Hospodársky denník
USD47,916 Sk
EUR43,702 Sk
CHF28,438 Sk
CZK1,265 Sk
  Streda  21.Februára 2001

Rusko poskytlo návrh obrany

Robertson aj o alternatívnom protiraketovom dáždniku

Rusko včera odovzdalo generálnemu tajomníkovi NATO G. Robertsonovi svoj návrh európskej protiraketovej obrany, ktorý Moskva považuje za alternatívu k americkému Národnému systému protiraketovej obrany (NMD). „Našou prioritou je dosiahnuť všeobecné porozumenie,“ povedal šéf NATO ruskému ministrovi obrany I. Sergejevovi v rámci úvodu včerajších rokovaní, ktoré vyvrcholili znovuotvorením Informačného strediska Severoatlantickej aliancie v Moskve. Rusko je však alarmované plánmi USA pokračovať v realizácii NMD, čo podľa postoja Kremľa podkope Zmluvu o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972 považovanú za oporný bod politiky odzbrojenia. ABM prísne limituje prostriedky obrany tohto druhu. To by v konečnom dôsledku mohlo odštartovať nové preteky v zbrojení. „Absolvovali sme veľmi dobré a užitočné stretnutie a som veľmi rád, že som dnes predpoludním dostal ruský návrh protiraketovej obrany,“ zdôraznil Robertson po stretnutí s ministrom Sergejevom. Rusko plán vypracovalo už minulý rok, pričom aj on zahŕňa obranu pred tzv. nebezpečnými krajinami. Obranné prvky budú mobilné a budú rozmiestnené v smeroch najväčšieho rizika rakiet, čím by kryli najdôležitejšie objekty.

Predseda ruskej Rady bezpečnosti Sergej Ivanov úplne nevylúčil pripojenie sa Ruska k NATO. Stalo sa tak na stretnutí Ivanova s Robertsonom v Moskve. "Nikdy nehovorím ´nikdy´. Ak sa hovorí o vzdialenej hypotetickej perspektíve, nemožno takúto možnosť vylúčiť, práve z teoretického hľadiska," vyhlásil Ivanov pre ruskú tlačovú agentúru Interfax. "Ak sa to jedného dňa stane, aktuálny obraz NATO sa zmení do takej miery, že už bude nepoznateľné," dodal ruský predstaviteľ.

„Zaregistrovali sme vaše stanovisko, že aliancia nepovažuje Rusko za svojho protivníka. Vítame a oceňujeme ho,“ povedal Putin Robertsonovi. Avšak, ako dodal, „rozšírenie obranného zväzu k hraniciam Ruska nemožno vysvetliť ničím iným ako ohrozením Ruska“. Mieril tým najmä na záujem trojice krajín - Litvy, Lotyšska a Estónska, ktoré majú mimoriadne veľký záujem o pričlenenie sa k NATO. Robertsona prijal aj predseda Štátnej dumy G. Selezňov a minister zahraničných vecí I. Ivanov.

V súvislosti s americkým NMD najvyšší čínsky štátny a stranícky predstaviteľ Ťiang Ce-min varoval počas včerajšieho stretnutia s nemeckým ministrom obrany Rudolfom Scharpingom v Pekingu pred realizáciou plánov USA na vybudovanie vlastného protiraketového obranného systému.

„Nový systém bude škodiť mieru, vývoju a bezpečnosti na svete a bude sabotovať globálnu strategickú rovnováhu a stabilitu,“ povedal a dodal, že „Čína odmieta takýto prístup.“

Pokiaľ ide o domácu scénu Ruska, líder ruských komunistov G. Ziuganov včera vyhlásil, že parlamentný klub komunistickej strany začína kampaň na zaistenie dostatočného počtu hlasov, potrebný na iniciovanie hlasovania o vyjadrení nedôvery vlády. Ziuganov pre novinárov povedal, že jeho strana, ktorá kontroluje 84 kresiel v 450-člennej Štátnej dume, zozbiera medzi poslancami v priebehu niekoľkých nadchádzajúcich dňoch potrebných 90 podpisov na vyhlásenie hlasovania.

Šéf komunistov zdôvodnil tento postup tým, že jeho stranu, ktorá doteraz spolupracovala s prezidentom Vladimirom Putinom, zaráža hospodársky kurz kabinetu vedeného ministerským predsedom Michailom Kasianovom.

(TASR/Hd)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.