Hospodársky denník
USD46,479 Sk
EUR43,739 Sk
CHF28,523 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  2.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na pravom mieste v pravý čas

Traja Čarnogurskí o Silicon Valley priamo v ňom v USA

Pochopiť celý systém fungovania Silicon Valley pri San Franciscu nie je jednoduché ani pre tunajších odborníkov. Stále tu vznikajú nové úspešné firmy a nachádzajú uplatnenia, niektoré dokonca raketovo zažiaria a dosahujú miliardové dolárové obraty, iné krachujú.

V rozhovore, ktorý sa uskutočnil v San José, vo finančnej centrále „Údolia“ traja Čarnogurskí – Pavel, vedúci technickej dokumentácie pre optické siete vo firme Nortel Networks v kanadskom Montreale, Matúš, vedúci marketingu firmy Wireless na zariadenia pre bezdrôtový internet v Silicon Valley, a Ivan, súčasný riaditeľ International Project Engineering Consult v Bratislave, sa pokúsili o priesečnicu pohľadov a názorov v podaní známeho slovenského príslovia, „kde sme my a kde je Mariatál“.

Ivan - Najväčším trhákom súčasnosti v Silicon Valley je firma Cisco Systems s novou výstavbou objektov na ploche sto hektárov, kde bude 20-tisíc nových pracovníkov. Táto firma plánuje zároveň 10-tisícové centrá v kanadskej Ottawe a v Brazílii. Načo je potrebný taký obrovský rozmach, a prečo to nevedia zabezpečiť existujúce kapacity?

Pavel - Internet a celá táto technológia je stále iba v začiatkoch a ďalší rozvoj bude potrebovať pokračujúce i omnoho väčšie investície ako uvedené. Konkrétne Cisco je síce najlepším a najväčším dodávateľom reuters, ktoré umožňujú prepojenia v digitálnych internetových sieťach, ale Cisco má aj niektoré veľké slabiny vo svojom portfóliu výrobkov, takže nemôže budovať globálne internetové siete

„na kľúč“.

Ich hlavnou slabinou je, že Cisco nevyrába zariadenia na vysokokapacitný prenos cez optické siete, čo sa nedávno snažili zaplniť zakúpením optickej firmy Cerent.

Matúš - Jedným z príznakov obrovského nevyťaženého potenciálu internetu je príznačná prezývka skratky www (world-wide web) – world wide wait alebo „celosvetové čakanie“ (verím, že ste si aj vy svoje vyčkali kým sa vám na obrazovke premietla tá či oná stránka z Internetu). Ďalším zlomovým bodom obrovského rozmachu využitia internetu sa stávajú širokopásmové siete s trvalo pripojenými počítačmi, aj tými v domácnostiach. V celosvetovom meradle je k tomuto kroku ešte nesmierne ďaleko, čo poukazuje na stále podvyvinutú infraštruktúru internetu. Firmy budujúce internetovú infraštruktúru ako Cisco, ale aj

Jupiter, Nortel,

a v neposlednom rade aj naša firma, podieľajúca sa na širokopásmovom bezdrôtovom napojení na internet a mnohé iné, majú zabezpečenú pracovnú náplň na mnoho rokov dopredu.

Ivan - Čo je podstatou ďalšieho vývoja a ako sa to premieta do používania v USA, ale aj v Európe a na zemeguli?

Pavel - Hlavný vývoj sa uberá budovaním skutočne globálnych vysokokapacitných optických sietí a rýchleho prepojenia na internet cez mobilné telefóny a siete.

