieru rozpadu vzoriek. Pokusy viedli k zisteniu, že tremolit je oveľa stabilnejší, než sa predpokladalo. V podmienkach Venuše by rozklad minerálu trval aspoň štyri miliardy rokov.

„Diamant je dobrou analógiou toho, čo sa deje s tremolitom,“ vysvetľuje Johnsonová. „Na zemskom povrchu je diamant nestabilný; tuha je naopak stabilná. Ale napriek tomu sa diamant nerozpadne na tisíc kúskov, keď ho držíme v rukách.“

Ak tremolit alebo iné vodnaté minerály na Venuši existujú, mali by sa dať zamerať špeciálnym ďalekohľadom vybaveným technikou infračervenej odrazovej spektroskopie (IRS). Astronómi Washingtonovej univerzity dúfajú, že ich kolegovia im pomôžu a Venušu si zoberú „pod lupu“. Oplatí sa to aj preto, že iba nedávno sa pomocou Keckovho ďalekohľadu na Havaji podarilo dokázať v atmosfére Venuše atómy kyslíka.

(dan, TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.