Hospodársky denník
USD47,799 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,45 Sk
CZK1,264 Sk
  Streda  28.Februára 2001

Prioritou rozšírenie NATO

USA by mali dôverovať Európe pri budovaní jej obrany

Brusel (TASR/Hd) - Nová americká administratíva považuje rozšírenie NATO za kľúčovú súčasť procesu zjednocovania Európy a budovania stability na kontinente. V Bruseli to včera vyhlásil nový americký minister zahraničných vecí Colin Powell. „Rozšírenie NATO je kľúčovou súčasťou procesu zjednocovania Európy. Rozhodnutie pozvať nových kvalifikovaných členov je jedným z najvážnejších rozhodnutí, ktoré môže aliancia urobiť,“ uviedol Powell. Podľa neho rozšírenie nikoho neohrozuje a naopak, konkrétne prispieva k stabilite v Európe. „Každý štát, ktorý vstupuje do aliancie, musí priniesť svoju spôsobilosť. Povedali sme krajinám, ktoré sa uchádzajú o členstvo, čo presne od nich požadujeme, aby sa stali serióznymi kandidátmi. Myslím, že je z našej strany múdre stanoviť pravidlá a skúmať výkon jednotlivých uchádzačov počas nasledujúceho roka, keď sa blížime k pražskému summitu 2002,“ povedal Powell.

Francúzsko včera apelovalo na novú americkú administratívu, aby odložila podozrievavosť, týkajúcu sa vojenských ašpirácií EÚ a chápala ich ako nevyhnutnú podmienku pre prežitie NATO. Ako uviedol francúzsky minister zahraničných vecí H. Védrine, nastal čas na „skutočné partnerstvo medzi Európanmi a Američanmi“, povedal v prítomnosti Powella na zasadaní NATO v Bruseli. Plánované európske jednotky rýchleho nasadenia nebudú slúžiť iba európskym záujmom, upozornil Védrine. Je čas, aby sme sa všetci dostali zo situácie, keď sú európske krajiny dlhodobo kritizované, že nerobia dosť pre výkon svojej zodpovednosti a zároveň sú obviňované z oslabovania aliancie, pretože vyvíjajú skutočné úsilie, alebo z oboch vecí súčasne, vyhlásil francúzsky minister. NATO tiež potrebuje konzultácie o takých kľúčových otázkach, ako je kolektívna obrana, ohrozenie raketovými strelami či protiraketová obrana, povedal Védrine. To, čo by ohrozilo pevnosť transatlantického spojenectva, by bola neochota EÚ získať prostriedky, na základe ktorých by bola zodpovedným partnerom, zdôraznil. Powell ubezpečil svojich partnerov z únie, že USA vítajú európsku obrannú a bezpečnostnú politiku. Zdôraznil však, že táto politika nesmie konkurovať Severoatlantickej aliancii, ktorá musí naďalej ostať základom európskej bezpečnosti.

NATO je pripravené zúžiť osobitnú nárazníkovú zónu na administratívnej hranici medzi Srbskom a Kosovom, ktorú ozbrojené skupiny etnických Albáncov využívajú na teroristické akcie, uviedol generálny tajomník NATO G. Robertson. „Ministri zahraničných vecí NATO vyjadrili hlboké znepokojenie, že bezpečnostná zóna je bezpečným útočiskom pre aktivity extrémistov. NATO je preto pripravené implementovať postupnú a podmienečnú redukciu zóny,“ dodal. Ako však ubezpečil svojich kolegov C. Powell, USA ostávajú oddané svojim záväzkom na Balkáne a prisľúbil, že americké jednotky zotrvajú v regióne tak dlho, ako ich spojenci z NATO.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.