Matúš - Hľadajú sa rôzne technológie ako

napojiť všetkých

ľudí na internet so slušnou rýchlosťou. Napríklad som čítal rozhovor s generálnym direktorom holandsko-americkej telekomunikačnej firmy KPN-Qwest na tému ich nového vysokokapacitného optického prepojenia hlavných európskych metropol Eurorings: podľa neho štandardom bude kapacita 2 Mb/s na človeka – trvalo. V tejto oblasti sú dve hlavné bojiská: 1. vysokokapacitné prepojenie svetových uzlov a 2. širokopásmové napojenie používateľov na tieto „chrbtové kosti“. Pavel spomenul najmä to prvé, zatiaľ čo ja som sa za mojej „bezdrôtovej“ kariéry viac nabojoval na tom druhom. Distribúcia internetu sa deje digitálnymi telefónnymi linkami xDSL, televíznymi káblami, satelitmi, statickými bezdrôtovými širokopásmovými sieťami, a v neposlednom rade mobilnými sieťami ako 2G a budúce 3G. Konkurencia je mimoriadna, napríklad dnes som len zbežne napočítal dvadsať firiem vyvíjajúcich statické širokopásmové bezdrôtové zariadenia.

Ivan - Viete predpovedať alebo vysvetliť, ako sa celý rozvoj elektrotechniky prenesie na celkový technologický rozvoj ostatných odvetví priemyslu, bankovníctva aj obchodu a administratívy?

Pavel - Hlavný prínos internetu je okamžitý - obrovský prístup a výmena informácií, možno neobmedzene komunikovať cez text, audio, video, digitálne dáta. To umožnilo

obrovský rast

produktivity a efektívnosti v prakticky každej aktivite - v priemysle, bankovníctve a obchode. Mimoriadne tvorivé softvérové aplikácie veľmi zjednodušili a zrýchlili akúkoľvek administratívu a často ju jednoducho nahradili ako nepotrebnú. Nové technológie sú už prakticky každodenná realita aj pre radového občana, či už v školstve, zdravotníctve, armáde, novinárstve, turistike, zábavnom priemysle, vo vývoji, v dizajne, automatického dopĺňania inventáru atď. Ťažko si predstaviť hociktorú oblasť, ktorá by dosiaľ nebola vôbec poznačená týmito novými technológiami, aj keď, ako som už spomenul, internet je iba v začiatkoch.

Matúš - Ťažko k tomu niečo dodať. V rámci môjho terajšieho štúdia obchodu čítam niektoré knihy napísané pred 10 - 20 rokmi, ktoré hovoria o ED (elektronickej výmene dát medzi firmami), teletexte, a iných vtedy exotických a drahých technológiách, ako o dôležitých obranných bariérach firiem. Dnes boli všetky tieto drahé a pokusné technológie nahradené lacným a všeobecne dostupným internetom a výsledkom bola najdlhšia konjunktúra americkej ekonomiky v histórii. Každý z tohto vývoja získal

a má osoh,

napríklad len dosah na rýchlosť nového vývoja internetu vďaka okamžitej výmene informácií okolo celého sveta je nevyčísliteľný.

Ivan - Existujú známe európske elektrotechnické firmy ako Siemens, Philips. Prečo práve v Silicon Valley sa skoncentroval svetový vývoj aj odvetvová výroba a služby?

Pavel - Kalifornia má už dlho reputáciu, že tu nie je nič nemožné. To sa odráža aj v prístupe a mentalite ľudí, ktorí nemajú žiadne ťažkosti s tým, s čím sa skoro všade inde na zemeguli ľudia stále a ťažkopádne boria, teda vymyslieť a uplatniť v praxi nové ídey, pustiť sa do ich realizovania

a nebáť sa rizika.

Samozrejme, pomáha aj veľmi dobrá infraštruktúra v školstve, telekomunikáciách, minimálne byrokratické zábrany a ľahký prístup k financovaniu projektov. Súčasný krach na burze Nasdaq možno dokázal, že prístup k financovaniu bol až príliš ľahký. Takisto dôležitý je rýchly presun z vojenského (kde vlastne internet vymysleli) a kozmického výskumu do civilných aplikácií. Tradičné európske firmy nepochodili o nič horšie ako tie tradičné veľké americké firmy, ktoré nepochopili nové možnosti a oblasti, ktoré internetové technológie umožňujú, a tak teraz majú čo doháňať.

