Hospodársky denník
USD47,799 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,45 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  28.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bohatstvo, ktoré len čaká na využitie

Čo na margo silikátového programu hovoria zúčastnené okresy?

V priestore budúcej silikátovej zóny na juhu stredného Slovenska sa nachádza päť okresov: Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár, Veľký Krtíš a Revúca. Predstaviteľom okresných úradov sme v tejto súvislosti položili tri otázky.

1. Čo očakávate od vytvorenia silikátovej hospodárskej zóny na juhu Banskobystrického kraja a osobitne od priemyselného parku vo vašom okrese?

2. Aké zázemie (kapitálové a materiálové) môže poskytnúť váš región?

3. Ako hodnotíte doterajšiu úroveň využívania zdrojov nerudných surovín?

Okres Lučenec

1. Projekt je postavený predovšetkým na výsledkoch geologického prieskumu, podľa ktorého patrí táto časť Slovenska medzi oblasti s najväčšími a najkvalitnejšími zásobami nerudných surovín v Európe. Jedným z prvých krokov je vybudovanie priemyselného parku s rozlohou 41,3 hektárov v Lučenci, ktorý bude vytvárať podmienky predovšetkým pre rozvoj domáceho i zahraničného obchodu, ale aj nákupu materiálov a energií v SR. Filozofia budovania priemyselného parku vychádza hlavne z geografickej polohy Lučenca, ktorý je centrom zóny a z vybudovanej dopravnej a technickej infraštruktúry. Cieľom je vybudovať najskôr nácestné stredisko s možnosťou colného odbavovania, ktoré sa v ďalšej fáze dobuduje na terminál kombinovanej dopravy.

2. V súčasnosti je v regióne registrovaných 30 ekonomických subjektov hospodáriacich na báze silikátov, s ktorými kooperuje asi ďalších 60 subjektov. Ich finančný potenciál nie je neobmedzený, ale k realizácii projektu môžu prispieť okrem iného kvalitným poznaním trhov, kvalifikovanou pracovnou silou a skúsenosťami pri spracúvaní suroviny. Významným faktorom pri realizácii projektu je prihraničná poloha regiónu s Maďarskom, ktorá umožňuje napojenie na medzinárodnú sieť pri Hatvane, ale aj medzinárodný plynovod a ropovod, druhý najväčší telekomunikačný uzol na Slovensku.

3. Súčasná úroveň ťažby nerudných surovín vôbec nedosahuje úroveň potenciálnych možností zdrojov. Podľa odhadu objem ročnej ťažby nedosahuje ani desatinu možného objemu, ktorý by sa dal spracovať na žiaduce výrobky.

Okres Rimavská Sobota

1. Myšlienka vytvoriť hospodársku zónu na juhu stredného Slovenska na báze silikátov je aktuálna už niekoľko rokov. Využitím polohového a prírodného potenciálu by sa tento región mohol vymaniť z hospodárskych problémov a nastúpiť cestu ekonomického rastu. Oblasť v okolí Hnúšte predstavuje významnú magnezitovú bázu s dlhodobou perspektívou a Tisovec disponuje kvalitným vápencom. Vláda SR, žiaľ, nevytvorila doteraz dostatočné podmienky na realizáciu projektu.

2. V okrese Rimavská Sobota je registrovaných šesť ekonomických subjektov, hospodáriacich na báze silikátov. Ďalšie subjekty predstavujú firmy, ktoré v tejto oblasti kooperujú.

3. Pretože sa myšlienka ohraničeného hospodárskeho priestoru doteraz nerealizovala, oživenie výroby na báze silikátov prebieha individuálne v kombinácii s domácimi a so zahraničnými investormi. Tak sa podarilo oživiť bývalé Talcum Magnezit, a. s., teraz Slovenská nerudná spoločnosť, s. r. o. V súčasnosti sa pripravuje prevzatie bývalej firmy Magnatech Slovakia zahraničným investorom. Tieto individuálne snahy však nenahradia komplexný prístup pre ekonomický rozvoj regiónu a silikátového priemyslu. Aj okres Rimavská Sobota očakáva zo strany MH SR väčšiu razanciu pri vytváraní podmienok pre hospodársky rozvoj regiónu na základe silikátov.

