CZK1,256 Sk
  Pondelok  5.Februára 2001

Urobili málo pre úspech

Na 37. MS v biatlone v Pokljuke naši slabo

Šprintom mužov na 10 km sa v slovinskej Pokljuke začali 37. MS v biatlone. Hneď úvodná disciplína priniesla prekvapenie na účet favoritov - triumfoval Rus Rostovcev pred Talianom Catarinussim a Nórom Hanevoldom. Zo štvorice slovenských reprezentantov sa najviac darilo Matiaškovi (39.). Až na 68. mieste skončil Hurajt, na 83. Ondrejka a medzi 97 mužmi obsadil 95. miesto Novák.

Rozčarovaním pre slovenský biatlon sa skončil šprint žien na 7,5 km. Kým v tábore Nemecka oslavovali zázračné zlato 24-ročnej Wilhelmovej a striebro Dislovej, ktoré na 3. priečku odsunuli obhajkyňu titulu Skjelbreidovú-Poiréeovú, medzi slovenskými biatlonistkami zavládol veľký smútok. Nemohlo ho zmierniť 33. miesto Mihokovej a 48. Pavkovčekovej, debakel vyústil v zlých umiesteniach Murínovej (65.) a Schwarzbacherovej (71.), ktoré sa nekvalifikovali na nedeľné stíhacie preteky. Citeľný mráz (-4) zmrazil medzi 84 štartujúcimi aj slovenské ambície. Prezident Slovenského biatlonového zväzu Benjamín Leitner: „Nechcem tieto výsledky komentovať, všetkým je však jasné, že sú horšie ako pred rokmi, keď niektoré naše ženy s biatlonom len začínali.“ Tréner Juraj Sanitra, rozčarovaný z výkonov dievčat, stihol sklamane povedať iba jednu vetu a na konkrétnejšie komentovanie výsledkov už nenašiel v sebe dostatok psychických síl: „Asi urobili málo pre to, aby sa dostavil úspech. Treba sa ich spýtať, prečo bola napríklad zlá streľba.“

V nedeľu v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km a žien na 10 km zasiahli do bojov iba traja slovenskí reprezentanti - Matiaško, Mihoková a Pavkovčeková. Víťazom stíhacích pretekov mužov na 12,5 km sa 29-ročný Rus Rostovcev (druhá zlatá) pred Francúzom Poiréem a Nemcom Fischerom. Slovenský reprezentant Matiaško obsadil 26. miesto a získal do celkového poradia 5 bodov. Navodil aspoň čiastočný pocit radosti v príjemnom slnečnom počasí s teplotou vyše štyroch stupňov a zopakoval výrazné zlepšenie podľa vzoru vlaňajších MS v Holmenkollene.

Odovzdávanie štyroch kolekcií medailí z celkového počtu 10 sa uzatvorilo po stíhacích pretekoch žien na 10 km. Víťazkou sa stala Nórka Skjelbreidová-Poiréeová, striebro získala Francúzska Niogretová, bronz obhajkyňa prvenstva a vedúca pretekárka SP Forsbergová zo Švédska. Z dvojice Sloveniek si lepšie počínala Mihoková, ktorá so stratou 4:48,3 dobehla na 36. priečke, jej reprezentačná kolegyňa Pavkovčeková skončila hlboko v poli porazených, až na 51. mieste (+7:16,00).

Počasie

Dnes bude veľká, na juhozápade zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď. Vo vyšších horských polohách sneženie. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na juhozápade miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Slabý vietor.V utorok bude polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhu pri zmenšenej oblačnosti miestami až 10 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním vo východnej polovici územia miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách vo východnej polovici územia okolo -3, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupeň, na juhozápade okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 16.57 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 1. 2. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,67, Košice 98,66, Poprad 92,97, za 2. 2. 2001: Bratislava 100,07, Sliač 97,69, Košice 98,70, Poprad 92,93, za 3. 2. 2001: Bratislava 99,56, Sliač 97,48, Košice 98,59, Poprad 92,73.