Hospodársky denník
USD47,008 Sk
EUR43,71 Sk
CHF28,412 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  8.Februára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Víťaz Šaron musí vyjednávať

Zodpovednosť za masakre v Libanone už nikto exgenerálovi nevyčíta

Rýchly duel exgenerálov sa skončil. Zdrvujúca, ale predpokladaná porážka izraelského expremiéra Baraka však karty ešte viac zamiešala. Nielen na medzinárodnej, ale aj domácej scéne. Bielovlasý exgenerál, ktorý si sám doprial darček k nadchádzajúcim 73. narodeninám, presvedčil síce prisťahovalcov, ruských imigrantov a mladých Izraelčanov, ale prekvapujúce je, že mu dôveru „vodcu na ceste k mieru“ dali voliči napriek jeho vojenskej kariére budovanej na masakre v palestínskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatila počas invázie v Libanonu v roku 1982. Hoci prvé vyhlásenia USA, Ruska a EÚ sú viac než ústretové, za všetkými tromi sa skrývala rozpačitosť. G. W. Bush gratuloval víťazovi pol hodinu po oznámení výsledkov (keď predtým krátko telefonicky rokoval s egyptským partnerom), aby sa ubezpečil, že strategická spolupráca pokračuje. Únia sústredená na mierové rozhovory bola miernejšia a vyslovila nádeje, že nový izraelský premiér cestu k mieru nájde. „Krajina sa pustila na novú cestu, cestu mieru a jednoty doma, na cestu honby za skutočným mierom s Arabmi,“ odkázal šéf Likudu z hotelu Tel Aviv krátko po svojom triumfálnom víťazstve. Vyhrala teda vojna alebo cesta k mieru?

Palestínčania a Sýrčania sú ironicky skeptickí. Ak nepoznáš rozdiel medzi Coca-colou a Pepsi-colou, nepoznáš ho vraj ani medzi Šaronom a Barakom, tvrdí arabské obyvateľstvo. Oficiálni predstavitelia dali víťazstvu pravičiara prívlastok „najhlúpejšia udalosť v izraelskej histórii“ (minister pre informácie J. Abíd Rabbú) a predstavitelia militantných hnutí nevylučujú možnosť regionálnej vojny. Z tohto hľadiska je zrejmé, že si Ariel Šaron ako nový izraelský premiér nemôže dovoliť prerušiť rozhovory, najmä keď je za ich pokračovanie stále 70 % tých voličov, ktorí mu zaručili víťazstvo. Teda nemôže tak urobiť z vlastnej vôle. Je zrejmé, že to za neho urobia Palestínčania, pretože požiadavky typu jednotného Jeruzalema (aj s Chrámovou horou), zákazu návratu utečencov, ponechania si strategických bodov na okupovaných územiach z hľadiska bezpečnosti sú tie z bodov agendy, ktorá doteraz vždy pokračovanie rozhovorov odrovnali. Okrem toho, aj keď to popiera, bol to práve on, kto návštevou na Chrámovej hore uvoľnil uzáver na rozbuške „intifády al-Aksá“. Americký internetový časopis Slate ho dokonca prirovnal k ručnému granátu.

Diskutabilná je aj domáca scéna. V izraelskom parlamente je totiž 18 rôznych strán, a ak chce Šaron dosiahnuť aspoň trocha stabilnú vládu, musí si kúpiť aspoň 61 poslancov. Aj z predchádzajúcej vlády E. Baraka. Práve ten ho po fiasku campdavidských rozhovorov v júli minulého roku požiadal o vstup do obdobnej vlády národnej jednoty. „Pripojíme sa k vláde národnej jednoty len vtedy, ak Likud zachová líniu mierového procesu a obrannej politiky, ako aj pokračovanie ekonomickej politiky a sociálnej starostlivosti,“ uviedol Barak. Šaron môže teoreticky kalkulovať so 43 kreslami v knesete, ktoré sa delia medzi jeho Likud a Barakovu Stranu práce. Pravdepodobné je, že Šaron posunie Barakovi post ministra bezpečnosti, čím Baraka postaví na tenký ľad. Aj post šéfa diplomacie pre Šimona Peresa je dosť závažný, aby Strana práce mala ďalšie strategické požiadavky, na druhej strane ani táto pozícia nie je závideniahodná. Dozor nad štátnou pokladnicou by tak mohol dostať buď Meir Sheetrit (v Netanjahuovej vláde minister financií) alebo Silvan Shalom z Likudu. Ak by však išlo o rovnocennú koalíciu, s počtom 62 až 64 členov parlamentu, potom by si Likud prihral ďalšie miesta vo vláde. L. Livnatová by mohla získať kreslo ministerky komunikácie, „Likudská princeznᓠTzipi Livneová je tiež adeptkou na ministerský post, podobne ako Y. Matza, bývalý minister zdravotníctva.

Šaron musí nájsť väčšinu pre svoju vládu, aby bol nový rozpočet prijatý do 31. marca. Inak bude musieť kneset vyhlásiť v priebehu 90 dní nové voľby. Je preto zrejmé, že Šaron ide splietať čo najširšiu záchytnú sieť, aby sa cez ňu do novembra 2003 neprepadol. Aj keď analytici mu veľké šance nedávajú.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, ráno a predpoludním prechodne oblačno a hmlisto. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na juhu západného a stredného Slovenska miestami 11 až 14 stupňov a na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade miestami 8 až 12 m/s. V piatok bude polooblačno, na západe postupne až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním miestami hmly. Nočná teplota 4 až -1 stupeň. Denná teplota 5 až 9, na juhu lokálne až 12 stupňov. C. V sobotu prevažne oblačno a miestami slabý dážď. Zrána hmlisto. Nočná teplota 3 až -1 stupeň. Denná teplota 5 až 9 stupňov, na severe lokálne aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 7.11 a zapadne o 17.01 hod.

Amsterdamdážď8
Atényjasno15
Belehradjasno16
Berlínzamračené9
Bratislavapolojasno14
Bruseloblačno8
Budapešťjasno14
Bukurešťpolooblačno12
Frankfurtoblačno14
Helsinkidážď2
Istanbuljasno16
Kodaňdážď6
Kyjevzamračené3
Lisabonpolooblačno13
Londýnzamračené5
Madridprehánky9
Milánooblačno10
Moskvasneženie0
Oslozamračené-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno8
Rímjasno18
Sofiapolooblačno10
Štokholmdážď5
Varšavaoblačno12
Viedeňjasno13
Záhrebjasno17
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.