Matúš - Na začiatku 90. rokov po páde železnej opony a vojne v Kuvajte sa Kalifornia ocitla v značnej kríze z prebytku zbrojného a kozmického priemyslu. V rokoch 1991 - 1992 sa nezamestnanosť v dôsledku tejto krízy znižovala podstatne pomalšie než napríklad po ťažkej kríze o deväť rokov skôr. Dôvodom bol nie cyklický, ale štrukturálny charakter tejto novej nezamestnanosti, charakter svetového priemyslu sa mal meniť vari navždy. Kalifornia mala vysokokvalifikovanú pracovnú silu a vynikajúci technologický základ z vojensko-historických dôvodov a dokázala tieto zdroje tvorivo usmerniť – do počítačových sietí. V roku 1994 definovaním HTML a „objavením“ www (v Európe, nie v USA) internetový dopyt a vývoj doslova explodoval a Kalifornia sa našla na pravom mieste v pravom čase. Dnes Kalifornia

ťaží z toho,

že na začiatku 90. rokov si dokázala rýchlo nadobudnúť kritickú hmotnosť v internetovom priemysle, zvyšok je reťazová reakcia.

Ivan - Viete si predstaviť zapojenie inej svetovej lokality, ktorá by skoncentrovala v sebe aspoň časť programu Silicon Valley a mohla byť úspešná v celosvetovom prepojení? Čo by musela zabezpečovať „najmenej“, a čo by boli jej „maximálne možnosti“?

Pavol - Internet doslova spája celú zemeguľu, takže celosvetové prepojenie je možné pre hocijakú firmu kdekoľvek, aj v Mariatáli. Samozrejme, taká firma musí mať niečo – ideu, výrobok, hodnotu, o ktorú je inde záujem. A o to práve ide. V mnohých štátoch sa snažia budovať „silikónové údolia“ projektovaním priemyselných parkov, budovaním infraštruktúry. Mne sa to zdá trochu naopak. Najprv treba mať pravé a originálne idey, výrobky alebo hodnoty, a potom sa už budovy na ich zrealizovanie ľahko postavia. Tá najhlavnejšia infraštruktúra je

diverzná spoločnosť,

kde sa nové idey podporujú, kde sa 95 % času dá naplniť tvorivosťou a menej než 5 % zápasením s byrokraciou, administratívou a naháňaním základných potrieb pre život. Ďalšou nevyhnutnou požiadavkou je dostatok potrebných odborníkov, zákony, ktoré chránia investície, nekomplikované pravidlá biznisu, ktoré sú rovnako uplatňované pre všetkých a daňový systém, ktorý podporuje vznik úspešnej globálnej konkurencie a zvýhodní preinvestovanie ziskov do ďalšieho rozvoja firiem. Keď sa zabezpečia minimálne podmienky, rýchlo narastie celá škála úspešných firiem, ktoré zabezpečia ďalší vývoj a vzrast a znovu zadefinujú pravidlá hry pre ďalšiu etapu na zabezpečenie aj tých maximálnych možností.

Matúš - Pavel súhrnne opísal,

čo „to pýta“,

ja vari uvediem, čo to nepýta. Minulý rok sa Nemecko rozhodlo zlepšiť údajne zaostalú situáciu v kybernetike prilákaním talentov z cudziny. Vláda sa uzniesla na kvóte 20-tisíc pracovných víz na obdobie maximálne päť rokov pre počítačových špecialistov zo zahraničia. V praxi to zrejme znamenalo aspoň 10-tisíc Indov. Kancelár Schröder situáciu predostrel národu ako ťažkú, v ktorej Nemci musia prejaviť flexibilitu a zmieriť sa aj s cudzincami. Neviem, či tých 20-tisíc víz naozaj vydali, lebo v čase reportáže sa o ne hlásilo len veľmi málo cudzích expertov, ktorí mali tiež na výber ísť natrvalo do USA, kde by nemuseli byť „dočasne tolerovaní domácim obyvateľstvom“. Skrátka, nepýta to xenofóbiu a rozlišovanie medzi Maďarmi, Slovákmi, Turkmi, Indmi, pýta si to svetovú spoluprácu.

