Hospodársky denník
USD46,479 Sk
EUR43,739 Sk
CHF28,523 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  2.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rabovanie mora

Moderní hľadači pokladov mora sa dnes už nepodobajú ošľahanému francúzskemu dobrodruhovi Cousteauovi. Nosia biele obleky a pred meno si píšu doktorské tituly. Vydávajú sa v expedičných lodiach nad hlbiny oceánov a v snahe nájsť účinné látky proti rôznym chorobám bezohľadne plienia ich flóru a faunu.

Mary Garsonová, vedecko-výskumná pracovníčka v oblasti biochémie na univerzite v americkom Queenslande, sleduje už dlhší čas škody, ktoré spôsobuje farmaceuticky výskum morí a verejne proti nim protestuje. Tvrdí, že na rozbory hľadaných účinných látok sa použijú iba dve percentá organizmov a živočíchov, ktoré uviaznu v sieťach „výskumníkov“. Ostatné zomierajú zbytočne. Vo väčšine prípadov vedci nemajú ani tušenie, či ide o vzácne alebo bežné organizmy. A pritom musia rátať s tým, že komerčný výskum niektoré druhy úplne vyhubí.

Iba jeden z niekoľko tisíc rozborov objaví liečivé látky. Námaha sa však farmaceutickým koncernom vypláca. V Spojených štátoch sa už niektoré prírodné látky získané z morských živočíchov skúšajú aj na zvieratách i ľuďoch. Patrí k ním napríklad squalamin zo žralokov, ktorý je považovaný za preventívny prostriedok proti infekciám, či výťažok z morských slimákov s názvom SNX 111, pôsobiaci proti bolestiam.

Nové preparáty vynášajú na trhu ročne viac ako desať miliónov mariek. Škody sú však nevyčísliteľné. Pred niekoľkými rokmi napríklad americkí výskumníci „spracovali” tisíc šesťsto kilogramov morských zajacov, aby z nich nakoniec získali iba desať miligramov bielkovinovej látky Dolastatínu 13, ktorá má pôsobiť proti rakovine kože.

A tak na vedeckom nebi prebiehajú prudké boje o spôsob výskumu a vývoja. Aby v snahe pomôcť dnes jedným, sa nenávratne zničili vzácne živočíchy a rastliny, ktoré budú chýbať generáciám budúcim.

(mb)

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, na severe a východe početné, inde len miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na severe okolo -5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -12 stupňov. Severný vietor 3 až 6, na horách a miestami aj na východe okolo 10 m/s. Upozornenie: Očakávame, že sa na východe krajiny budú naďalej vytvárať miestami snehové jazyky alebo záveje.V sobotu bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. K večeru na západe postupne až zamračené. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -9 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V nedeľu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -8 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.20 a zapadne o 16.52 hod.

Amsterdamsneženie1
Aténydážď13
Belehradoblačno0
Berlínoblačno-1
Bratislavaoblačno0
Bruselpolojasno3
Budapešťzamračené1
Bukurešťsneženie0
Frankfurtsnehové prehánky0
Helsinkipolooblačno-12
Istanbuldážď12
Kodaňpolooblačno-4
Kyjevzamračené-3
Lisabonzamračené12
Londýndážď6
Madridoblačno13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-7
Oslojasno -10
Paríždážď3
Prahazamračené -2 
Rímpolojasno8
Sofiasneženie-2
Štokholmsnehové prehánky-7
Varšavazamračené-4
Viedeňzamračené0
Záhrebpolooblačno1
Ženevazamračené2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.