Hospodársky denník
USD46,505 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,525 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  5.Februára 2001

Jasné podmienky a realizmus

Komentuje Eleonóra Bujačková

Lákanie zahraničného kapitálu sa stalo vo všetkých krajinách takmer posadnutosťou. Krajiny medzi sebou súťažia v jeho objeme a štruktúre, v počte založených joint-ventures a ich veľkosti. Prílev zahraničného kapitálu je pochopiteľne nevyhnutný. Vytvára nové pracovné miesta, urýchľuje prenos technológií, modernizuje firemné zariadenia, prináša podnikateľské vedomosti, zvyšuje konkurencieschopnosť. Na Slovensku sa zahraničné investície v posledných rokoch stali doslova politickým fetišom. Po rokoch odmietania sme sa dostali do druhého extrému: len zahraničné investície nás dostanú z ekonomického marazmu. Pravdou však je, že investície z cudziny sú bezpochyby dobré, ak dopĺňajú, ale nevytláčajú domáce investície. Aj keby sa v budúcich rokoch naplnili velikášske predstavy o príleve peňazí zo sveta, rozhodujúca časť našich investícií bude musieť byť, podobne ako vo všetkých vyspelých krajinách, financovaná z domácich zdrojov. Rast ekonomiky bude teda v najbližších rokoch vyžadovať zosilnenie domácich úspor a ich pružný transfer do produktívnych investícií.

Problémom pôsobenia zahraničných investorov sa v závere minulého roka venovali aj odborári. Hodnotili doterajší vývoj v podnikoch so zahraničnou účasťou 43 podnikov pôsobiacich v odvetví kovopriemyslu. Odbory vo všeobecnosti podporujú vstup zahraničného kapitálu, ale chcú vyžadovať dôsledné dodržiavanie slovenských právnych noriem zo strany zahraničných partnerov. Za najvážnejší problém v tomto smere považujú obchádzanie a oblasť pôsobnosti Zákonníka práce a s ním súvisiacich noriem, ako je napríklad neexistujúca úprava flexibilného pracovného času, otázka rekondičných pobytov zamestnancov, nadčasov a tiež rôzne formy diskriminácie na základe veku alebo pohlavia. Za hlavné pozitíva pôsobenia zahraničného kapitálu na Slovensku väčšina považuje výrazne lepšie mzdové a sociálne podmienky zamestnancov (v priemere o 20 až 30 % vyššie mzdy ako v slovenských podnikoch), potrebné investície, efektivitu výroby a priaznivé výsledky hospodárenia, ktoré tieto spoločnosti riadia na popredné miesta v rebríčkoch najúspešnejších firiem v SR a prínos novej kultúry podnikania.

Spochybňovať zahraničné investície by nebolo rozumné. Pravda, treba si uvedomiť, že za každý fetiš sa platí a cena za prílišné zbožstvenie zahraničných investícií môže byť vysoká. Preto by sme mali uvažovať o zahraničných investíciách iba ako o investíciách do nových výrobných projektov. Aj tu sú však potrebné jasné podmienky a realizmus. A to tak v záujme našej ekonomiky doma ako i vo svete.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.