Okres Poltár

1. Spolu s ďalšími susediacimi okresmi patrí medzi štrukturálne ohrozené okresy a bol vládou SR zaradený do prioritného regiónu NÚTS II Slovensko - východ spolu s celým Košickým a Prešovským krajom. Pomoc očakávajú nielen od EÚ vo forme príspevkov z predvstupových fondov, ale aj od vlády SR. Miestne aktivity však stále narážajú na problémy, z ktorých ako hlavný možno uviesť zaostalú a nevyhovujúcu dopravnú infraštruktúru a dopravnú obslužnosť regiónu. Napriek opakovanému pripomienkovaniu Národného plánu regionálneho rozvoja SR sa nepodarilo presadiť dostavbu cesty Nové Hony - Poltár, ktorej vybudovanie by malo veľký vplyv na využívanie ložísk nerudných surovín v okrese a v rámci celej silikátovej zóny. História potvrdzuje, že región Poltára bol jedným z ekonomicky najsilnejších na Slovensku v časoch industriálnej revolúcie. Potvrdzujú to aj experti, ktorí juhoslovenskú kotlinu považujú za najväčšiu šancu pre ekonomiku Slovenska.

2. Po nadobudnutí účinnosti zákona o priemyselných parkoch budú tieto projekty podporované aj z prostriedkov Fondu pre rozvoj priemyselných zón. Mesto Poltár a obec Veľká Ves v rámci projektu zabezpečia majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov s ich vlastníkmi, aj dobudovanie chýbajúcej infraštruktúry. V návrhu zákona o hospodárskych zónach a priemyselných parkoch odporúčajú upraviť jeho znenie tak, aby poskytoval rovnaké podmienky pre domácich investorov. Okres im ponúkne overené zásoby nerudných surovín na báze kremíka, keramických a žiaruvzdorných surovín. Možnosť kombinovanej cestnej a železničnej nákladnej dopravy a dostatok kvalifikovaných pracovných síl (SOU sklárske a SPŠ sklárska v Poltári majú nové učebné odbory, zamerané na sklo a keramiku a využitie miestnych surovín).

3. V okrese Poltár má dlhoročnú tradíciu sklársky priemysel, výroba úžitkovej keramiky, žiaruvzdorných materiálov, výroba stavebných hmôt a podobne. Aj napriek tomu, že projekt zóny už niekoľko rokov čaká na svoju realizáciu v dôsledku chýbajúcej legislatívy, príprava projektu priemyselného parku v okrese Poltár pokračuje. Je vypracovaná štúdia, ktorú pripravila spoločnosť EnviTaz Banská Bystrica. Jej cieľom je využiť geologickým prieskumom preukázané zdroje silikátových surovín, ktoré sú aktuálne využívané len na dve percentá. Ide najmä o tehliarske a keramické suroviny i žiaruvzdorné, vhodné na výrobu úžitkovej keramiky a tehliarskych výrobkov i žiaruvzdorných materiálov. Vybrali lokality vhodné na vybudovanie priemyselných parkov a uvedené sú aj na web stránke OÚ Poltár: www.oupoltar.sk. V súčasnosti región však nedosahuje ani úroveň produkcie zo začiatku 20. storočia.

Okres Veľký Krtíš

1. Od vytvorenia silikátovej zóny okres Veľký Krtíš očakáva vytvorenie minimálne 500 pracovných príležitostí a rozvoj malého a stredného podnikania v oblasti stavebníctva, obchodu a služieb. Kvalitná surovina môže oživiť aj tradičnú ľudovú remeselnícku výrobu (hrušovská keramika). Okres tiež očakáva prílev domáceho a zahraničného kapitálu a zlepšenie technickej infraštruktúry.

