Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR43,649 Sk
CHF28,402 Sk
CZK1,261 Sk
  Štvrtok  22.Februára 2001

Na cukre sa bude lámať chlieb?

Európa na svoj agrokomplex nedá dopustiť

„Pripravované opatrenie na obmedzenie dovozu cukru zvýšením dovozného cla na 150 % je v súčasných trhových a ekonomických podmienkach nenáležité,” tvrdí Zväz obchodu SR v súvislosti s procesom posudzovania prípadného dovozného cla na cukor, pričom sa obáva zlikvidovania terajších dovozcov. Podpredseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy a podpredseda poľnohospodárskeho družstva Devio Nové Sady Ing. Ondrej Laco zasa „prosí všetkých, ktorí by nám, výrobcom a spracovateľom cukrovej repy chceli zámerne škodiť, aby nám ponechali naše miesto pod slnkom...”. Z uvedeného vyplýva, že na Slovensku poľnohospodári, cukrovarníci, obchodníci, ale aj dovozcovia a spracovatelia sladidiel tvrdo bojujú o svoje záujmy. Slovenský cukrovarnícky spolok (SCS) uprednostňuje ochranu slovenského trhu aplikáciou ochranných opatrení podľa zákona č. 214/1997 Z. z. a pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO). S už predbežne pripraveným riešením zo strany MH SR, ktoré má spočívať vo zvýšení doteraz aplikovaných colných sadieb na dovoz cukru na clo, súhlasí aj EÚ a podľa výkonného riaditeľa SCS Ing. Róberta Straku by k vážnejším námietkam nemalo prísť ani na rokovaniach s WTO. Na ministerstve hospodárstva však svoj konečný súhlas so zvýšením cla, ktoré na základe predložených materiálov SCS o hospodárskej ujme cukrovarníkov vyvolaných dovozmi, odobrila zatiaľ jeho špeciálna komisia a konečný verdikt minister vynesie až po prešetrení protestov zo strany Asociácie spracovateľov a spotrebiteľov sladidiel a Zväzu obchodu SR. Cukor sa tak môže stať prvou agropotravinárskou komoditou, pri ktorej SR zavedie a obháji ochranné opatrenia. Prípadné prijatie zvýšeného cla má chrániť domácich pestovateľov repy aj producentov pred veľkou fluktuáciou svetových cien cukru, ktoré sa v rokoch 1995 až 2000 pohybovali v intervale 150 až 460 USD za tonu. Slovensko by týmto opatrením nasledovalo úspešné riešenie Česka. V prípade, že by sa nepodarilo stabilizovať trh, našim cukrovarom, ako aj pestovateľom repy hrozí podobný vývoj, akým prešlo napríklad Rumunsko a Bulharsko. Tam cukrovary, ako aj pestovatelia skrachovali. V súčasnosti je Bulharsko, podľa našej cukrovarníckej samosprávy, odkázané na 100-percentný dovoz cukru zo zahraničia, pričom cena za kilogram pre obyvateľstvo presahuje aj 35 Sk, kým u nás je zatiaľ spotrebiteľská cena 22 až 25 Sk.

Cukrovarnícky priemysel na Slovensku bol jedným z prvých odvetví, do ktorého v priebehu 90. rokov vstúpili silní zahraniční investori. Tí zatiaľ priamo investovali 3,4 mld. Sk a pripravené sú ďalšie projekty v približne rovnakej výške. Majoritný akcionár Považského cukrovaru, a. s., Trenčianska Teplá - nemecko-francúzsko-slovenská spoločnosť Word - však zatiaľ nemieni realizovať v tomto cukrovare investičný program v celkovom objeme asi 1,3 mld. Sk. Odôvodňuje to tým, že podnikateľské podmienky v cukrovarníckom priemysle na Slovensku značne zaostávajú za pravidlami cukorného režimu v krajinách EÚ. Po prijatí nevyhnutných ochranných opatrení proti importom je však Word pripravený znovu naštartovať svoje investičné aktivity. Treba pripomenúť, že ochrana trhu s cukrom na Slovensku je najslabšia v strednej Európe. U nás sa momentálne uplatňuje 59,5-percentné clo na dovoz cukru, zatiaľ čo v Česku je to 130 %, v Maďarsku 115 % a v krajinách Európskej únie dokonca 200 %. Zväz obchodu SR zdôrazňuje, že tohtoročný predpokladaný deficit 31 500 ton cukru treba riešiť dovozom a zároveň je žiaduce obmeniť zásoby v štátnych hmotných rezervách. Jeho predstavitelia hovoria o výrobcoch cukru, že sa správajú ako kartel,

rozdelili si trh,

takže odberatelia nemajú slobodnú voľbu dodávateľa a prehlbuje sa diktát cien bez náležitej konkurencie. Prijatie zvýšeného cla sa podľa nich môže stať nástrojom na presadenie privilegovaného postavenia cukrovarníctva na úkor iných odvetví. Zámerom ochrany nášho vnútorného trhu je však aj zamedzenie dovozu cukru za dumpingové ceny. Cukrovary každoročne pomáhajú našim pestovateľom repy stámiliónovými investíciami do založenia novej úrody. V spore o cukor je preto dôležité aj to, že z každej koruny jeho ceny ide 50 halierov našim pestovateľom repy. Aj tým spotrebitelia podporujú domácu výrobu, pôdohospodárstvo a jeho zamestnanosť, lebo slovenský vidiek sa nachádza v osobitne neradostnej situácii.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.