Hospodársky denník
USD46,786 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,439 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  7.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Fyzika davu

Správanie davu až doteraz skúmala iba sociológia. Ibaže dav sa správa podľa pravidiel známych z iného odboru - fyziky. Ak prirovnáte ľudí k časticiam, možno analyzovať ich správanie a predvídať ďalšie udalosti rovnako ako napríklad pri atóme.

Francúzski vedci sa raz náhodne rozhodli vyskúšať počítačový program, ktorý používali pri sledovaní kvapalín, na pozorovanie správania sa ľudského davu. Nie je to nápad celkom nezmyselný, veď veľká skupina ľudí, teda dav, prestáva byť v určitom okamihu zoskupením jednotlivcov a stáva sa jednoliatou masou, ktorú možno prirovnať ku kvapaline alebo plynu. Ak sa pridá k tomuto poňatiu aj porovnanie s mikroskopickým obrazom kvapaliny, je obrázok dokonalý: každá častica má určité miesto, dĺžku, rýchlosť pohybu, spôsob prekonávania prekážok, daná je aj hustota.

Ak budeme jednotlivcov v dave vnímať ako častice, musíme každému priradiť špecifické atribúty rovnako ako onej častici - teda veľkosť, hmotnosť, elektrický náboj... Častice sa potom pohybujú v elektromagnetickom poli. Rýchlosť ich pohybu je daná celkovou masou, prekážkami, silou, ktorá proti časticiam pôsobí.

Ako sa teda správa dav v určitej situácii - napríklad ak sa pred ním naraz otvorí nový priestor? Vo chvíli, keď sa otvoria dvere múzea, jednotlivci tvoriaci dav sa rozptyľujú v jednotlivých miestnostiach rovnako ako stlačený plyn náhle uvoľnený do väčšieho

Rozptyľovanie postupuje v troch fázach. Najskôr je tlak davu veľký a počet prezerajúcich i miestnosť sa prudko zvyšuje. Postupne sa tlak znižuje, rytmus prechodu miestnosťami sa spomaľuje. Napokon sa dav rozptyľuje homogénne vo všetkých miestnostiach. Postupuje pomaly, hustota zostáva takmer konštantná.

Správanie sa davu vystupujúceho z metra a kráčajúceho chodbou podzemnej železnice sa podobá správaniu plynu v úzkej rúre. Pohyb atómov a molekúl plynu sa riadi jednoduchými zákonmi. Najmä trajektória pohybu je vyvolaná zvýšením hustoty. Na rozdiel od molekúl sa ľudia v dave môžu rozhodnúť sami, ktorým smerom sa vydajú, to je však jediná odlišnosť. Dav ľudí sa v zásade správa veľmi podobne ako spomínané plynové molekuly.

Zrážky medzi molekulami sú častejšie, pokiaľ je hustota molekúl v plyne vyššia. Počet zrážok medzi ľuďmi v dave je tiež ovplyvňovaný hustotou davu a rýchlosťou jeho pohybu. V dave, ktorý sa pohybuje pomaly a plynulo, sú zrážky menej časté.

Kde je možné program pripomínajúci správanie sa davu fyzikálnych častíc využiť? Vedci pripomínajú ten najčastejší - vo filmovom priemysle. Hollywoodski tvorcovia animovaných filmov často stoja pred problémom, ako znázorniť pohyb väčšieho množstva kreslených jednotlivcov naraz. Postavičky nemožno iba tak poskladať dokopy a nechať každú, aby sa pohybovala podľa svojho. Pohyb vo väčšej skupine sa riadi inými zákonmi ako pohyb indivídua. Ešte pred niekoľkými rokmi museli v takomto prípade animátori rozkresľovať jedno okienko za druhým (mimochodom je ich dvadsaťštyri za jednu sekundu filmu). Dnes zadajú do počítača program simulovania pohybu davu a počítač sám „ustráži“ všetky pohyby.

Praktickejšie využitie ponúka riešenie najrôznejších krízových situácií. Treba, aby stavitelia vopred vedeli, kade môže dav postupovať, ak bude musieť z budovy rýchlo odísť. Takáto situácia môže vzniknúť napríklad v obchodnom dome, po oznámení, že je v budove bomba. Organizátori športovej alebo kultúrnej akcie musia mať spracovaný plán evakuácie obrovského zaplneného štadiónu, dopravná polícia a poriadková služba zasa musia vedieť možné spôsoby evakuácie stanice, letiska a

Dav sa správa nevyspytateľne, preto musí program rátať aj s touto skutočnosťou. Molekuly a častice panike nepodliehajú, ľudia áno. Pravda aj nevyspytateľné správanie davu sa riadi fyzikálnymi zákonmi. Interaktívny program dovoľuje v ktoromkoľvek okamihu vložiť novú skutočnosť - napríklad zablokovanie únikového východu pri evakuácii. Kade sa budú častice uberať teraz? Akou rýchlosťou? Kde nastanú problémy? Aj to možno vypozorovať zo správania fyzikálnych častíc, pretože dav bude postupovať rovnako.

Vedci upozorňujú, že sú tu aj ďalšie možnosti, oveľa prozaickejšie. S malými úpravami možno stvoriť napríklad model pohybu automobilov po meste. Cesta potrebuje opravu, musí byť teda uzavretá. Kade sa rozptýlia autá, ktoré tade prechádzajú? Kde treba inštalovať semafor? To všetko sú otázky , ktoré pri stole sediaci plánovač nevyrieši. Program, ktorý dokáže simulovať správanie sa davu na základe poznaného správania sa fyzikálnych častíc, nájde odpoveď ľahko.

(mb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na juhozápade až okolo 13 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 4 až 8, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m 7 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, na západe k večeru až oblačno. Zrána a predpoludním miestami hmly. Nočná teplota 3 až -1, denná teplota 6 až 10, na juhu lokálne až 12 stupňov. V piatok bude polojasno, v západnej polovici krajiny až oblačno a ojedinele slabý dážď. Ráno a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 6 až 10 stupňov, na juhu lokálne aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.13 a zapadne o 17.00 hod.

Amsterdamdážď9
Atényjasno14
Belehradpolooblačno15
Berlíndážď9
Bratislavaoblačno11
Bruseldážď11
Budapešťoblačno12
Bukurešťoblačno10
Frankfurtdážď11
Helsinkisneženie0
Istanbulpolooblačno15
Kodaňdážď6
Kyjevzamračené0
Lisabonprehánky13
Londýndážď9
Madridprehánky10
Milánooblačno12
Moskvasneženie-10
Oslosneženie-1
Paríždážď11
Prahazamračené9
Rímpolooblačno17
Sofiajasno10
Štokholmdážď1
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno12
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.