Hospodársky denník
USD46,786 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,439 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  7.Februára 2001

Česká armáda na pokraji krízy

Peniaze vyhodené do vzduchu chýbajú na splnenie záväzku

Postavenie ministra obrany Vladimíra Vetchého je podľa analytikov ohrozené. Premiér Zeman je s ním nespokojný, pretože sa mu nepodarilo stabilizovať ekonomickú situáciu v jeho rezorte. V politických stranách silnie kritika toho, že stále nie je ujasnená koncepcia Vetchého. Rovnako silnie pochybnosť o jeho odborných znalostiach, aj keď sám minister je bývalým učiteľom na vojenskej vysokej škole. Celý problém vyvrcholil po tom, čo ministerstvo oznámilo, že tento rok nestačí súčasný rozpočet vo výške 45 mld. Kč a už teraz chýba ďalšia miliarda korún. Aj pri jeho predpokladanom navýšení v budúcom roku sa tento dlh ešte strojnásobí. Podľa niektorých odborníkov je to vinou nevýhodných kontraktov vo výške niekoľko miliárd Kč, ktoré teraz čoraz viac chýbajú.

Znepokojenie vyjadril rovnako aj prezident Havel počas neočakávanej návštevy generálneho štábu, kde sa zaujímal predovšetkým o nákup vojenskej techniky, ako sú podzvukové lietadlá L-159 či modernizácia tankov T-72. Už je známe, že sa zakúpil logistický systém za 1,2 miliardy Kč, ktorý však nie je schopný prevádzky a na ktorého dokončenie sú potrebné ďalšie stámilióny. Ministerstvo ich však nemá k dispozícii. 14 miliárd sa použilo na nákup L-159, no namiesto sľúbených 21 kusov boli dodané zatiaľ štyri. Za priamo škandalózne sa považuje nákup padákov typu VOP-100 za 200 miliónov Kč, keď bolo po smrti výsadkára zistené, že nie sú potrebné. Pri nákupe rakiet za 80 miliónov Kč z Bulharska sa zasa ukázalo, že ide o vyhodené peniaze, pretože po trinástich rokoch sú celkom nepoužiteľné. Ďalšie desiatky miliónov boli doslova vyhodené na nákup zastaraných listov nosného rotoru pre vrtuľníky Mi-24, modernizáciou tankov T-72 a nákupu rôznej leteckej techniky.

Do celej záležitosti zasiahla polícia, ktorá obvinila pracovníkov ministerstva a generálneho štábu z podozrenia, že robili účelové výberové konania na nákupy majetku a služieb, napriek tomu ich predtým predali jednému dodávateľovi. Armáda sa tak dostala podľa odborníkov do stavu núdze, keď jej chýbajú prostriedky nielen na svoje zahraničné misie, ale aj na splnenie povinností vyplývajúce jej z členstva v NATO. Otvoreným problémom zostáva, kde sa nájdu prostriedky na nákup nadzvukových lietadiel, ktoré armáda nevyhnutne potrebuje, pretože bývalá sovietska technika už dosluhuje. Pretože ide o mnohomiliardové investície, ktoré vzhľadom k napätosti štátneho rozpočtu nie sú k dispozícii, chce to Zemanova vláda riešiť tzv. offsetmi. Teda firmy, ktoré dostanú objednávky, by mali investovať miliardové investície do priemyslu. Podľa podmienok tohto tendra, ktorý vláda schválila, by mal výrobca dodať ČR vyše tridsať nadzvukových lietadiel v cene 50 miliárd Kč. Za to by mali výrobcovia dodať investície a zákazky do priemyslu v trojnásobnej výške v priebehu budúcich desiatich rokov. Ekonómi na základe dosiahnutých skúseností sú skeptickejší. Offset, ktorý ešte uzavrela Klausova vláda pri nákupe piatich lietadiel Boeing 737, mal priniesť štyri miliardy korún, ale zatiaľ sa nevyčerpala ani desatina tejto sumy. Vetchý pod tlakom udalostí uskutočnil rad výmen na svojom ministerstve a vyhlasuje, že má situáciu pod kontrolou. Skutočnosť je zrejme iná.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.