Hospodársky denník
USD47,326 Sk
EUR43,63 Sk
CHF28,429 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  12.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Úlohy plnia, no problémy trvajú

V zamestnanosti vláda svoj cieľ už nedosiahne

Miera nezamestnanosti 16,18 % a takmer 460-tisíc ľudí bez práce – to sú na konci minulého roka najhoršie z makroekonomických ukazovateľov, ktorých stabilizáciu si vláda v programovom vyhlásení stanovila ako priority. Zaviazala sa k zníženiu miery nezamestnanosti na úroveň 10 %, a to spôsobom založeným na ekonomickom raste a reštrukturalizácii ekonomiky. Hoci na prvý pohľad sa zdá, že spomínaný vládny cieľ nie je ďaleko od 16 %, každému zainteresovanému je jasné, že aj toto problematické číslo vláda dosiahla iba vďaka novele zákona o zamestnanosti, ktorý odštartoval projekt VPP. V rámci neho sa zamestnalo do konca minulého roka takmer 65-tisíc ľudí a miera nezamestnanosti sa tak znížila z pôvodných hrozivých vyše 20 %. Ako teda ďalej v tejto oblasti? – to je hlavná otázka, ktorú kladie správa o stave a plnení programového vyhlásenia v oblasti zamestnanosti. Vláda ju predkladá na rokovanie schôdze Národnej rady SR.

Hneď jedno z úvodných konštatovaní správy je nepriaznivé: „Ukazuje sa nemožné očakávať výrazné zníženie nezamestnanosti ku koncu roku 2002 vplyvom ekonomického rastu.“ Pritom vláda práve tento vplyv stanovila ako určujúci. Problémom je nevyhnutná redukcia pôvodných optimistických výhľadov ekonomického rastu zo strany vlády. Kým ešte vo februári minulého roka počítala s rastom HDP na úrovni 3 % v roku 2000, 4,5 % v roku 2001 a 5,5 % v roku 2002 s nasledujúcim ďalším medziročným 0,5-percentným zvýšením, na základe ekonomickej reality musela už v tom istom roku na jeseň svoj optimizmus korigovať na 3 - 4 % HDP v tomto a budúcom roku a na 4 - 6 % v rokoch 2005 a 2006. No a keďže podľa doterajších analýz rast HDP o 1 % vyvolá rast zamestnanosti približne o 0,19 %, je jasné, že vplyvom zvýšenia výkonnosti ekonomiky dosiahnuť na konci roku 2002 mieru nezamestnanosti na úrovni 10 % je nereálne. Znamenalo by to znížiť počet evidovaných nezamestnaných zo 434-tisíc ku koncu októbra 2000 na 267-tisíc ku koncu decembra 2002.

Okrem projektu VPP, ktoré minulý rok dočasne vytvorili pracovné možnosti pre 64-tisíc nezamestnaných a z ktorých zostalo v zamestnaní iba 10-tisíc, realizuje vláda

niekoľko programov.

Ide o Krátkodobý program podpory zamestnania mladých ľudí, ktorého cieľom minulý rok bolo overiť možnosti pomoci zamestnať sa mladým ľuďom vo veku od 18 do 26 rokov. Zaradených do neho v máji 2000 vo vybraných okresoch bolo 2400 mladých ľudí, z ktorých sa približne 465 zamestnalo. V jeho realizácii by Národný úrad práce mal pokračovať aj tento rok, pričom na tento účel ráta štátny rozpočet s 50 mil. Sk.

Hlavnou súčasťou Koncepcie politiky zamestnanosti do roku 2002 je Národný

plán zamestnanosti,

ktorého konkretizáciu na tento rok vláda schválila v novembri 2000. Má štyri piliere: zlepšenie zamestnanosti, rozvoj podnikania, podpora prispôsobivosti podnikov a ich zamestnancov a posilnenie politík rovnakých príležitostí. Ministerstvo práce odhaduje, že ročne na realizáciu Národného plánu zamestnanosti potrebuje SR asi 20 mld. Sk. V rámci národného plánu sa plnia čiastkové úlohy, ako je potláčanie a regulovanie nelegálnej práce, prehodnocuje sa systém hmotného zabezpečenia nezamestnaných (sprísňujú sa podmienky na vyplácanie podpory), vytváranie lepších podmienok pre profesijnú mobilitu, podpora zamestnania mladistvých a zdravotne postihnutých občanov a hovorí sa o skvalitnení činnosti Národného úradu práce.

Mimochodom, správa, ktorou sa bude parlament zaoberať už v najbližších dňoch, vymenúva aj konkrétne úlohy v oblasti politiky zamestnanosti. Konštatuje, že všetky boli splnené alebo sa priebežne plnia. No aj napriek tomu nezamestnanosť zostáva pre túto vládu kritická. Paradox? Nie. Existujú iba dve možnosti: buď sú tieto ciele zle stanovené, alebo s ich čiastkovým plnením to nie je tak, ako sa hovorí.

Peter Višváder

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.