CZK1,261 Sk
  Pondelok  12.Februára 2001

Dráma do poslednej loptičky

Vyrovnaný duel Davisovho pohára Slovensko - Rusko 2:3

Štart ako z knihy želaní mali slovenskí tenisoví reprezentanti v zápase 1. kola svetovej skupiny Davisovho pohára s Ruskom. Napriek tomu, že Karol Kučera nezachytil úvod duelu so Safinom a prehrával už 0:2 na sety, vysokou bojovou morálkou urobil v ňom skvelý zvrat a nakoniec ho doviedol do víťazného konca. Jeho „zlatá ruka“ úradovala pri returnoch i presnom umiestňovaní loptičiek, vďaka čomu rozbehal súpera, a potom s prehľadom zakončoval alebo nútil súpera k chybám. Zápas zakončil dvoma esami s poradovými číslami 13 a 14 a pri rekapitulácii zdôraznil: „Prvé dva sety sedela na mojej rakete nervozita, nehral som v nich dobre, ale stále som veril, že mám na víťazstvo. Dôležitý bol štvrtý set, ktorý sa mi po vyrovnanom boji podarilo dotiahnuť k víťazstvu. Výrazne k tomu prispela podpora vynikajúceho publika.“

Prológ dvojok

Víťazstvo našej papierovej dvojky nad ruskou jednotkou, ale aj samotná cesta k víťazstvu mali teoreticky upevniť naše sebavedomie pred druhou dvojhrou, v ktorej sa nádeje vkladali do Dominika Hrbatého. Výrazne ich podporovala bilancia vzájomných súbojov s Kafeľnikovom: na strane nášho hráča bolo sedem, u ruského „kalašnikova“ jediné víťazstvo (spred dvoch rokov v Davisovom pohári v Moskve).

Kto s optimizmom čakal prikrášlenie bilancie, musel sa cítiť ako v zlom sne už po 1. sete. V ňom za stavu 2:3 Hrbatý prehral svoje podanie „na nulu“, keď sám predtým nevyužil päť brejkbalov, a do konca setu sa už nespamätal. Druhé dejstvo bolo časovo ešte kratšie a trvala v ňom prevaha Kafeľnikova - maximálne koncentrovaného a sebavedomého, presného v úderoch. Hneď na začiatku tretieho setu náš tenista prehral - po dvojchybe - štvrtýkrát svoje podanie, Kafeľnikov potvrdil brejk a hoci Hrbatý bojoval (z 3:5 na 5:5), záver setu, a tým aj zápasu nezvládol. Ruská dvojka, tak ako pred ňou naša, získala pre svoj tím bod a vrátila ho plnohodnotne do zápasu.

„Oba duely dali našim hráčom zabrať a osobne chválim príkladnú bojovnosť Kučeru. Hrbatý v zápase s Kafeľnikovom ťažko chytal rytmus, jeho súper však hral skvele, azda najlepšie, ako som ho kedy videl. Stav 1:1 po prvom dni nie je zlý,“ tak znelo v stručnosti hodnotenie nášho nehrajúceho kapitána Miloša Mečířa.

Párová zmena

Kľúčom k ďalšiemu smerovaniu mala byť štvorhra, do ktorej Rusi nastúpili s ohláseným párom Safin, Kafeľnikov, naši však so zmenou. Kučeru po ťažkom päťsetovom zápase nahradil Krošlák a Hrbatý sa v páre mal rehabilitovať za výpadok v dvojhre.

Aj tretí súboj slovensko-ruskej konfrontácie mal rovnaký priebeh ako dve predchádzajúce dvojhry. Fatálny úvod s prehraným vlastným podaním (Hrbatý) posadil ruskú dvojicu do sedla a pri Safinovom podaní využila druhý setbal na vedenie 1:0. Naši sa iba hľadali, kazili aj ľahké lopty, kým súperi - najmä Kafeľnikov - riešili hlavne situácie na sieti s prehľadom. V druhom sete sa hralo vyrovnanejšie, o jeho osude znova rozhodlo prehrané podanie Hrbatého a šance na úspech sa začali rozplývať.

