Hospodársky denník
USD48,03 Sk
EUR43,743 Sk
CHF28,489 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  27.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Model fungovania sveta a vesmíru s trhlinami

Fungovanie pozemského sveta a vesmíru vysvetľuje tzv. štandardný model. Najnovšie experimenty s elementárnymi časticami však túto viac ako 30 rokov starú teóriu opäť raz spochybnili.

V urýchľovači čiastočiek v americkom Brookhavene sa stalo niečo nevídané. Vedci experimentovali s jedným druhom elementárnych častíc zvaným myóny. Keď ich vystavili pôsobeniu magnetických polí, reagovali myóny úplne inak, ako by mali podľa v súčasnosti platného štandardného modelu.

Tento model v stručnosti hovorí, že elementárne častice tvoria základné stavebné kamene vesmíru, a teda aj nášho sveta. Týmito stavebnými kameňmi sú leptóny - je to skupina elementárnych častíc, ktoré interagujú iba slabo, a ak sú elektricky nabité, ale aj elektromagneticky, napr. elektróny, neutrína a myóny, ďalej mezóny - stredne ťažké elementárne častice, nukleóny (spoločný názov pre protón a neutrón) a hyperóny. Nukleóny a hyperóny sa súhrnne nazývajú baryóny.

Teoretickí fyzici už dlhší čas spochybňujú univerzálnu platnosť štandardného modelu. Teória, ktorá opisuje základné konštrukčné princípy sveta, sa im zdá príliš komplikovaná a miestami nelogická.

Alternatívna teória sa nazýva supersymetria. Tá hovorí, že všetky známe elementárne častice majú svoje „náprotivky“, ktoré však s nimi len veľmi slabo interagujú, a preto sa dajú ťažko dokázať, tobôž zachytiť. Nečakané správanie myónov dalo teoretikom do ruky prvýkrát nepriame dôkazy. Len supersymetrické náprotivky môžu podľa medzinárodného tímu vedcov z Nemecka, Ruska, Japonska a USA vysvetliť „tancujúce“ myóny.

„Ak chceme opísať svet, musíme do rovníc štandardného modelu niečo doplniť,“ povedal k novým poznatkom z Brookhavenu Frank Wilczek z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) v Bostone. S týmito dodatkami bude celý model „oveľa krajší a jednotnejší“.

Po nepriamych dôkazoch o náprotivkoch myónov by mohli čoskoro nasledovať priame. Neďaleko Chicaga začne onedlho pracovať nový urýchľovač Tevatron, ktorý by mohol dodať dostatok energie na dokázanie týchto častíc.

(hy)

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, na severe prechodne oblačno a miestami snehové prehánky. Na ostatnom území zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne, na severe slabý celodenný mráz. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. K večeru pribúdanie oblačnosti od západu a ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách stredného a severného Slovenska okolo -15 stupňov, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe miestami slabý celodenný mráz. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a miestami sneženie, v nížinách postupne dážď so snehom alebo dážď, ojedinele aj mrznúci. Nočná teplota -3 až -7, na severovýchode aj chladnejšie, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe ešte lokálne celodenný mráz. Slnko vyjde zajtra o 6.38 a zapadne o 17.32 hod.

Amsterdamzamračené2
Atényjasno15
Belehradjasno0
Berlínzamračené1
Bratislavapolooblačno2
Bruselzamračené2
Budapešťpolooblačno3
Bukurešťzamračené0
Frankfurtzamračené3
Helsinkisneženie-6
Istanbulpolooblačno15
Kodaňzamračené0
Lisabonjasno12
Londýndážď4
Madridjasno9
Milánodážď5
Moskvasneženie-10
Oslosneženie-9
Paríždážď4
Prahazamračené1
Rímpolooblačno9
Sofiasneženie-2
Štokholmjasno-8
Varšavapolooblačno0
Viedeňpolooblačno3
Záhrebjasno4
Ženevazamračené5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.