Hospodársky denník
USD46,505 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,525 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  5.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Otázniky krátkeho pracovného týždňa

Malý priestor na kompromis medzi zamestnávateľmi a odbormi

Nedávno vyvolalo zavedenie 35-hodinového pracovného týždňa vo Francúzsku významnú debatu tak v odborných, ako aj laických kruhoch. Zástancovia liberalizmu tvrdili, že takéto opatrenie z dlhodobejšieho hľadiska nemôže byť liek na nezamestnanosť a navyše ohrozí šance francúzskych podnikov v podmienkach medzinárodnej konkurencie. Logika síce znie, že aby sa rovnaká práca urobila v kratšom čase, treba viac ľudí. V skutočnosti sa však zvýšia výdavky firiem na zamestnancov (napríklad viac nadčasov), čo sa v konečnom dôsledku premietne do straty konkurencieschopnosti spoločnosti, slabším výsledkom a neraz aj prepúšťania, argumentovali.

Vývoj v prvých rokoch po zavedení 35-hodinového pracovného týždňa bol však satisfakciou pre ľavicovú vládu. Nezamestnanosť totiž nabrala klesajúcu tendenciu a dosah na francúzsku ekonomiku nebol v žiadnom prípade katastrofický. Naopak. Hospodárstvo začalo rýchlejšie expandovať (samozrejme nie len pre skrátenie pracovného týždňa). V poslednom čase sa však ukazujú aj menej pozitívne stránky opatrenia.

Francúzska vláda postupne pripravuje verejnosť vo svojej krajine na spružnenie 35-hodinového týždenného pracovného času. Viacerí ministri postupne prichádzali za ministrom hospodárstva, financií a priemyslu Laurentom Fabiusom s požiadavkou na nevyhnutné „spružnenie“ nariadenia na skrátenie pracovného času v malých a stredných podnikoch, uviedol nedávno francúzsky denník Le Figaro.

Aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva, financií a priemyslu poverený riadením rezortu priemyslu Christian Pierret po stretnutí s Laurentom Fabiusom v uplynulých dňoch pre francúzsku televíznu stanicu France 2 konštatoval, že vláda smeruje k spružneniu dĺžky 35-hodinového týždenného pracovného času formou výnimiek. Základné smerovanie k 35-hodinovému pracovnému času sa však pritom nespochybňuje a celková tendencia je dosiahnuť 35-hodinový týždenný pracovný čas. Pierretovo konštatovanie je ohlasom na požiadavku ministerky práce a sociálnych vecí Elisabeth Guigouovej, ktorá krátko predtým uviedla, že treba „konkrétne pomôcť malým a stredným podnikom, ktoré sa dostávajú do ťažkostí“ pri zavádzaní zákona o 35-hodinovom pracovnom týždni do praxe.

Príčiny tohto javu sú dve. Od jesene francúzska vláda hľadá prostriedky na podporu ekonomického rastu, oslabeného v tomto období nedostačujúcou ponukou. V čase, keď 50 % podnikov má ťažkosti pri nábore pracovníkov, sa ukazuje, že je problematické takým drastickým spôsobom skrátiť pracovný čas, uvádza francúzsky denník Le Figaro. Druhým dôvodom je nevôľa, ba až panika podnikov, zamestnávajúcich 20 až 100 pracovníkov, ktoré sa ešte nepripravili na prechod na rok 2001. Po januári 2001 sa počet nadčasových hodín zvýši z 10 % na 25 %, kým pracovný týždeň sa skráti približne o 50 hodín. Je na vláde, aby prišla s možnými formami „pomoci“ alebo „výnimkami“. Lenže pre vládu je zároveň ťažké zvyšovať počet výnimiek.

Priestor medzi požiadavkami zamestnávateľov a odbormi je úzky. Zväz francúzskych zamestnávateľov požaduje „moratórium“ na zákon o 35-hodinovom pracovnom čase, kým zástupcovia remeselníkov kladú dôraz na zníženie ceny práce, a tým na zvýšenie počtu nadčasových hodín. Zástupcovia remeselníkov sa majú 14. novembra stretnúť s predsedom vlády Lionelom Jospinom. Avšak najväčšie odborové organizácie, napríklad CGT aj CFDT, varovali vládu pred akýmkoľvek pokusom „siahnuť“ na zákon. Medzi týmito viacerými aktérmi má rozhodnúť vláda.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude veľká, na juhozápade zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď. Vo vyšších horských polohách sneženie. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na juhozápade miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Slabý vietor.V utorok bude polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhu pri zmenšenej oblačnosti miestami až 10 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním vo východnej polovici územia miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách vo východnej polovici územia okolo -3, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupeň, na juhozápade okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 16.57 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 1. 2. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,67, Košice 98,66, Poprad 92,97, za 2. 2. 2001: Bratislava 100,07, Sliač 97,69, Košice 98,70, Poprad 92,93, za 3. 2. 2001: Bratislava 99,56, Sliač 97,48, Košice 98,59, Poprad 92,73.

Amsterdamoblačno5
Aténypolojasno14
Belehradoblačno10
Berlíndážď4
Bratislavaoblačno5
Bruselpolojasno5
Budapešťoblačno6
Bukurešťoblačno5
Frankfurtdážď7
Helsinkisneženie-17
Istanbulpolojasno12
Kodaňsneženie-4
Kyjevoblačno-2
Lisabonpolojasno12
Londýndážď7
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno11
Moskvasneženie-8
Oslooblačno -15
Paríždážď8
Prahazamračené5
Rímpolojasno14
Sofiaoblačno6
Štokholmoblačno-9
Varšavadážď3
Viedeňzamračené5
Záhreboblačno10
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.