Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR43,649 Sk
CHF28,402 Sk
CZK1,261 Sk
  Štvrtok  22.Februára 2001

Rómom treba pomôcť, aby si pomohli sami

Günter Verheugen včera pricestoval na trojdňovú návštevu Slovenska

Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen a slovenský premiér Mikuláš Dzurinda väčšinu dnešného dňa strávia medzi príslušníkmi rómskeho etnika. Pred ich očami sa postupne budú striedať obrazy z košického sídliska Luník IX, ako aj obcí Rudňany či Jarovnice. Dojímavé obrazy chudobných ľudí, ktorí žijú v neľudských podmienkach a ktorým treba pomáhať.

Ibaže na rómske etnikum (ako dokonca na žiadne iné) sa nemožno pozerať ako na izolovanú skupinu, ale ako na súčasť slovenskej spoločnosti. Ani Luník, ani Jarovnice nie sú žiadnym rezervátom. Nevznikali cielene a skutočnosť, že existujú, má celú škálu kultúrnych, sociálnych a ekonomických príčin. Na ich odstránenie nestačí jedna vláda, ani tá najschopnejšia. Chce to čas, pričom ani ten najlepší plán nemusí priniesť výsledky, pokiaľ sa do odstraňovania problémov nezapoja všetky zainteresované subjekty. Inými slovami, Rómovia, ako aj všetci ostatní občania Slovenska si musia uvedomiť, že okrem práv majú aj povinnosti. Žiadna spoločnosť, a najmä nie kapitalistická, nemôže zdravo fungovať, ak jej príslušníci chcú len brať bez toho, aby do nej prispeli. Jedenásť rokov po revolúcii by sme už naozaj mohli skoncovať s týmito idealistickými predstavami. „Pomôžeme vám, aby ste si sami pomohli,“ s obľubou hovoria západní politici napríklad o rekonštrukcii Balkánu. Z hesla nepriamo vyplýva: „Ak to nedokážete, bude to vaša vina.“

Zložitosť rómskej problematiky si zrejme uvedomuje aj G. Verheugen, ktorý včera pricestoval na trojdňovú návštevu našej krajiny. „Chcem povedať jasne - nie je možné žiadať Slovensko, aby vyriešilo rómsky problém pred vstupom do EÚ, je to projekt, ktorý potrebuje veľa času. Chceme však, aby sa k nemu pristupovalo presvedčivým a správnym spôsobom, chceme vidieť stratégiu,“ uviedol v týchto dňoch komisár. Takisto si nerobí ilúzie, že ide o lacnú záležitosť. „EK plánuje na tento rok vyčleniť pre podporu rómskych projektov v SR 10 miliónov eúr,“ uviedol. O to prekvapujúcejšie je, že Verheugen bude na Slovensku tlmočiť znepokojenie EK situáciou rómskej menšiny na Slovensku, ako aj to, že celú záležitosť dáva, hoci aj nepriamo, do súvislosti s naším vstupom do EÚ. Veď najmä v záujme vlády je rómsku otázku vyriešiť. Na Slovensku je napríklad 21-percentná nezamestnanosť a práve Rómovia sa na nej podieľajú významnou mierou.

G. Verheugen sa včera v Košiciach zúčastnil na diskusii o reforme verejnej správy a decentralizácii, predniesol prednášku na Technickej univerzite a stretol sa s predstaviteľmi Ústavného súdu SR. S predstaviteľmi slovenskej vlády bude rokovať v piatok v Bratislave. Počas návštevy pozornosť zameria aj na regionálny rozvoj a aspekty týkajúce sa reformy verejnej správy. V tomto smere si slovenská politická špička zrejem tiež bude musieť vypočuť upozornenia. „Európska komisia je znepokojená odkladom reformy verejnej správy a prijatia zákona o štátnej službe,“ vyhlásil Verheugen. Verejná správa hrá totiž podľa neho kľúčovú úlohu v podpore prístupového procesu. Efektívna, nestranná a pružná štátna služba je nevyhnutným predpokladom dôsledného uplatňovania legislatívy EÚ. „Dúfam, že moja návšteva zvýši v politických kruhoch povedomie, že tento proces sa musí urýchliť,“ dodal komisár.

Aj jeho slová ukazujú, ako funguje pomoc v dnešnom svete. Aby sa Slovensko stalo členom EÚ a získalo tak prístup k štrukturálnym fondom a ďalším výhodám, musí vyhovieť celému radu požiadaviek únie. Vrátane zdania sa časti vnútorných rozhodovacích právomocí v prospech Bruselu.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.