Hospodársky denník
USD47,132 Sk
EUR43,68 Sk
CHF28,485 Sk
CZK1,262 Sk
  Piatok  9.Februára 2001

Etna Valley - výbuch ziskov?

Taliani sa snažia kopírovať úspešný americký model

Americký filmový priemysel kopíruje množstvo európskych úspešných filmov. Úspech je vždy silným magnetom, hlavne keď z toho „trčí zisk“. Na túto taktiku najnovšie stavili Taliani, ktorí sa rozhodli odkopírovať najúspešnejšie priemyselné odvetvie Američanov - informačné technológie. Ani viac, ani menej, svetoznáme Silicon Valley by čoskoro malo mať „menšiu sestru“ na Sicílii.

V centre historického sicílskeho mesta Catania už bola založená spoločnosť Etna Valley, ktorej cieľom je napodobniť úspešný americký model. Filozofia je jednoduchá. Ak je niečo, čo sa preukázalo ako funkčné, vysokoziskové a odskúšané, treba to importovať a prispôsobiť miestnym podmienkam. A na Sicílii, kde je v pomere k ostatným talianskym regiónom oveľa vyššia nezamestnanosť, už na veci začali pracovať. Vybudované bolo univerzitné študentské mestečko (podľa modelu amerického Stanfordu) zároveň s výstavbou veľkého podniku na prípravu odborníkov (podľa firmy Hewlett Packard), ale predovšetkým sa tu vytvorili priaznivé podmienky pre podnikateľov a investorov, bez ktorých by akýkoľvek veľkolepý projekt nemal šancu na úspech. Etna Valley (hold miestnej sopke) je zatiaľ iba akýmsi embryom a vôbec si nemeria svoje sily s kalifornským informačným eldorádom. Absentuje tu neuveriteľná elektronická výmena informácií, špecifická pre Američanov, citeľný je aj nedostatok kapitálu a pravdaže aj deficit talentov, budúcich špecialistov. Avšak Taliani pochopili, že pomoc neprichádza iba zvonka. Základom musí byť spoľahnutie sa na vlastné sily. Aj preto viacero univerzít v koordinácii s ministerstvom výskumu vypracovalo spoločný projekt (tiež podľa úspešného amerického modelu), ktorý dovoľuje, aby sa z vedcov a výskumníkov stali zároveň aj podnikatelia, čo má celej veci pomôcť.

Univerzita sa postupne stáva agentúrou pre ekonomický rozvoj. Výsledok? V prvom rade je to snaha zabrániť exodu mladých talentov a vyškolených odborníkov do iných krajín, kde nájdu uplatnenie a lepší plat. O výhode tohto projektu svedčí aj skutočnosť, že sicílsky model už začali v Taliansku napodobňovať aj iné regióny. A potom je tu aj snaha o zmenu povesti regiónu, kde sa údajne zrodila mafia a ktorá túto oblasť smutne preslávila. Sicília chce v treťom tisícročí ponúknuť model úspechu založený na vede a vlastnom úsilí. To má pritiahnuť veľké nadnárodné korporácie, čo vytvorí nové pracovné príležitosti, čím sa prispeje k redukcii chudoby v regióne, ktorá je liahňou pre organizovaný zločin.

Ako to všetko dosiahnuť? V prvom rade musí existovať jasná stratégia, potom treba vytvoriť prípravný tím a zabezpečiť podporu miestnych úradov. A potom od menších projektov k väčším nasledovať pekný sen o prosperite. Kým sa však uvažuje o supertechnológiách budúcnosti, treba bojovať s realitou prítomnosti. A tou je absencia veľkého letiska, slabé presieťovanie elektrickou energiou, deficit pitnej vody, nedostatočná cestná a železničná infraštruktúra, čakajúca na opravy. A nakoniec, ako zladiť veľkolepé ambície vyžadujúce si totálne nasadenie s pohodlným štýlom života južanov? A čo mafia? Naozaj je na ústupe? Otázky, s ktorými sa treba popasovať a vyriešiť ich za pochodu. Ináč Etna Valley nikdy nevybuchne a neobdarí jej iniciátorov lávou spokojnosti a ziskov.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.