Hospodársky denník
USD46,786 Sk
EUR43,7 Sk
CHF28,439 Sk
CZK1,261 Sk
  Streda  7.Februára 2001

Textilky prisahajú na oživenie

Situácia je zložitá, ale nikto nevraví, že je beznádejná

Aj keď doteraz známe spoločné výsledky textilných podnikov združených v zamestnávateľskej asociácii ATOP sa naďalej pohybujú v červených číslach, zdá sa, že v tomto odvetví nastáva oživenie. Rastie výroba, tržby, výnosy, vývoz, aj priemerná mzda. Situácia je však v rôznych podnikoch rôzna.

Obchodný riaditeľ a. s. Maytex Liptovský Mikuláš Dr. Jozef Fiedor považuje za úspech minulého roka to, že takmer 67 % z ich textilnej výroby smeruje na export, pričom tu zaznamenali výrazný, vyše 9-percentný prírastok. Predaj textílií za 883 mil. Sk predstavuje oproti roku 1999 zvýšenie o 3,2 %. V tejto súvislosti vyzdvihuje dobrý servis, ktorým sa dokázali presadiť, aj keď na týchto trhoch ponuka prevažuje nad dopytom. Jozef Fiedor očakáva, že trendy oživenia predaja z druhého polroku 2000 budú ďalej pokračovať. Pravda, záujem odberateľov sa sústreďuje na kvalitatívne nové výrobky - strečové tkaniny, plášťovky nových generácií, viskózové šatovky. To si pochopiteľne vyžaduje investície do moderných technológií. Už vlani investovali 47 mil. Sk do tkáčskej a úpravárenskej technológie a v druhom polroku budú ďalej investovať do úpravárenských zariadení.

S nevyhnutným optimizmom, že prekoná súčasnú zložitú situáciu, sa pozerá do budúcnosti generálna riaditeľka Tatraľanu, a. s., Kežmarok Anna Širilová. Výsledky hospodárenia podniku sa v roku 2000 výrazne odchýlili od výsledkov roku 1999, keď výnosy splnili oproti plánu len na 93,74 % a prevádzkový hospodársky výsledok sa pohyboval v strate 7,4 mil. Sk. Zmeny v dynamike vývoja a prehĺbenie straty spôsobilo podľa nej viac nepriaznivých faktorov spolu: predĺžené platobné lehoty od obchodných partnerov, zastavenie projektu kooperačnej výroby zo strany partnera a predovšetkým postup bánk týkajúci sa splatenia starých úverov. Napriek tomu považuje generálna riaditeľka za úspech začatie ozdravného procesu v druhej polovici roku 2000 a jeho doterajšie výsledky. V súčasnosti je firma v konkurze, výroba sa však nezastavila. „Bude veľa záležať na vedení spoločnosti aj na zamestnancoch, ako dokážu využiť elimináciu vplyvu starých záväzkov a preukážu veriteľom opodstatnenosť výrobného programu a jeho obchodného krytia,“ uzatvára A. Širilová.

Príkladom toho, že aj podnik s mnohomiliónovými dlžobami sa dokáže vzchopiť, je levická a. s. Levitex. V roku 2000 urobila dôležitý obrat a právom hovorí o konsolidácii. Generálny riaditeľ JUDr. Stanislav Horniak považuje za úspech, že im pozitívny hospodársky výsledok vytvoril dostatočné finančné prostriedky na vyrovnanie daňových záväzkov, záväzkov voči poisťovniam a fondom. Za neúspech však považuje, že sa im nepodarilo splniť plán vo výrobe tovaru. Mrzí ho to tým viac, že táto plánovaná výroba bola obchodne prepojená. Spoločnosť však nedisponovala dostatočnými finančnými prostriedkami a ani ich nedokázala získať, aby mohla zabezpečiť výrobu v takom rozsahu, ktorý by plne uspokojil záujem trhu. Príklad Levitexu oprávňuje k predpokladu, že textilné odvetvie by mohlo začať prosperovať ako celok. Faktom je, že výsledky, ktoré textilky dosahujú, sú naozaj tvrdo „vydreté“. Napríklad Levitex bude v tomto roku po organizačných opatreniach technického charakteru a pri zvýšení produktivity práce zamestnávať o 70 ľudí menej ako v roku 2000.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.