Hospodársky denník
USD48,03 Sk
EUR43,743 Sk
CHF28,489 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  27.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Víťazný comeback komunistov

Na križovatke Západ-Východ, zvolený smer Moskva

Vyše štvormiliónové Moldavsko, kdesi na periférii záujmu Európy, v nedeľu prekvapilo. Pre tých, ktorí sledujú situáciu v tejto agrárne orientovanej krajine, sa však žiadne prekvapenie nekonalo. Hlasovali prázdne peňaženky. Víťazstvo komunistov v predčasných parlamentných voľbách bolo očakávané, nikto však netušil, že ich preferencie budú až také vysoké. Predvolebné prieskumy dávali komunistickej strane na čele s Vladimirom Voroninom (59) okolo 37 % hlasov, moldavskí „červení“ však v nedeľu získali až 50,2 % voličských preferencií. História zaznamená, že z krajín bývalého komunistického bloku sa po desiatich rokoch od politických zmien cestou demokratických volieb ako prví k moci dostali komunisti práve v Moldavsku. Skutočný, ale málo veselý primát pre jednu z najchudobnejších krajín v Európe.

Práve chudoba dohnala voličov k urnám s presvedčením, že komunisti situáciu zlepšia. Tí istí, ktorí vďaka svojmu počtu v parlamente, celé desaťročie brzdili nevyhnutné, hoci šokové reformy v krajine. Priemerný mesačný plat v Moldavsku sa dnes pohybuje na hranici 30 - 33 USD. Miera inflácie je 26 percent a bez práce je podľa oficiálnych prameňov 15 percent práceschopného obyvateľstva. Nezávislé odhady však udávajú oveľa vyšší počet nezamestnaných - rádovo v desiatkach percent. Komunisti okrem toho sľúbili obnovenie poriadku a zákonnosti v krajine, kde bieda, bezperspektívnosť a napäté vzťahy so separatistickým Podnesterskom zvádza ľudí na cestu „ľahších zárobkov“ a svojský výkon spravodlivosti. Najmä vekovo staršia generácia, poznačená nostalgiou za starými, lepšími časmi, bez váhania stavila na komunistickú kartu.

Voľby sú osobnou prehrou terajšieho prezidenta Petra Lucinschiho, ktorého mandát sa skončil už 15. januára, a ktorý po rozpustení parlamentu začiatkom roka vypísal predčasné voľby. Parlament totiž volí prezidenta a bývalí poslanci si novú hlavu štátu nevedeli vybrať. Lucinschi sa nádejal, že dostane druhý mandát, teraz je už však viac ako isté, že budúcim prezidentom bude líder komunistov Voronin. Poslanci ho nechceli, voliči ho zvolili. Komunisti totiž budú mať v 101-člennom parlamente najmenej 70 kresiel, čo im pohodlne dovolí zvoliť prezidenta. A tiež odhodlať sa aj na zmeny, ktoré môžu radikálne zviesť Moldavsko z jeho doterajšej prozápadnej cesty a pokaziť nadštandardné vzťahy s Bukurešťou.

Lebo doterajšie vlády (či už nacionalistické alebo stredo-pravicové) sa netajili svojimi ašpiráciami pripojiť sa raz k Európskej únii, prípadne začleniť sa do NATO. Najvernejším advokátom im v tomto smere bolo susedské a bratské Rumunsko, ktoré vykonáva mimoriadne otvorenú politiku voči občanom Moldavska. Či už sú to vládne štipendiá pre moldavských študentov, poskytovanie občianstva a možnosť získavať prácu v Rumunsku. Voroninovi komunisti už v prvých hodinách naznačili iný kurz. Východný. Výhodný pre obrodný režim Vladimira Putina. „Moldavsku je súdené stať sa členom tohto zväzu,“ vyhlásil Voronin. Myslel tým rusko-bieloruský zväz. Želá si, aby sa Moldavsko stalo tretím členom tejto zatiaľ neveľmi funkčnej únie. Potom by sa Ukrajina ocitla v „zátvorke“ nového „impéria“ dirigovaného z Moskvy. A nakoniec, Kyjev má ešte stále bližšie k Rusku ako k EÚ! Z tohto hľadiska voľby v malom Moldavsku naberajú nový význam. Medzi základné body moldavských komunistov patrí zblíženie s Moskvou (otázne je, do akej miery sú z Kremľa podporovaní) a presadenie ruštiny ako druhého štátneho jazyka v Moldavsku (popri rumunčine), keďže tretina populácie rumunčinu neovláda.

Pravdaže, komunisti sa snažia hrať pragmaticky. „Nie je možné vrátiť staré časy,“ vyhlásil Voronin a pripustil, že premiérom novej vlády bude aj naďalej nekomunista Dumitru Braghis (jeho Aliancia Braghis obsadila druhé miesto - 13,45 % hlasov) a sľúbil, že nový kabinet bude vládou technokratov. Práve Braghis totiž zabezpečil „krajine vína“ prísun zahraničných investícií a má byť pre zahraničie aj naďalej prísľubom ekonomických reforiem. Moldavsko je známe najmä predajom svojho kvalitného vína. Moldavskí komunisti sa teraz volebne zaskveli „predajom“ vízií o lepšom zajtrajšku. Už teraz sú hlasy, že pre voličov to možno bola kúpa mačky vo vreci.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, na severe prechodne oblačno a miestami snehové prehánky. Na ostatnom území zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 0 až 4 stupne, na severe slabý celodenný mráz. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. K večeru pribúdanie oblačnosti od západu a ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách stredného a severného Slovenska okolo -15 stupňov, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe miestami slabý celodenný mráz. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a miestami sneženie, v nížinách postupne dážď so snehom alebo dážď, ojedinele aj mrznúci. Nočná teplota -3 až -7, na severovýchode aj chladnejšie, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe ešte lokálne celodenný mráz. Slnko vyjde zajtra o 6.38 a zapadne o 17.32 hod.

Amsterdamzamračené2
Atényjasno15
Belehradjasno0
Berlínzamračené1
Bratislavapolooblačno2
Bruselzamračené2
Budapešťpolooblačno3
Bukurešťzamračené0
Frankfurtzamračené3
Helsinkisneženie-6
Istanbulpolooblačno15
Kodaňzamračené0
Lisabonjasno12
Londýndážď4
Madridjasno9
Milánodážď5
Moskvasneženie-10
Oslosneženie-9
Paríždážď4
Prahazamračené1
Rímpolooblačno9
Sofiasneženie-2
Štokholmjasno-8
Varšavapolooblačno0
Viedeňpolooblačno3
Záhrebjasno4
Ženevazamračené5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.