Hospodársky denník
USD47,326 Sk
EUR43,63 Sk
CHF28,429 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  12.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dočasná korekcia ceny ropy

Blížiaci sa víkend priniesol futuritným kontraktom ropy na americkom NYMEX-e mohutný prepad ich ceny. Po výraznom vzostupe ceny, ktorý čierne zlato sprevádzal od prelomu minulého týždňa, totiž mnohí obchodníci využili možnosť inkasovať svoje zisky a zbavovali sa jednotlivých kontraktov. Marcové dodávky ropy tak stratili 54 USc, resp. 1,8 %, pričom cena jedného barelu sa ustálila na 31,03 USD. Aj napriek tomuto výraznému piatkovému poklesu sú analytici presvedčení, že trh zostáva aj naďalej v rukách býkov. Odvolávajú sa pritom na predpovede počasia, podľa ktorých by malo opäť dôjsť k silnejšiemu ochladeniu na americkom kontinente, ako aj k zníženiu ťažby ropnej suroviny krajinami OPEC s platnosťou od 1. februára. Vyberanie ziskov stiahlo nižšie po predchádzajúcich dňoch charakterizovaných mohutným vzostupným trendom aj cenu jednotlivých ropných derivátov. Marcový benzín si odpísal 2,86 USc na 90,11 USc za galón. Vykurovací olej s dodávkou v marci zaznamenal oslabenie o 1,94 USc na 82,24 USc.

Nepotvrdené dohady

Žiadne z krajín združených v karteli OPEC zatiaľ nepotvrdili dohady, že pokles tempa rastu amerického hospodárstva a s tým aj súvisiaci prípadný nižší dopyt po rope by mohli viesť k ďalšiemu poklesu ťažobných kvót. Naopak Saudská Arábia, najväčší svetový exportér tejto drahocennej suroviny, vyhlásila, že je so súčasnou úrovňou cien ropy na svetových trhoch spokojná a preto o znížení ťažby zatiaľ neuvažuje.

Futuritné kontrakty zlata a striebra na americkom COMEX-e sa v piatok ocitli na svojom minime, keď mnohých obchodníkov vystrašili dohady o extrémne nízkom tohtoročnom dopyte po zlatom kove. Nedávne zemetrasenie v Indii, ktorá je najväčším importérom žltého kovu na svete, totiž zrejme citeľne poznačí svetový dopyt. Na druhej strane investori očakávajú, že mohutnejšiemu poklesu ceny tohto drahého kovu by mal zabrániť fyzický dopyt zo strany obchodníkov so zlatom, ktorí sa už tradične objavia, keď cena zlata klesne vo výraznejšej miere. Aprílové zlato sa v piatok ocitlo na úrovni 262 USD za troyskú uncu, čo predstavuje pokles o 20 USc. Nedarilo sa ani striebornému kovu. Posledné správy, podľa ktorých Čína vplýva dostatkom zásob striebra a pravdepodobne zvýši dodávky tohto kovu na svetové trhy, vyvolali mohutnú vlnu predajov zo strany veľkých inštitucionálnych investorov. Marcové kontrakty bieleho kovu si pod týmto tlakom odpísali 0,7 USc na 4,563 USD za troyskú uncu.

Paládium stráca

Pod predajným tlakom sa v piatok ocitli kontrakty paládia. Rekordné úrovne v okolí hranice 1100 USD, na ktorých sa kontrakty paládia ocitli minulý mesiac, vystriedali iné, podstatne nižšie úrovne. Ochladenie ekonomiky USA a slabšie hospodárske výsledky mnohých firiem vyrábajúcich automobily vyvolávajú obavy nad skutočnou veľkosťou fyzického dopytu. Okrem toho Rusko konečne obnovilo dlho odkladané dodávky tohto kovu japonským importérom. Marcové dodávky paládia sa vďaka týmto udalostiam oslabili o 31,90 USD na 1010 USD/oz. Negatívny trend sa však vyhol platine, ktorej aprílové dodávky mierne poskočili o 20 USc na 593,5 USD/oz.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.