Hospodársky denník
USD47,451 Sk
EUR43,681 Sk
CHF28,443 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  15.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Záhadné prióny?

Vedci z Chicagskej univerzity objavili mechanizmus, ktorý by mohol vyriešiť jednu z najväčších záhad evolučnej biológie. Na príklade kvasinky ukázali, že prióny, bielkovinové štruktúry, ktoré sa spájajú s tzv. chorobou šialených kráv (BSE) a Creutzfeldtovým-Jakobovým syndrómom, sa podieľajú na synchronizácii génových mutácií.

Prióny sú v prípade kvasinky zodpovedné za to, že celý rad génových mutácií sa najprv akumuluje bez viditeľného účinku, a potom sa prejaví náhle a naraz, píšu výskumníci v časopise Nature. Na príčine je podľa Susan Lindquistovej, profesorky pre molekulárnu genetiku na Inštitúte Howarda Hughesa Chicagskej univerzity, dedičný prvok, ktorý nie je kódovaný v DNA ani v RNA, ale súvisí s poskladanou bielkovinovou štruktúrou.

Tento priónový proteín s označením Sup35 sa normálne stará o správnu premenu genetického kódu. Ak je Sup35 deformovaný, sú inak nevyužité a selekčnému tlaku nevystavené časti vlohovej výbavy exprimované. Preto sa môžu mutácie v týchto oblastiach akumulovať nezávisle od svojho selektívneho úžitku. Tak vznikajú úplne nové kombinácie mutácií, ktoré môžu byť napríklad zdrojom rezistencie proti antibiotikám.

Bielkoviny sú v bunkách na tisíce, no svoje funkcie môžu plniť len vtedy, keď sú poskladané do komplexných priestorových štruktúr. V prípade BSE alebo Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu sú určité bielkoviny deformované, a tieto deformácie môžu preniesť aj na susedné bielkoviny rovnakého typu. Tým sa spustí reťazová reakcia, ktorá môže poškodiť zasiahnuté tkanivo.

Kvasinkové prióny nie sú škodlivé ani pre človeka, ani pre samotnú kvasinku. Keďže druh deformácie a princíp prenosu u kvasinky a cicavcov sú veľmi podobné, vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť formy liečenia Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu a podobných chorôb.

(dan, TASR)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode ešte miestami oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 6 m/s. V piatok bude jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách lokálne hmly. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách a kotlinách miestami okolo -5, denná teplota 6 až 11 stupňov. V sobotu bude jasno alebo len malá oblačnosť. Zrána ojedinele hmly. Na severe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota 5 až 9, na severe okolo 3 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 17.13 hod.

Amsterdamslnečno9
Atényslnečno12
Belehradhmla8
Berlínpolooblačno7
Bratislavapolooblačno7
Bruseloblačno9
Budapešťpolooblačno7
Bukurešťslnečno8
Frankfurtslnečno10
Helsinkisneženie0
Istanbulpolooblačno8
Kodaňoblačno9
Lisabonslnečno19
Londýnhmla 9 
Madridoblačno16
Milánopolooblačno14
Moskvasneženie0
Oslooblačno1
Parížslnečno10
Prahapolooblačno6
Rímpolooblačno14
Sofiahmla9
Štokholmprehánky3
Varšavapolooblačno5
Viedeňpolooblačno6
Záhrebpolooblačno9
Ženevaslnečno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.