Ivan - Slovensko je určite lepšie položené aj vybavené odborníkmi od robotníkov až po výskumných pracovníkov ako štáty Južnej Ameriky, ďalekovýchodná Ázia alebo Oceánia. Veď je v strede rodiacej sa 350-miliónovej Európskej únie. Čo by mohlo Slovensko urobiť pre ponuku tigrom zo Silicon Valley pre ich druhý európsky domov?

Pavel - Dobrým začiatkom by bolo uzákoniť zrušenie akýchkoľvek pečiatok, čo by bol prvý krok na odstránenie zbytočnej byrokracie a úplatkárstva. Ak sa akékoľvek povolenie alebo potvrdenie nedá vybaviť tak maximálne za týždeň, tak taká funkcia alebo požiadavka

by sa mali zrušiť,

pretože nepridávajú hodnotu, ale práve naopak, uberajú. Recept na úspech je celkom jednoduchý. Treba dokázať robiť veci lepšie, rýchlejšie, lacnejšie a spoľahlivejšie, a potom sa aj tigre budú na Slovensko hrnúť.

Matúš - Vybudovať kritickú hmotnosť hi-tech priemyslu na Slovensku nebude ľahké, keď aj v USA druhá najdynamickejšia hi-tech oblasť Bostonu je len zlomkom toho, čo je v Kalifornii, ak zoberieme množstvo investovaného rizikového kapitálu ako meradlo. Slovensko musí byť v stave ponúknuť niečo, čo možno ani „silikónové údolie“ nemá. Popri centrálnej polohe pre európsky trh, pracovnej sile s veľkým potenciálom za

rozumnú cenu,

dnes by Slovensko malo zaútočiť tromfom výbornej energetickej situácie, o akej sa Kalifornii môže len snívať a ktorej nedostatok dnes prakticky usekol rozvoj hi-tech výrobných kapacít na celom západnom pobreží USA. Ale keďže „toto je Amerika“, riešenie kalifornskej energetiky tu bude (dúfam) skôr než sa nazdáme, tak v priebehu 12 - 18 mesiacov a už dnes sa na tom horúčkovito pracuje. Teda ak Slovensko chce túto situáciu využiť, musí konať okamžite. Musí ukázať, že je na pravom mieste v pravom čase, a že je schopné konať, ako to ukázala Kalifornia na začiatku internetovej éry začiatkom 90. rokov.

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, na severe a východe početné, inde len miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na severe okolo -5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -12 stupňov. Severný vietor 3 až 6, na horách a miestami aj na východe okolo 10 m/s. Upozornenie: Očakávame, že sa na východe krajiny budú naďalej vytvárať miestami snehové jazyky alebo záveje.V sobotu bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. K večeru na západe postupne až zamračené. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -9 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V nedeľu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -8 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.20 a zapadne o 16.52 hod.

Amsterdamsneženie1
Aténydážď13
Belehradoblačno0
Berlínoblačno-1
Bratislavaoblačno0
Bruselpolojasno3
Budapešťzamračené1
Bukurešťsneženie0
Frankfurtsnehové prehánky0
Helsinkipolooblačno-12
Istanbuldážď12
Kodaňpolooblačno-4
Kyjevzamračené-3
Lisabonzamračené12
Londýndážď6
Madridoblačno13
Milánopolooblačno6
Moskvasneženie-7
Oslojasno -10
Paríždážď3
Prahazamračené -2 
Rímpolojasno8
Sofiasneženie-2
Štokholmsnehové prehánky-7
Varšavazamračené-4
Viedeňzamračené0
Záhrebpolooblačno1
Ženevazamračené2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.