Hospodársky denník
USD46,479 Sk
EUR43,739 Sk
CHF28,523 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  2.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dunaj Gabčíkovom dostal chomút

Povodňami hrozia menšie rieky, napríklad Morava

Veľké katastrofy spôsobené povodňami na našom úseku Dunaja sú už definitívne históriou. V posledných rokoch sme si akosi odvykli predstavovať si rieku Dunaj ako možný zdroj ohrozenia územia povodňami a záplavami. Je to dôsledok náhodnosti tohto javu, ale aj existencie dokonalejšieho systému ochrany pred povodňami. Nebezpečím z hľadiska výskytu povodní však môžu byť aj menšie toky, napríklad Morava a jej prítoky, zväčša miestneho významu s odlišným charakterom povodní. Ide o prítoky a celé povodie Moravy, oblasť Myjavy. Rieka Morava v roku 1997 spôsobila nezvyčajne dlhú povodňovú situáciu, keď prakticky na III. stupni povodňovej aktivity sa hladina pohybovala v dĺžke jedného mesiaca. Protipovodňové komisie „spávali v kanceláriách“ a ich rozhodovanie vôbec nebolo jednoduché (o prípadnej evakuácii obyvateľov troch dedín), spomína si dnes na tieto dni riaditeľ odštepného závodu Povodie Dunaja Ing. Jozef Janovický.

- Zariadenia, vodohospodárske objekty, ochranné hrádze, ich podložie, boli vystavené účinkom vody nezvyčajne dlhé obdobie. Udalosti, po dôkladných analýzach, zaregistrovaných povodňových javov, viedli k rozhodnutiu o zásadnej rekonštrukcii protipovodňových zariadení na rieke Morava a úprave odtokových pomerov na Chvojnici a menších tokoch predhoria Malých Karpát. Chce to však nemalé finančné prostriedky. Preto sa Slovenský vodohospodársky podnik Banská Štiavnica obrátil s predstavou riešenia tohto problému na Európsku banku. Tá sa po dôkladnom posúdení rozhodla naše návrhy podporiť účasťou na financovaní celého projektu sumou presahujúcou

1,2 mld. Sk.

Podmienkou čerpania tohto úveru je minimálne 40-percentná účasť štátu na jeho financovaní. Sú to, samozrejme, návratné prostriedky, ktoré treba postupom času splatiť.

Povodie Dunaja ešte nedávno zamestnávalo vyše 1300 pracovníkov a stará sa o 2379 kilometrov vodných tokov a 791 kilometrov hrádzí. Na starosti však máte aj 818 kilometrov odvodňovacích kanálov. Bez korunového vyjadrenia si však ťažko viem predstaviť približný objem

- Pracovníkmi nášho odštepného závodu sme vynaložili v minulom roku 115 mil. Sk. V ďalších rokoch bude treba pokračovať a v podobných objemoch budeme ich zabezpečovať do roku 2004. Určité navýšenie nákladov pre nás znamená aj medzinárodná situácia okolo výstavby a dokončenia

vodného diela

Gabčíkovo. Všetky ochranné opatrenia (napríklad nepriepustné injektážne steny v strede hrádzí, rozšírenie päty pôvodnej hrádze atď.), ktoré sa robili v území predpokladaných vplyvov vodného diela Nagymaros. Robili sa s perspektívou dobudovania vodného diela, a teda aj ochranných opatrení v zmysle zmluvného projektu. Dá sa to aj tak povedať, že my sme dobudovali ochranné línie ako „predinvestíciu“ dolného stupňa.

V čase, keď sa všade hovorí o reštrukturalizácii a privatizácii veľkých štátnych podnikov, bola by zaujímavá aj otázka z čoho žije štátny podnik Povodie Dunaja?

