Hospodársky denník
USD48,464 Sk
EUR43,799 Sk
CHF28,587 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  26.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Voľný pád paládia pokračuje

Futuritné kontrakty paládia na americkom NYMEX-e zaznamenali počas uplynulého týždňa hlboký prepad. V piatok sa dokonca marcové kontrakty tohto drahého kovu ocitli na úrovni 841 USD za troyskú uncu, čo je najnižšia hodnota od začiatku decembra minulého roka. V porovnaní s rekordnými januárovými hodnotami, keď sa paládium predávalo za cenu takmer 1100 USD, sú súčasné ceny nižšie o takmer 23 %. Impulzom, ktorý minulý týždeň vyvolal „voľný pád“ paládia, bolo vyhlásenie Ruska, najväčšieho svetového producenta, že jeho exportné kvóty by mali byť určené najneskôr do konca februára. Následne na to by mali byť obnovené dodávky paládia pre všetkých výrobcov, ktorí sa konečne po mnohých mesiacoch dočkajú vytúženého kovu. Marcové paládium sa v závere týždňa ustálilo na 855 USD/oz, pričom jeho denná strata dosiahla mohutných 39,75 USD. Jeho oslabenie sa čiastočne prejavilo aj v poklese ceny jeho sesterského kovu platiny. Aprílové dodávky platiny si odpísali nepatrných 0,20 USD na 598,5 USD/oz. Tento drahý kov, ktorý sa rovnako ako paládium, hoci v menšej miere, využíva pri výrobe katalyzátorov do automobilov, až doteraz dokázal odolávať tlaku zo strany paládia. Podiel Ruska na svetovom exporte paládia dosahuje až 70 %, zatiaľ čo jeho vývoz platiny pokrýva asi len 20 % svetovej ponuky.

Ropa so ziskami

Predvíkendové nákupy obchodníkov na americkom NYMEX-e pomohli futuritným kontraktom ropy uzatvárať v pozitívnom pásme, pričom aprílové dodávky ropy poskočili o 22 USc na 29,04 USD za barel. Jedným z ďalších impulzov, ktoré sa podpísali pod piatkový rast ceny ropy, bola tohtotýždňová exspirácia marcových kontraktov ropy. Na druhej strane vyhlásenie generálneho tajomníka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) A. Rodrigueza, v ktorom uviedol, že OPEC budúci mesiac pravdepodobne nezníži dodávky ropy, čiastočne uvoľnilo tlak na vzostup ceny čierneho zlata. A. Rodriguez však rozhodnutie kartelu o ponechaní súčasných ťažobných kvót podmienil tým, že sa cena referenčného ropného koša OPEC udrží v blízkosti cieľovej ceny 25 USD za jeden barel. Vzostupný vývoj ceny ropy sa prejavil aj na strane ropných derivátov. Benzín s dodávkou v marci si pripočítal k dobru 2,03 USc a finišoval tak na 84,52 USc za galón. Marcový vykurovací olej sa ustálil na 74,23 USc za galón s denným ziskom 0,61 USc. Počas dňa sa však jeho cena nakrátko ocitla dokonca na úrovni 76,0 USc/g.

Tlak akciových trhov

Na americkom trhu COMEX pokračovali kontrakty medi v zostupnom trende, pričom prekonali rekordné minimá zaznamenané vo štvrtok. Aktívne marcové futuritné kontrakty červeného kovu sa počas poslednej minulotýždňovej seansy prepadli na 79,6 USc za libru, čo predstavuje dennú stratu 0,5 USc. Obchodovanie na trhu s meďou je v súčasnosti pod taktovkou akciových trhov. Vyhlásenia spoločností podnikajúcich v high-tech sektore, v ktorých upozorňujú na drastické poklesy svojich ziskov a obratov, oslabujú akciové trhy, čo sa následne negatívne prejavuje aj na trhu s meďou.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.