CZK1,264 Sk
  Pondelok  26.Februára 2001

Prvé zlato pre Španielov

V bežeckom maratóne náš Bajčičák dvadsiaty

Počas víkendu na MS v klasickom lyžovaní vo fínskom Lahti sa rozhodlo o majiteľoch svetových medailí v behu na 30 km, v severskej kombinácii, skokanov v súťaži družstiev na K-116 a K-90.

V sobotu sa skončili boje združenárov, keď nemecký reprezentant M. Baacke dokázal v šprinte zužitkovať druhé miesto po skokoch na mostíku K-116 a zvíťazil na 7,5-kilometrovej trati o 6,2 s pred domácim pretekárom Lajunenom. Naši dvaja reprezentanti Pšenko i Diča stratili šance na dobré umiestnenie už po skokoch, Pšenko bol 42. a Diča 54. V behu sa obaja trápili, Pšenko navyše preteky nedokončil a Diča si udržal 54. miesto. Súboje skokanov v súťaži družstiev sa niesli tiež v réžii Nemcov, ktorí na K-116 zvíťazili pred domácim kvartetom a rakúskym tímom. Včera pre príliš nízku teplotu museli odvolať súboj žien na 30 km trati. Mužský maratón - 50 km voľnou technikou - vyhral španielsky reprezentant nemeckého pôvodu J. Mühlegg a získal pre svoju novú krajinu prvé zlato z klasického lyžovania. V extrémne chladnom počasí (-20 stupňov) si striebro vybehal Nemec Sommerfeldt, bronz Rus Krjanin. Nám radosť urobil jediný náš zástupca v tejto kategórii M. Bajčičák, ktorý obsadil 20. miesto. „Bežalo sa mi veľmi dobre. Ľutujem iba to, že som nezačal finišovať o niečo skôr, potom mohlo byť moje umiestnenie ešte o niečo lepšie,“ povedal po pretekoch M. Bajčičák.

Záverečnou disciplínou na MS bola súťaž skokanov - družstiev na mostíku K-90. V dramatickej súťaži si prvenstvo posledným skokom vybojovali Rakúšania pred Fínmi.