Hospodársky denník
USD48,03 Sk
EUR43,743 Sk
CHF28,489 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  27.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto nič nevie, ten veru do únie sotva dôjde

Podnikatelia vyčítajú slovenskej vláde, že zanedbáva kampaň k vstupu SR do EÚ

Európska komisia vo viacerých správach o stave pripravenosti SR na členstvo v EÚ, popri pozitívnych slovách, kára slovenských politikov a úradníkov za pomalosť reforiem. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, označujú aj nedostatočnú informačnú kampaň. Nad dátumom nášho vstupu do EÚ sa napriek optimizmu zatiaľ vznáša hustá hmla. Nič to nemení na skutočnosti, že občania a podniky by sa na zmeny, ktoré nastanú v súvislosti s naším členstvom, mali pripravovať oveľa precíznejšie ako doteraz. Slovenská ekonomika patrí k najotvorenejším na svete a vysokej konkurencii z krajín EÚ čelí už dnes. Oproti trhom EÚ sa však bude otvárať čoraz viac a viac bez ohľadu na to, kedy SR vstúpi medzi členské štáty. Okolo roku 2002 sa už firmy a podniky na slovenskom území budú pohybovať v takmer identickom prostredí ako firmy na európskych trhoch. Otváranie trhov a premeny zákonov sú dôsledkami asociačnej dohody s EÚ a záväzkov na prijímanie európskeho práva. Zmien, ktoré na slovenské podniky na ceste do Európy čakajú, je obrovské množstvo. Dochádza a ešte dôjde k úprave mnohých právnych predpisov, ekologickými normami pre výrobky a výrobu začínajúc a pracovnoprávnymi vzťahmi končiac. Sprísnia sa limity pre emisie i nariadenia na nakladanie s odpadmi. Posilní sa zodpovednosť výrobcu za škody, ktoré spôsobí jeho výrobok atď. Informácie o týchto a ďalším zmenách by mali mať podniky už dnes, aby sa ohli pripraviť finančne. Každá zmena totiž stojí peniaze.

Slovenským podnikom, ako sa zhodujú ekonomické i politické kruhy, by mal prípravu uľahčiť dobrou informačnou kampaňou štát. Politici totiž svojim rozhodnutím pristúpiť medzi členské krajiny zmenia podmienky podnikania, a pokiaľ podnikateľom nepodajú pomocnú ruku, môžu rátať s nárastom bankrotov a nespokojnosti. Vzorom môžu byť podrobné a nákladné kampane európskych vlád pri zavedení jednotnej meny eura alebo jednotného vnútorného trhu v roku 1993. Z viacerých podnikateľských združení sa však ozývajú hlasy kritické. Podľa názoru väčšiny politici zatiaľ národu podrobne ani faktograficky nevysvetlili, prečo je dôležité, aby sa Slovenská republika stala členskou krajinou EÚ a čo to bude znamenať pre život každého z nás. A celkom chýbajú informácie vlády o tom, ako sa majú pripraviť podnikatelia. Tí by radi uvítali stručnú no hutnú informáciu o dôsledkom vstupu pre podnikateľov. Nepostačujú informácie z EuroInfo centier. A tak väčšina podnikateľov dávno pochopila (ako napokon pri všetkých rozhodujúcich otázkach), že sa musia starať sami. Od vlády sa totiž ničoho nedočkajú, a tak sa vzdelávajú prostredníctvom rôznych kurzov. Informačnú medzeru začali v poslednom čase zapĺňať rôzne poradenské a konzultačné firmy. Ceny za ich služby sa väčšinou pohybujú v reláciách státisícov korún, takže si ich môžu dovoliť iba veľké solventné firmy.

Bez chyby nie sú pravda ani podnikatelia. Ich záujem o informácie je neraz dosť chabý. Mnohí z nich dokonca tvrdia, že ich EÚ nezaujíma, pretože sa ich nebude týkať, čo je, samozrejme, veľký omyl. Zmena podnikateľského prostredia ovplyvní aj firmy, ktoré zostanú iba na slovenskom trhu a budú chcieť získať slovenského zákazníka. Podľa expertov bude Slovensko schopné čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ v strednodobom časovom horizonte. Stále je ešte potrebná určitá ekonomická reštrukturalizácia, napríklad v bankovom sektore a vo finančných službách. Podľa štatistík Európskej komisie iba štvrtina malých a stredných podnikov je pripravená na vstup do EÚ.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, na severe prechodne oblačno a miestami snehové prehánky. Na ostatnom území zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne, na severe slabý celodenný mráz. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. K večeru pribúdanie oblačnosti od západu a ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách stredného a severného Slovenska okolo -15 stupňov, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe miestami slabý celodenný mráz. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a miestami sneženie, v nížinách postupne dážď so snehom alebo dážď, ojedinele aj mrznúci. Nočná teplota -3 až -7, na severovýchode aj chladnejšie, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe ešte lokálne celodenný mráz. Slnko vyjde zajtra o 6.38 a zapadne o 17.32 hod.

Amsterdamzamračené2
Atényjasno15
Belehradjasno0
Berlínzamračené1
Bratislavapolooblačno2
Bruselzamračené2
Budapešťpolooblačno3
Bukurešťzamračené0
Frankfurtzamračené3
Helsinkisneženie-6
Istanbulpolooblačno15
Kodaňzamračené0
Lisabonjasno12
Londýndážď4
Madridjasno9
Milánodážď5
Moskvasneženie-10
Oslosneženie-9
Paríždážď4
Prahazamračené1
Rímpolooblačno9
Sofiasneženie-2
Štokholmjasno-8
Varšavapolooblačno0
Viedeňpolooblačno3
Záhrebjasno4
Ženevazamračené5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.