Kropenie živou vodou priniesol tretí set, v ktorom Safin za stavu 3:2 pre nás prehral po prvý raz v zápase svoje podanie, v ôsmej hre sa to stalo Kafeľnikovovi a črtala sa možnosť obratu. Dráma vyvrcholila vo 4. sete, v ktorom sa skóre menilo ako na hojdačke. Rusi viedli 4:2 i 5:3, naši 6:5 a keď Kafeľnikov zužitkoval svoje podanie, prišlo na tajbrejk. V ňom mal náš súper najskôr mečbal, potom my setbal, ale definitívny úder z rakety Kafeľnikova padol za 2:37 hod. na našu stranu.

„Prvé dva sety sme boli nervózni, nedarilo sa nám, vo štvrtom som po vyrovnaní na 5:5 veril, že vyhráme. V tajbrejku sa však ukázala veľkosť ruského dua,“ konštatoval Ján Krošlák, úspešnejší z nášho páru na greensete. Dominik Hrbatý opäť nebol vo svojej koži, čo potvrdil slovami: „Na začiatku som sa trápil, až potom prišlo uvoľnenie - keby sme zvládli štvrtý set, možno by sme boli vyhrali.“

Premeny v epilógu

"Výsledok 2:1 po druhom dni je najtesnejší možný a všetko rozhodnú záverečné dvojhry, v ktorých bude záležať do momentálnej formy. Väčšie postupové šance sú na ruskej strane, my musíme bojovať do konca," oznámil Miloš Mečíř po štvorhre. Chrobáka do hlavy mu nasadil Dominik Hrbatý konštatovaním, že Krošlák je momentálne v lepšej forme a preto by ho mohol v nedeľu nahradiť. Náš nehrajúci kapitán priznal, že bude nad tým uvažovať, ale nakoniec zmenu neurobil a rozhodol sa správne.

Dominik Hrbatý odohral duel so Safinom vo veľkom štýle, od premiérového vyhraného podania na dvorci dominoval a keďže súper mal v mnohých momentoch neistú ruku, vývoj sa potešiteľne nakláňal na stranu nášho borca. Za 55 minút bolo 2:0 na sety, za 1:25 hod po stretnutí, pretože sústredený Hrbatý nedal súperovi najmenšiu šancu chytiť rytmus. "Tenis je taký šport, raz sa darí, inokedy menej. Mne v tomto súboji vyšlo všetko, prekticky som nerobil chyby, kým súper áno a to rozhodlo. Práve na ťažení z chýb som postavil taktiku a vyšla dokonale," povedal spokojný Hrbatý.

O postupe do osemfinále rozhodovala posledná dvojhra Kučera - Kafeľnikov, pred ktorou náš "Dominátor" skalopevne vyhlasoval, že verí v Karolov úspech. Náš tenista mal výborný štart do zápasu, úvodný set vyhral po využití 2. setbolu, druhý rovnakým pomerom 6:4, keď z dvoch setbalov využil esom hneď prvý. Tretie dejstvo prinieslo obrat, vyhral ho pri Kučerovom útlme ruský hráč a svoju prevahu na dvorci potvrdil aj v nasledujúcom sete. Dráma vrcholila piatym setom, v ktorom Kučera prehral svoje podanie za stavu 2:2, Kafeľnikov vzápätí potvrdil brejk a hoci náš hráč v závere ešte bojoval, na lepšieho súpera už nemal..

Výsledky duelu Slovensko - Rusko (2:3): Kučera - Safin 3:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:2, Hrbatý - Kafeľnikov 2:6, 3:6, 5:7, Hrbatý, Krošlák - Safin, Kafeľnikov 4:6, 4:6, 6:2, 6:7, Hrbatý - Safin 6:3, 6:1, 6:4, Kučera - Kafeľnikov 6:4, 6:4, 3:6, 2:6, 2:6.