2. Región je pripravený poskytnúť potenciálnym investorom aj voľné výrobné plochy a priestory.

3. Doterajšie využívanie nerudných surovín sa obmedzuje len na ojedinelú ťažbu pieskov v Horných Strhároch a štrkopieskov v oblasti Vrbovky. V minulosti sa v Malom Krtíši ťažili dokonca aj sklárske piesky v oblasti tzv. Fehérovej bane, veľmi známe boli tehelne v Sklabinej, Novej Vsi a v Iliašove. V Hornej Strehovej je perspektíva ťažby drvených kameňov na výstavbu ciest.

Okres Revúca

1. V okrese by išlo v súvislosti so silikátovou zónou o vytvorenie priemyselného parku v Revúcej, kde by sa mohli rozvíjať služby pre veľkých výrobcov, prípadne nové výrobné programy zamerané na potravinársku výrobu a najmä finálne spracovanie dreva.

2. Región chce pre budúcich nových investorov poskytnúť pozemky v oblasti Revúcej, Sirku a Tornali, tiež výrobné priestory vo firmách, ktoré obmedzili výrobu (Sklotex Revúca, GESI Gemer, VD Sirk) alebo sú v konkurznom konaní (Lesostav Danker Revúca, Banské stavby, prevádzka Revúca). V týchto priestoroch sú vybudované komplexné siete, voda, kanalizácia, kúrenie, plyn. V okrese sú stabilizované veľké firmy, SMZ, a. s., Jelšava, Slovmag, a. s., Lubeník a Ozeta, prevádzka v Tornali, ktoré by iste rady participovali pri vytváraní nových priemyselných parkov spolu s mestami. Všetko však závisí od legislatívy, prijatia zákona o priemyselných parkoch, ktorý už mal platiť od januára tohto roka.

3. Najväčšie zásoby nerastných surovín tvorí v okrese magnezit, s najväčším výskytom v Jelšavsko-dúbravskom masíve a v Lubeníku, ktorého ťažba v súčasnosti prebieha. Ťažba magnezitu a jeho spracovanie tvorí základ priemyselnej výroby celého okresu, pričom obidva magnezitové závody v minulom roku dosiahli ročnú produkciu takmer 2,5 mld. Sk. V Rákoši sa nachádzajú ložiská ortuti a zatiaľ nie sú využívané. Na stavebné účely sa ťaží hlina a kameň. Využívané a perspektívne ložiská tehliarskych surovín sa nachádzajú v okolí miest Revúca a Tornaľa.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní od juhozápadu postupne veľká oblačnosť a k večeru na západe miestami sneženie. Najvyššia denná teplota 0 až 4, na juhozápade do 6 stupňov, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši ojedinele slabý celodenný mráz. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Juhovýchodný vietor 3 až 6, na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s. Na horách južný vietor 15 až 20 m/s.Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami, najmä na severe a východe, občasné sneženie. V nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Nočná teplota 1 až -3 stupne. Denná teplota 1 až 5 stupňov. V piatok prevažne oblačno, miestami najmä na severe prehánky, väčšinou snehové. Nočná teplota 0 až -5 stupňov, v údoliach miestami -6 až -10 stupňov. Denná teplota 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.36 a zapadne o 17.33 hod.

Amsterdamdážď3
Atényoblačno15
Belehradoblačno1
Berlínzamračené2
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno5
Budapešťzamračené2
Bukurešťpolojasno1
Frankfurtzamračené7
Helsinkipolojasno-9
Istanbulpolooblačno10
Kodaňdážď1
Lisabonjasno12
Londýndážď4
Madridjasno8
Milánodážď6
Moskvasneženie-7
Oslojasno-8
Parížjasno5
Prahapolojasno2
Rímdážď10
Sofiajasno6
Štokholmsneženie-5
Varšavajasno1
Viedeňjasno2
Záhrebsneženie1
Ženevajasno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.