Hospodársky denník
USD46,491 Sk
EUR43,702 Sk
CHF28,374 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  6.Februára 2001

Nečakaná obozretnosť Busha

Pentagón bude musieť počkať na výraznejší dolárový prílev

Ľudia z Pentagónu a niektorí kongresmani sú trochu sklamaní. Po nadšení z Bushovho víťazstva, ktoré malo znamenať razantné zvýšenie vojenského rozpočtu, v týchto dňoch prichádza k vytriezveniu. Hlasy volajúce po zvýšení ročných vojenských výdavkov o 50 až 100 miliárd USD s cieľom modernizovať armádu, zrejme aspoň dočasne zostanú nevypočuté. A výstrahy, že americká vojenská sila môže vážne klesnúť, ak nedôjde k nákupu nových stíhačiek, vojenských lodí a vrtuľníkov, zatiaľ zostávajú iba výstrahami.

Nový americký prezident dáva najavo, že jeho hlavnými prioritami budú dane a školstvo. Pokiaľ ide o armádu, táto na rad príde až neskôr. Bush chce najprv vidieť komplexnú správu o americkej obrannej stratégii, pretrvávajúcej od čias studenej vojny, na ktorej pracuje Donald Rumsfeld, minister obrany. „Môže sa vám to páčiť alebo nie, zvýšenie výdavkov môže byť správne len ak existuje strategická vízia,“ tvrdí americký prezident. New York Times poukazuje, že sa napríklad Ronald Reagan pri nástupe do funkcie pred dvoma desaťročiami rozhodol pre diametrálne odlišný prístup a vojenské výdavky okamžite zvýšil až o 12 percent. Naopak, po Bushových vyhláseniach údajne v Kongrese prestali kolovať dokumenty s návrhmi na pridelenie dodatočných 8 miliárd USD Pentagónu na tento rok.

Samozrejme, je málo pravdepodobné, že republikán vo funkcii amerického prezidenta bude príliš pacifisticky naladení. Niektorí analytici síce tvrdia, že výrazné zmeny v americkej obrannej stratégii by mohli viesť dokonca aj k zníženiu vojenských výdavkov, no nedá sa predpokladať, že Bush sa úplne otočí chrbtom svojim sľubom z predvolebnej kampane. A to celý minulý rok obviňoval Clintonovu administratívu, že vážne poškodila pripravenosť a morálku armády. Na druhej strane je pravda, že sa nový prezident zaviazal k ročnému zvýšeniu výdavkov len v rozsahu 4,5 miliardy USD, čo je ďaleko za požiadavkami Pentagónu. No rovnako je pravdou, že vplyvné kruhy konzervatívneho krídla republikánov a vojenskí veteráni, bez ktorých si Bush sotva môže predstaviť znovuzvolenie, od nového prezidenta v tomto smere očakávajú väčšiu štedrosť. Veď ani jeden americký prezident v histórii nebol úspešný, len čo sa otočil proti vojenským kruhom. New York Times preto nevylučuje možnosť, že v neskorších rokoch Bush bude omnoho ústretovejší k armáde. Nehovoriac o tom, že len cena kontroverzného systému protiraketovej obrany, ktorý za prioritný označuje tak Bush, ako aj Rumsfeld, je 60 miliárd USD. A tento v spomínaných požiadavkách Pentagónu ešte nie je zakalkulovaný.

(by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.