Hospodársky denník
USD46,92 Sk
EUR43,577 Sk
CHF28,332 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  14.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Žiadne mušketierske správanie

Pri rozhovoroch o vstupe do EÚ každý iba za seba

Česká republika v snahe dostať sa do EÚ čo najrýchlejšie, ponúkla Bruselu významné ústupky a zriekla sa niekoľkých požiadaviek na niekoľkoročné takzvané prechodné obdobia, počas ktorých by nemusela plniť náročné predpisy únie. Ako uviedol včera denník Právo, ústupok Prahy je znakom ostrého konkurenčného boja medzi kandidátskymi krajinami. ČR túži tento boj vyhrať, akoby sa nepatrilo, aby najzápadnejší kandidát nevstúpil na „Západ“ prvý. Pri desaťročnom spätnom pohľade sú tieto ambície veľmi vypuklé.

Nejeden náš podnikateľ či štátnik sa počas rokovaní s partnermi so západnej Európy už stretol s otázkou: „Prečo ste rozpustili RVHP?“ Skratka, na ktorú si väčšina z nás dobre pamätá. Do ekonomickej logiky západniarov, preskúšanej desaťročiami podnikania, totiž akosi nezapadá dobrovoľné sa vzdanie kontaktov na cudzích trhoch, zrieknutie sa výrobných partnerov a strata odberateľov, čo sa budovalo po dlhé roky. Rozpad RVHP bol v „horúcich“ poprevratových rokoch politicky motivovaným počinom, pričom najväčšia vôľa vyšla práve z Prahy. Nebyť hyperaktívnej iniciatívy vtedajšieho ministra hospodárstva ČSFR Vladimíra Dlouhého možno sa RVHP nerozpustí a pretransformuje sa do nejakej inej ekonomickej organizácie, založenej na reálnejších (nerubľových) základoch. Česi však týmto ťahom na Západe zabodovali. Akoby nie, veď firmám z priemyselne rozvinutých krajín sa zadarmo (a treba dodať na milosť a nemilosť) otvorili nové strategické trhy. Rozpad Československa krátko na to z veľkej časti tiež ide na vrub českým egoistickým predstavám, že ČR síce rozlohou menšia, ale ekonomicky rozvinutejšia má väčšie šance na vstup do EÚ a NATO ako federácia prežívajúca krízu a hľadajúca svoju identitu. Neskôr založená CEFTA sa svojho rozkvetu vlastne ani nedočkala a zrejme už ani nedočká. Nebola to snaha nahradiť RVHP (to by musela byť CEFTA rozšírená aj o Rusko a Ukrajinu), ale akýsi prípravný medzistupeň na začlenenie sa do EÚ. Aj tu však boli rovní a rovnejší. Počas summitov a rokovaní Česi vďaka svojej ekonomickej vyspelosti neraz dali najavo, že patria do tej druhej kategórie a nakoniec sa ani netajili tým, že načo posilňovať inštitúcie CEFTA (ako chceli iní členovia, aj SR), čo by pomohlo krajinám ako Bulharsko či Rumunsko, keď čoskoro im Brusel otvorí svoju teplú náruč.

V Bruseli sa však napokon rozhodli prestať deliť kandidátske krajiny (z bývalého bloku RVHP) na prvú a druhú vlnu, na favoritov a outsiderov. Zvolil sa princíp regaty, ktorý uchádzačom pootvára dvere do únie podľa ich pripravenosti a dosiahnutých reforiem. Podľa lídrov z Bruselu je v prístupových snahách rozhodujúcim faktorom „pružnosť“ kandidátov. Ak niektorá z kandidátskych krajín prejaví ochotu akceptovať celú legislatívu EÚ a dokáže schopnosť realizovať to, môže postupovať rýchlo. Na túto výzvu okamžite zareagovalo Slovinsko, potom aj Varšava, Budapešť a Praha za ničím nezaostáva. ČR sa pre urýchlenie vstupu do EÚ vzdala žiadosti o udržanie nižšej sadzby DPH v telekomunikáciách a spotrebnej dane z pohonných látok. Je ochotná splniť viac nákladných smerníc v oblasti ochrany životného prostredia, splní bezpečnostné štandardy ruzynského letiska a po vstupe liberalizovať trh s energiami. Český šéf diplomacie Jan Kavan v pondelok vyhlásil, že ČR by chcela skončiť vstupné rokovania s EÚ a podpísať zmluvu o prijatí ešte do júna 2002.

Zrazu akoby reči o spoločnom postupe v rámci Vyšehradskej štvorky (V4), teda spolu so Slovenskom, strácali na váhe. Podľa názoru českých Lidových novín je citeľná snaha stredoeurópskej trojky (ČR, Poľsko, Maďarsko) vybojovať si lepšiu vyjednávaciu pozíciu. Mušketierske „všetci za jedného, jeden za všetkých“ patrí naozaj iba do románov. Lídri EÚ zakaždým zdôrazňujú, že pri rozširovaní nejde o žiadne preteky, ale jednotliví uchádzači to práve tak vnímajú. A zdá sa, že aj tak konajú.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a miestami snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 5 až 9, na severe a miestami aj na východe okolo 3 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a miestami aj na východe 7 až 10 m/s.Vo štvrtok bude jasno až polojasno, na severe a východe územia časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Najnižšia nočná teplota -1 až -5 stupňov, v horských dolinách a kotlinách miestami do -7 stupňov. Najvyššia denná teplota 6 až 10 stupňov. V piatok bude jasno alebo len malá oblačnosť. Zrána a predpoludním lokálne hmly. Najnižšia nočná teplota -2 až -6 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na juhu do 13 stupňov, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 5 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.02 a zapadne o 17.11 hod.

Amsterdamjasno 8
Atényoblačno12
Belehradoblačno7
Berlínjasno 7
Bratislavapolojasno8
Bruseljasno 7
Budapešťpolojasno8
Bukurešťoblačno5
Frankfurtjasno 7
Helsinkiprehánky1
Istanbulzamračené 9
Kodaňjasno 6
Lisabonpolojasno17
Londýnjasno 7 
Madridjasno15
Milánojasno12
Moskvaprehánky-2
Oslojasno 0
Parížpolooblačno9
Prahapolooblačno6
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmpolojasno3
Varšavapolooblačno3
Viedeňpolojasno7
Záhrebjasno 8
Ženevapolojasno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.