Hospodársky denník
USD46,505 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,525 Sk
CZK1,256 Sk
  Pondelok  5.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Recyklačný fond ďalej kritizujú

Polemika k návrhu zákonu o odpadoch naberá na intenzite

Na pozícii zásadného odmietnutia recyklačného fondu a povinných poplatkov doň z vybratých komodít, tak ako ich predpokladá návrh nového zákona o odpadoch, zotrvávajú členské subjekty Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie SLICPEN. Potvrdila to nedávno aj diskusia k zákonu na pôde NR SR. Jej cieľom bolo priblížiť jednotlivé ustanovenia za účasti tvorcov zákona, ktorý predstavuje najväčší legislatívny environmentálny projekt. Hoci sa jeho prvá verzia pripravila ešte v minulom volebnom období a k súčasnej bolo vlani rozsiahle verejné pripomienkovanie, názory tvorcov zákona a združenia SLICPEN sa nezblížili. Prečo? SLICPEN, ale aj Slovenské združenie pre značkové výrobky, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku totiž založenie recyklačného fondu nepovažujú za systémový krok. Okrem toho, že by neriešil systémovo otázku aktívneho zberu a separácie odpadov, nejasný je aj spôsob fungovania fondu. Vyvoláva obavy z neefektívneho využívania alokovaných prostriedkov. Medzi ďalšie pripomienky združenia SLICPEN k navrhovanému zákonu o odpadoch patrí, že recyklačný fond je navrhnutý ako jediný monopolný finančný nástroj, čiže nepripúšťa sa

iná alternatíva

a obmedzuje hospodárska súťaž. Podľa stanoviska SLICPEN zúženým výberom sektorov do recyklačného fondu vzniká diskriminácia jednotlivých materiálov, čiže výrobkov, lebo nie je pokrytá celá škála odpadov, ktorých tok je známy (napríklad elektronický odpad, žiarivky, biela technika atď.). Niektoré materiály sú vytrhnuté z kontextu komodít, napríklad polyetyléntereftalát (PET), ktorý je len časťou komodity plasty.

Ako alternatívne riešenie otázky zodpovednosti za zber, separáciu a spracovanie odpadov navrhuje SLICPEN rozpracovať možnosti výberu pre povinné subjekty, aby túto otázku riešili buď individuálne, vytvoreným systémom, alebo vytvorením vlastného kolektívneho systému formou tzv. oprávnenej organizácie. Podľa SLICPEN iba efektívnou participáciou priemyslu na dobrovoľnej báze možno dosiahnuť

vhodnú formu

riešenia zodpovednosti za odpady. A to len za predpokladu, že budú právnou normou určené limity na separáciu a spracovanie odpadov z obalov, ktoré je ročne potrebné dosiahnuť. Súčasne sa bude vytvárať priestor na aktívnu spoluprácu obcí, ktoré sú zodpovedné za hospodárenie s komunálnym odpadom. Ich motiváciou bude poskytnutie finančného príspevku obciam za množstvo zozbieraného, vyseparovaného a spracovaného odpadu, pričom výška príspevku bude zodpovedať množstvu odpadu. O použití príspevku by mala rozhodovať obec.

Na druhej strane ministerstvo životného prostredia k argumentom SLICPEN, najmä k recyklačnému fondu, dodávajú, že o využití prostriedkov z neho bude rozhodovať

správna rada,

ktorá bude nezávislá. Fond bude neštátny a prísne účelový. Podľa návrhu zákona je zabezpečená jeho prehľadnosť a primeranosť tvorby finančných prostriedkov. Pokiaľ ide o výhrady SLICPEN k zoznamu komodít v recyklačnom fonde, tvorcovia návrhu zákona doň zahrnuli naozaj len nasledujúce sektory - papier, sklo, staré batérie a akumulátory, odpadové oleje, PET fľaše, viacvrstvové obalové materiály, autovraky a opotrebované pneumatiky. Na otázku, prečo nezahrnuli do fondu napríklad aj spomínané komodity ako elektronický odpad, bielu techniku a pod., predstavitelia ministerstva zdôrazňujú, že pri zaradení komodity museli poznať gestorov, ktorí s ňou nakladajú a majú o nej presný prehľad. Dôležité je tiež, aby mali predstavu, ako a v akom množstve by sa mala zhodnocovať. Problematiku by mal komplexne riešiť zákon o obaloch, ktorý by mal vstúpiť do platnosti asi o dva roky, ten by už zahrnul aj obaly z plastov, elektronický odpad a podobne.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude veľká, na juhozápade zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď. Vo vyšších horských polohách sneženie. Ráno ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na juhozápade miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Slabý vietor.V utorok bude polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 2 až -2, najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhu pri zmenšenej oblačnosti miestami až 10 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním vo východnej polovici územia miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách vo východnej polovici územia okolo -3, najvyššia denná teplota 4 až 8 stupeň, na juhozápade okolo 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 16.57 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 1. 2. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,67, Košice 98,66, Poprad 92,97, za 2. 2. 2001: Bratislava 100,07, Sliač 97,69, Košice 98,70, Poprad 92,93, za 3. 2. 2001: Bratislava 99,56, Sliač 97,48, Košice 98,59, Poprad 92,73.

Amsterdamoblačno5
Aténypolojasno14
Belehradoblačno10
Berlíndážď4
Bratislavaoblačno5
Bruselpolojasno5
Budapešťoblačno6
Bukurešťoblačno5
Frankfurtdážď7
Helsinkisneženie-17
Istanbulpolojasno12
Kodaňsneženie-4
Kyjevoblačno-2
Lisabonpolojasno12
Londýndážď7
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno11
Moskvasneženie-8
Oslooblačno -15
Paríždážď8
Prahazamračené5
Rímpolojasno14
Sofiaoblačno6
Štokholmoblačno-9
Varšavadážď3
Viedeňzamračené5
Záhreboblačno10
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.