Hospodársky denník
USD48,464 Sk
EUR43,799 Sk
CHF28,587 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  26.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Turecká kríza udalosťou týždňa

Uplynulý týždeň na svetovom devízovom trhu bol pre obchodníkov a investorov príznačný zvýšenou volatilitou na všetkých významných menových pároch. Medzi hlavné udalosti ôsmeho týždňa patrila kríza v Turecku, zverejnenie Ifo-indexu a CPI v USA.

Pondelkové obchodovanie s eurom začínalo v miernom tempe na hodnote v blízkosti 91,35 centa. Trh už čiastočne zakomponoval v kotáciách závery z víkendového zasadnutia siedmych najbohatších krajín sveta. Euro sa dokázalo v dôsledku pozitívne ladeného komuniké udržať v býčom trende, pri absencii amerických obchodníkov (sviatok Dňa prezidentov) sa neočakávala na trhu zvýšená fluktuácia. Prekvapením dňa, a ako sa neskôr ukázalo i dominantnou udalosťou na devízovou trhu celého týždňa sa stalo vyvrcholenie politickej krízy v Turecku. Po pästnom súboji prezidenta a premiéra, ktorí sa nevedeli zhodnúť na návrhu antikorupčného zákona, sa investori a špekulanti rozhodli húfne pre odchod z horúcej tureckej finančnej pôdy. Tamojší devízový režim postupnej devalvácie umožnil investorom predávať tureckú líru centrálnej banke okolo úrovní do 700 000 lír za dolár, takže ku koncu dňa sa predalo za 4,6 mld. USD lír. Časť z týchto dolárových výnosov bola konvertovaná do eura, čo vynieslo spoločnú menu až k 92,30 centa. V utorok turecká kríza pokračovala. Obchodníkom sa uležali v hlave možné dôsledky zlyhania tureckého finančného trhu a v súvislosti s masívnymi investíciami hlavne európskych bánk sa euro začalo predávať. K predajom sa pridali banky, ktoré sa rozhodli vybrať zisky zo včerajšieho posilnenia eura. Euru nepomohli ani nad očakávania dobré údaje o priemyselnej produkcii za december 2000, keď rast dosiahol 2 % namiesto 0,5 %.

Ifo nad očakávania

V stredu sa očakávalo zverejnenie indexu Ifo inštitútu, ktorý meria názory podnikateľov na podnikateľské prostredie, ich nálady a predpovede. Napriek triezvym očakávania analytikov bol Ifo index v januári vyšší ako všeobecné očakávania, a to na hodnote 97,5 bodu (december 2000 96,8 bodu). Euro sa krátkodobo dostalo k 91,77 centa, no následne stratilo ku koncu obchodovania asi 100 bodov. Určitým negatívnym faktorom, ktorý zanechal nie dobrý dojem na inak slušné nemecké čísla, bolo vystúpenie hlavného ekonóma Ifo, ktorý varoval pred prílišným optimizmom a navrhoval počkať na potvrdenie trendu zlepšovania sa nemeckej ekonomiky. Sklamaním ostali aj očakávané údaje o CPI v USA, ktoré ukázali nárast k 0,6 % v januári. Vo štvrtok, po oznámení uvoľnenia fluktuačného pásma pre tureckú líru, sa razom stratili všetky účinky dobrých európskych čísel a euro sa prepadlo k dvojmesačnému minimu na 90,20. EUR/USD bol až do konca týždňa značne rozkolísaný, najmä podľa toho, či víťazilo presvedčenie investorov, či sa Turecko dostane zo zovretia novej finančnej krízy alebo sa prepadne ešte hlbšie a stiahne so sebou aj svojich veriteľov, euro tak uzavrelo pri hranici 90,75 centa.

Japonskému jenu sa v pondelok oproti svojim konkurentom príliš nedarilo. V ázijskom obchodovaní sa akciový index Nikkei 225 zošmykol na hodnoty spred 28 mesiacov. Jenu neprospieva ani patová vnútropolitická situácia s pomerne neobľúbeným premiérom Yoshiro Morim. Oproti euru si jen pohoršil až k 107,25, z otváracích hodnôt tak získal viac ako 1,5 jenu. Oproti doláru zostal jen vzácne vyrovnaný a mierne kolísal okolo hodnoty 115,90.