- Financovanie vodného hospodárstva na Slovensku je založené na príjmoch, ktoré na základe ustanovení zákona o vodách, jednotlivé odštepné závody Slovenského vodohospodárskeho podniku zo svojej činnosti majú. Tie sú predovšetkým z dodávok povrchovej vody pre priemysel, poľnohospodárstvo a z dodávok surovej vody na spracovanie pre vodárenské využitie. Príjmami sú aj

platby za využitie

hydroenergetického potenciálu slovenských tokov. V konkrétnych podmienkach OZ Povodie Dunaja hlavným zdrojom príjmov sú príjmy z dodávok povrchovej vody. Slovenský vodohospodársky podnik je štátnym podnikom na uspokojovanie verejnoprospešných záujmov, zaradený vo svojej kategórii medzi prirodzené monopoly s tým, že nemôže byť predmetom privatizácie.

Keď sme hovorili o rieke Morave uvedomil som si, že od vstupu rieky Morava na slovenské územie až po Chľabu za Štúrovom, je riadnych pár kilometrov.

- Pôsobíme na ploche 5896 štvorcových metrov. Členenie územia Slovenska do pôsobnosti jednotlivých odštepných závodov má svoju

vnútornú logiku

usporiadania v zhode s hydrologickými povodiami vodohospodársky významných tokov. Z južnej strany je územie na ktorom pracujeme ohraničené riekou Dunaj, západne je naša pôsobnosť ohraničená riekou Morava, ktorá vytvára spoločnú hranicu s Rakúskom a Českom. Severovýchodnú hranicu pôsobnosti odštepného závodu Povodie Dunaja tvorí hrebeň Malých a Bielych Karpát. Z hľadiska politicko-správneho členenia je naša pôsobnosť vsadená do štyroch krajov - Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského a z časti aj Trenčianskeho. Tá činnosť spočíva v komplexnej starostlivosti o hlavné vodné toky, kanálovú sieť a hlavné melioračné zariadenia.

Dunaj sa stal pred niekoľkými rokmi aj mimoriadne dôležitou dopravnou tepnou, vzrástol medzinárodný význam toho nášho krátkeho úseku pre dopravu do miest západnej Európy. Čo sa ešte na toku Dunaja zmenilo?

- Vodné dielo Gabčíkovo veľmi

pozitívne vplýva

na úsek rieky Dunaj v oblasti Bratislavy. Má pozitívny vplyv na reguláciu hladinového režimu najmä pri minimálnych vodostavoch a nízkych prietokoch. Stabilizovali sa aj pomery v bratislavskom prístave, kde v minulosti pri nízkych vodných stavoch bol ťažký pohyb lodí. Zlepšili sa možnosti dotácie vody napríklad do Malého Dunaja, kam vyúsťujú chladiace vody Slovnaftu. V tomto prípade je dôležitá ani nie hladina, ale množstvo prietoku, ktorý dokážeme celkom ľahko regulovať. Podľa medzinárodných dohôd sme povinní zabezpečovať také plavebné podmienky na Dunaji, aké sú uvedené v odporúčaniach Dunajskej komisie.

Ivan Klačanský

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, na severe a východe početné, inde len miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na severe okolo -5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -12 stupňov. Severný vietor 3 až 6, na horách a miestami aj na východe okolo 10 m/s. Upozornenie: Očakávame, že sa na východe krajiny budú naďalej vytvárať miestami snehové jazyky alebo záveje.V sobotu bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. K večeru na západe postupne až zamračené. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -9 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V nedeľu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -8 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.20 a zapadne o 16.52 hod.

Amsterdamsneženie1
Aténydážď13
Belehradoblačno0
Berlínoblačno-1
Bratislavaoblačno0
Bruselpolojasno3
Budapešťzamračené1
Bukurešťsneženie0
Frankfurtsnehové prehánky0
Helsinkipolooblačno-12
Istanbuldážď12
Kodaňpolooblačno-4
Kyjevzamračené-3
Lisabonzamračené12
Londýndážď6
Madridoblačno13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-7
Oslojasno -10
Paríždážď3
Prahazamračené -2 
Rímpolojasno8
Sofiasneženie-2
Štokholmsnehové prehánky-7
Varšavazamračené-4
Viedeňzamračené0
Záhrebpolooblačno1
Ženevazamračené2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.