Hospodársky denník
USD46,966 Sk
EUR43,62 Sk
CHF28,383 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  13.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pozor na patentovanie génov

Podľa nezávislej britskej organizácie, ktorá monitoruje genetický výskum, preteky o získanie práv nad ľudskými, zvieracími a rastlinnými génmi, naberajú nekontrolovateľný trend. Táto organizácia zistila, že už bolo podaných vyše pol milióna žiadostí o patent na gény živých organizmov.

Patentovanie génov sa dostalo do popredia pozornosti pred dvoma rokmi, keď americká firma Celera Genomics oznámila, že si dá patentovať objavy urobené počas prác na dekódovaní ľudského genómu. Medzitým si stovky ďalších spoločností a výskumných pracovísk podalo žiadosť o patentovanie ľudských, zvieracích a rastlinných génov. Ak by všetky tieto žiadosti boli schválené, budúcnosť lekárskeho výskumu by bola ohrozená. Patent na nejaké gény alebo časť genetickej informácie odradí ostatných od výskumu v tejto oblasti. Okrem toho sa tým podstatne zdraží výskumná práca, čo sa prejaví v tom, že príslušná genetická informácia prinesie oveľa menej osohu, ako by sme chceli. Preto mnohí odborníci tvrdia, že základné dáta o génoch živočíchov, rastlín a všetkých živých organizmov by nemali byť patentovateľné.

Firmy alebo výskumníci, ktorí si chcú dať patentovať nejaký gén, musia splniť určité kritériá: ich objav musí byť nový a nie celkom samozrejmý, musí byť vysvetlený dostatočne jasne, aby ho mohli využiť ostatní pracujúci v rovnakej oblasti a musí mať nejaké možnosti využitia, napríklad ako nový liek alebo test na zistenie určitej choroby. Práve táto posledná požiadavka znepokojuje organizácie monitorujúce genetický výskum. Mnohé patentové žiadosti totiž iba jednoducho uvádzajú akýsi zoznam „zbožných želaní“, na čo by sa príslušný gén azda mohol použiť a za tým všetkým je len snaha zabezpečiť si licenčné poplatky. No podľa britského patentového úradu žiadosti, ktoré nepreukážu zamýšľané využitie, nebudú schválené, a to hlavne pre európsku direktívu. Tá veľmi jasne stanovuje, že priemyselné využitie genetickej sekvencie musí byť v žiadosti špecifikované. Aj Američania sprísnili pravidlá na udeľovanie patentov na genetické sekvencie. To znamená, že väčšina týchto žiadostí o patenty bude neúspešná. No úspešné patentové žiadosti môžu mať dramatický dosah na lekársky výskum. Optimistické je len to, že platnosť patentu uplynie po dvadsiatich rokoch a vedcom možno potrvá ešte dlhšie, kým dostatočne pochopia ako fungujú gény, a teda kým budú môcť byť efektívne využité na vývoj nových liekov.

(Quark/KK)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami najmä na severe slabé zrážky, vo vyšších horských polohách snehové. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Slabý, postupne severný vietor 2 až 5 m/s, na západe miestami aj silnejší. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách chladnejšie, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Vo štvrtok bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky, najmä na severe a východe územia. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.03 a zapadne o 17.09 hod.

Amsterdampolooblačno9
Atényprehánky13
Belehradpolojasno11
Berlínjasno 6
Bratislavaprehánky8
Bruselpolooblačno9
Budapešťoblačno9
Bukurešťpolooblačno9
Frankfurtoblačno9
Helsinkijasno -1
Istanbuloblačno10
Kodaňprehánky6
Lisabonpolooblačno19
Londýnjasno 10 
Madridjasno16
Milánooblačno12
Moskvadážď2
Oslooblačno-3
Parížjasno10
Prahaoblačno7
Rímpolojasno16
Sofiajasno 8
Štokholmoblačno3
Varšavajasno 6
Viedeňdážď 8
Záhreboblačno11
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.