Hospodársky denník
USD47,518 Sk
EUR43,766 Sk
CHF28,486 Sk
CZK1,264 Sk
  Utorok  20.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tajomné huby

Vedci tomu stále ešte nechcú veriť. Pri pokusoch zistili, že huby svoje spóry (výtrusy) rozosievajú do presne určených obrazcov. Vždy rovnako a vždy podľa svojho druhu.

V prírode sa nikdy nič nedeje náhodou a bez príčiny, ako dokazujú aj niekoľkoročné experimenty s obyčajnými hubami. Komu by zišlo na um, že rozosievanie výtrusov húb nie je vôbec náhodné. A kto uvažoval nad tým, že rozosiate spóry vytvoria vždy rovnaký obrazec, podľa druhu huby.

Dokazujú to dávnejšie pozorovania fotografa Yvesa Lanceaua. Ten raz večer nechal pozorované exempláre húb v tme na čiernych podložkách. Ráno ho čakalo prekvapenie. Okolo každej huby boli rozosiate spóry, pravda v dokonalých obrazcoch. Žlté alebo biele zrnká hubového „prachu“ sa zoradili v geometricky presných tvaroch.

Spóry neklesali jednoducho k nohám húb, ako by človek podľa logiky veci predpokladal - na huby predsa tiež pôsobí zemská gravitácia. Pri „päte“ huby bolo prázdno, spóry dopadali občas až do vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov.

Tento objav bol taký nečakaný, že Yves Lanceau opakoval experiment zámerne. Tentoraz s inými druhmi húb. Výsledok bol rovnaký. Opäť nové geometrické či grafické tvary, opäť dopad do vzdialenosti od niekoľko centimetrov, opäť tvar závisel od druhu huby, máloktoré sa podobali.

Keď Lanceau oznámil výsledky svojich pozorovaní vedcom, neverili mu. Niektorí mykológovia dokonca pripisovali tvorbu obrazov prúdeniu vzduchu v miestnosti. „V prírode nič také pozorovať nemôžeme,“ namietal Bart Buyck z Múzea histórie prírody. „Spóry sa v prírode rozptýlia po okolí a zapadnú do pôdy. Navyše sme nikdy nič také nepozorovali ani v laboratóriách. Je však pravda, že väčšinou nepracujeme s celými hubami, ale iba s ich časťami.“

Spóry zatiaľ vedci skúmajú iba v klobúčikoch húb. Poznajú ich tvary i farbu a veľkosť. Ibaže až doteraz nikto neurobil štúdiu, ktorá by skúmala šírenie a rozsev výtrusov. Tento jav bol považovaný za náhodný. Ovplyvňuje ho vraj iba vietor, dážď, slnko. Na to, že takáto štúdia chýba, upozorňoval už v roku 1928 francúzsky vedec Marcel Josserand.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, na juhozápade v nížinách dážď so snehom. Popoludní slabnutie zrážok. Najvyššia denná teplota 3 až 7, na severe okolo nuly. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7 m, na horách 10 až 15 m/s. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 1 až 5 stupňov. Vo štvrtok premenlivá časom zmenšená oblačnosť a miestami, najmä v horských oblastiach snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, pri snehovej pokrývke okolo -8 stupňov. Denná teplota väčšinou 0 až 4 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.47 a zapadne o 17.24 hod.

Amsterdampolooblačno8
Aténypolooblačno16
Belehradoblačno8
Berlínoblačno5
Bratislavaoblačno6
Bruselpolooblačno8
Budapešťoblačno4
Bukurešťoblačno6
Frankfurtzamračené6
Helsinkisneženie0
Istanbuloblačno8
Kodaňzamračené6
Lisabonpolooblačno17
Londýnpolooblačno 7 
Madridpolooblačno11
Milánooblačno12
Moskvaoblačno-1
Oslosneženie2
Parížpolooblačno8
Prahaprehánky3
Rímoblačno14
Sofiaoblačno7
Štokholmzamračené3
Varšavaprehánky1
Viedeňoblačno5
Záhreboblačno9
Ženevapolooblačno6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.