Prudká zmena

V utorok sa situácia diametrálne zmenila hlavne oproti euru. Prepad zo 107,25 na 104,50 bez korekcie je ozaj pozoruhodný. Na príčine bolo všeobecné vypredávanie eura a následné nákupy dolárov. Sčasti sa na výpredajoch podieľali aj ponuky na predaj devíz japonskými exportérmi. Dolár v utorok tiež strácal, aj keď „iba“” jeden jen k 115,20. Jen reagoval na vnútropolitické trenice aj uprostred týždňa. V stredu sa oslabil oproti USD k 116,80, neskôr časť zo svojich ziskov stratil, hlavne v dôsledku možného predčasného odchodu Moriho. Správy priniesli zvesti o možnom dosadení reformátorov do premiérskeho kresla, no tieto správy sa do konca obchodovania nepodložili, a tak Mori ostáva v úrade a jen znovu mierne stratil k rezistencii na 116,80 jenu za dolár. Po jej prerazení, ku ktorému prispelo zníženie ratingu na záväzky Japonska (z AAA na A+), sa kotácie krátkodobo vyšvihli nad hodnotu 117,00 jenu, neskôr došlo ku korekcii a jen uzavrel v blízkosti figúry na 116,00. Oproti euru sa kotácie v stredu vrátili nazad nad 106,00 jenu, ku koncu týždňa však euro v súvislosti so svojimi stratami na svetových trhoch stratilo späť k 105,40.

Bez záujmu obchodníkov

Britská libra sa v pondelok počas európskeho obchodovania tešila minimálnemu záujmu obchodníkov, kotácie sa držali v blízkosti 1,45 USD. V utorok po zmene nálad na krose EUR/USD sa začala predávať aj libra. GBP počas týždňa ostávala i naďalej v závese obchodovania s euro-dolár a oscilovala v stobodovom pásme nad 1,4400 USD.

Česká koruna sa v pondelok držala v blízkosti hodnoty 34,640, obchodovanie nebolo výrazné, zatiaľ sa neprejavila súvislosť s krízou v Turecku , ale investori zostávali v strehu. V utorok po generálnom oslabení hodnoty eura na svetových trhoch sa oslabilo euro aj oproti CZK. Koruna sa ku koncu obchodovania zhodnotila k 34,530 za jedno euro. Streda priniesla prechodné posilnenie eura oproti korune z 34,600 k hodnotám nad 34,700, ku koncu dňa dokonca až nad 34,750. Tu pokračovalo obchodovanie aj vo štvrtok, no hranica 34,800 nebola prekonaná a po upokojení paniky na emerging trhoch sa začala lacná koruna znovu nakupovať. Bez dosahu ostalo i zníženie kľúčovej dvojtýždňovej repo sadzby o 0,25 % (aktuálne 5 %) a zverejnenie deficitu zahraničného obchodu. V piatok sa koruna vrátila na úrovne okolo 34,550, a tak zmazala svoje straty zo stredu tohto týždňa.

Minimálne pohyby

Slovenská koruna sa obchodovala v pondelok pomerne pasívne. Pohyby na domácej mene závisia najmä od pokynov podnikových klientov, ktoré banky následne prenášajú na trh. Absentuje naďalej vplyv fundamentálnych údajov, v pondelok sa kurz takmer nepohol z hodnoty 43,740 - 780 za euro. Utorok bol v znamení miernych predajov, a tak sa kurz posunul k 43,620 - 670. Trh nereagoval na správu ratingovej agentúry Fitch o zmene výhľadu pre Slovensko na pozitívny, pretože sa tento akt očakával a Fitch k uvedenému kroku pristúpil ako posledný z renomovaných ratingových spoločností. V stredu sa zdalo, že koruna sa posilní pod spodnú časť dlhodobejšieho pásma (43,600), no nakoniec vlna nákupov vytiahla euro späť k 43,690 - 730. Štvrtok oslabovanie koruny pokračovalo a dostalo sa tesne pod 43,900 za euro, odkiaľ korigovalo ku koncu dňa o 50 bodov nižšie. V piatok sa situácia opakovala a po pokojnom predpoludní euro opäť atakovalo úrovne tesne pod 43,900.

Mario Mika

Dealing VÚB, a. s.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.