Hospodársky denník
USD46,966 Sk
EUR43,62 Sk
CHF28,383 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  13.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pokarhanie dobrého žiaka

Írsko odmieta zmeniť fiskálnu politiku

Írsko sa včera stalo prvou členskou krajinou Európskej únie, ktorú jej 14 partneri verejne pokarhali a požiadali o zmenu štátneho rozpočtu a jeho zladenie s rámcovými ekonomickými pravidlami platnými pre pätnástku. „Niekto musel byť prvý, ale málokto očakával, že to bude práve Írsko,“ napísal The Guardian.

Írsko je totiž najdynamickejšie sa rozvíjajúca ekonomika eurozóny (rast HDP asi 12 percent), je to mimoriadne otvorená ekonomika, a čo tiež nie je nepodstatné, je to ekonomika malá, čiže aj výrazné hospodárske výkyvy v Dubline môžu mať len obmedzený vplyv na zvyšok Európy. „Niekedy je potrebné trestať aj najlepšieho žiaka,“ tvrdí však šéf Európskej komisie Romano Prodi. Brusel sa totiž domnieva, že nekonanie v prípade Írska by poskytlo príležitosť ďalším krajinám EÚ robiť si úplne samostatnú fiskálnu politiku.

Čím sa Dublin prehrešil proti rámcovým ekonomickým pravidlám? Írsky rozpočet na tento rok počíta so znižovaním daní v hodnote 590 mil. USD, ako aj so zvyšovaním verejných výdavkov. Dublinskí partneri v EÚ tvrdia, že takéto opatrenia spôsobia výrazné inflačné tlaky a prehriatie ekonomiky, čo by sa mohlo negatívne prejaviť aj v ostatných častiach EÚ. Pritom írska inflácia je už teraz najvyššia v eurozóne - 5,6 percenta.

Írsko však doteraz razantne odmietalo zmeniť fiskálnu politiku podľa európskych odporúčaní. Dublinskí politici pritom argumentujú analýzami, že súčasné krátenie daní môže zvýšiť infláciu len o 0,31 percentuálneho bodu počas troch rokov. „Efekt na infláciu v eurozóne bude v skutočnosti nulový,“ uviedla prednedávnom podpredsedníčka írskej vlády Mary Harneyová. Podľa spomínaných analýz na írsku infláciu v prvom rade vplývajú vonkajšie faktory, ako sú vysoké ceny ropy či slabé euro. Noviny Irish Times zasa tvrdia, že 5,6-percentná inflácia nie je pre tak otvorenú a historicky chudobnú ekonomiku vysoká. Odvolávajú sa pritom na ekonóma Kitty Usshera, ktorý tvrdí: „Vzhľadom na silu írskeho boomu je zvláštne, že inflácia nie je vyššia.“

Zaujímavý je aj ďalší argument, ktorý v týchto dňoch počuť v Írsku. Klasickou protiinflačnou zbraňou je totiž zvyšovanie úrokových sadzieb. A keďže je to už v kompetencii Európskej centrálnej banky, Dublin nemá k dispozícii účinné prostriedky boja. V takejto situácii bruselské diktovanie fiskálnej politiky môže vyvolať v krajine protieurópske nálady. Politici na ostrove pritom pripomínajú, že Írsko je jedna z mála krajín, ktorá zorganizuje referendum o dohode zo summitu v Nice...

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami najmä na severe slabé zrážky, vo vyšších horských polohách snehové. Najvyššia denná teplota 3 až 7 stupňov. Slabý, postupne severný vietor 2 až 5 m/s, na západe miestami aj silnejší. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách chladnejšie, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Vo štvrtok bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky, najmä na severe a východe územia. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.03 a zapadne o 17.09 hod.

Amsterdampolooblačno9
Atényprehánky13
Belehradpolojasno11
Berlínjasno 6
Bratislavaprehánky8
Bruselpolooblačno9
Budapešťoblačno9
Bukurešťpolooblačno9
Frankfurtoblačno9
Helsinkijasno -1
Istanbuloblačno10
Kodaňprehánky6
Lisabonpolooblačno19
Londýnjasno 10 
Madridjasno16
Milánooblačno12
Moskvadážď2
Oslooblačno-3
Parížjasno10
Prahaoblačno7
Rímpolojasno16
Sofiajasno 8
Štokholmoblačno3
Varšavajasno 6
Viedeňdážď 8
Záhreboblačno11
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.