Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR43,649 Sk
CHF28,402 Sk
CZK1,261 Sk
  Štvrtok  22.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Všetko musí mať svojho „gazdu“

Zbytočné nedorozumenia medzi vládou a regiónmi

Regionálnu politiku vidia dnes ľudia zdola predovšetkým optikou peňazí. Čo z nej a z rôznych fondov môže zlepšiť slabú až úbohú finančnú situáciu obcí a miest, ktoré nemôžu ani len snívať o serióznom založení nových pracovných príležitostí. Tento pohľad je silne zjednodušený, ale je pravdivý. O názor na tento rozpor sme požiadali generálneho riaditeľa Sekcie regionálnej politiky ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, Ing. Zsolta Lukáča.

Predstavy úradníkov z ministerstva a predstavy ľudí zdola sa zrejme dosť podstatne líšia. V čom podľa vás a kde vidíte oprávnenosť presadiť si „pravdu“ ministerstva, ktoré riadi regionálny rozvoj?

- Nestaval by som to veľmi do pozície, že sa líšia. Líšia sa len definovania, čo je to štátna regionálna politika a čo je regionálna politika. V tomto vzájomnom nedorozumení a nevysvetlení si názorov sú určité disproporcie medzi orgánmi štátnej správy a regiónmi, a to nielen medzi naším ministerstvom, ale aj medzi ďalšími rezortmi. To súvisí s tým, čo by sme radi „vyčistili“, aj v prezentácii, že máme záujem vytvoriť a jednoznačne definovať zákonom, ale aj informáciami smerom navonok, čo je to

štátna regionálna

politika, ktorú časť regionálnej politiky podporuje a plní štát a ktorú časť miestne orgány. Práve preto sa usilujeme o to, aby každý región mal svojho gazdu. Ten gazda musí byť miestny, volený a musí byť lokálnou autoritou. Podľa mňa takýmto gazdom by mala byť volená samospráva vyšších územných celkov. Mala by mať vyššie kompetencie, ale aj vyššiu zodpovednosť.

Ľudia vedia, že ide o peniaze a najmä o peniaze a o ich použitie. Možno z toho pramenia niektoré nedorozumenia, lebo väčšina laikov si myslí, že vy ako ruka štátu, chcete presadzovať štátne záujmy a nie záujmy ľudí z regiónov.

- Rád by som to dal do roviny hierarchie. Štátny záujem musí byť záujmom regiónu a záujem regiónu musí byť záujmom štátu. Toto je vlastne to, čo naše ministerstvo, niekedy aj proti iným ministerstvám, sa snaží vytvoriť. Koordináciu

medzi záujmami

jednotlivých regiónov, rezortov, medzi jednotlivými kapitolami a potrebami. Samozrejme, každý jednotlivý pohľad, nechcem povedať, že je extrémny, ale určite vzdialený a našou úlohou je zblížiť tieto pohľady.

Dá sa povedať, že názory vášho ministerstva sú trošku odlišné od názorov niektorých funkcionárov, pracovníkov patriacich ku koaličným partnerom? Tu nemám na mysli tvrdý boj, ale je evidentné, že existuje veľa subjektov, ktoré neradi „púšťajú“ z ruky moc, neradi púšťajú z ruky rozhodovanie o peniazoch.

- Nevidím tento rozpor, pozerám sa na to čisto pragmaticky a z logickej stránky veci. Bez ohľadu na občasné rozdielne koaličné názory pre rozvoj Slovenska je naozaj podstatné, aby tie regióny, hlavne zaostávajúce, boli podporené.

V Klube regionalistov v Bratislave sa nedávno uskutočnila akcia, na ktorej sa hovorilo aj o aktuálnych úlohách ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja v regionálnej politike. Vznikli z tejto diskusie osožné námety, ktoré si osvojilo alebo osvojí aj vaše ministerstvo?

- Jednoznačne. My, štátni úradníci na ústredných orgánoch musíme mať

„veľké uši“.

Musíme počuť odborníkov aj teoretikov, počuť regióny, a potom v rámci legislatívneho procesu, v rámci tvorby podmienok, zapracovať všetky dobré pripomienky, ktoré sa dajú využiť práve v prospech týchto regiónov. Podmienky musia byť nie proti „niekomu“, ale na prospech.

Približne pred rokom sme robili rozhovor v tejto tematickej oblasti s účastníkmi stretnutia regionalistov a zdá sa mi, že sme vtedy mali (všetci regionalisti) veľké oči. Kvalitu a množstvo projektov, ktoré sa chystali a s nadšením rozpracúvali, sa nepodarilo splniť, podať, predložiť, vyhodnotiť a prijať. Je to dané tým, že máte málo kvalifikovaných ľudí tam dole alebo čím to je?

- Čiastočne aj tým, ale je to dané aj sústavnými zmenami pravidiel v rámci Európskej únie. My sa musíme naučiť, aj v regiónoch sa musia naučiť využívať prostriedky, aj spôsoby

ako na to,

ako sa budeme v rámci štrukturálnych fondov pohybovať. Treba sa to naučiť, a potom už mierne zmeny, ktoré EÚ každý rok robí, budeme schopní akceptovať. Žiaľ, kvalita projektov alebo lepšie povedané zámerov, naozaj nebola na úrovni, ktorá by bola bez problémov akceptovateľná pre EÚ.

Veríte, že sa nám podarí všetko v dohľadnom čase zvládnuť, prijať, schváliť zámery vo „veľkej“ regionálnej politike?

- Prijať všetko sa asi nepodarí, ale v priebehu tohto roka by sme predsa len mali v legislatíve, či už v implementácii, realizácii alebo pri vytváraní inštitucionálnych štruktúr, výrazne postúpiť dopredu. Verím, že v zlepšovaní pozícií Slovenska v pristupovaní k EÚ bude tento rok prielomový.

Ivan Klačanský

Počasie

Dnes bude premenlivá oblačnosť, na mnohých miestach sneženie, v nižších polohách dážď alebo dážď so snehom. Najvyššia denná teplota 3 až 8, na severe miestami okolo 1 stupňa. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Severozápadný vietor 5 až 10 m/s, na juhozápade v nárazoch miestami 15 až 20 m/s, na horách víchrica. Večer vo východnej polovici územia slabnutie vetra. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a početné snehové prehánky, v nížinách dážď so snehom. Na horách aj trvalejšie sneženie. Nočná teplota 1 až -3, pri snehovej pokrývke okolo -5 stupňov. Denná teplota 1 až 5 stupňov, na severe chladnejšie. V sobotu premenlivá oblačnosť a na väčšine územia snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, pri snehovej pokrývke a utíšení vetra okolo -10 stupňov. Denná teplota 0 až 4 stupne, na severe celodenný mráz. Slnko vyjde zajtra o 6.44 a zapadne o 17.27 hod.

Amsterdamprehánky8
Aténypolojasno12
Belehraddážď8
Berlíndážď6
Bratislavadážď6
Bruselprehánky5
Budapešťprehánky8
Bukurešťprehánky8
Frankfurtoblačno7
Helsinkisneženie-7
Istanbuldážď6
Kodaňdážď5
Lisabonjasno18
Londýnprehánky9
Madridjasno14
Milánooblačno13
Moskvasneženie-6
Oslooblačno-3
Parížoblačno10
Prahaprehánky4
Rímoblačno14
Sofiadážď so snehom3
Štokholmsneženie-1
Varšavaprehánky3
Viedeňdážď6
Záhrebprehánky7
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.