Hospodársky denník
USD47,533 Sk
EUR43,773 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  1.Marca 2001

Jesenné vraj žijú dlhšie

Deti narodené na jeseň vraj žijú o niekoľko mesiacov dlhšie. Vyplýva to z najnovšej štúdie nemeckých vedcov, ktorí porovnávali mesiac narodenia a úmrtia viac ako milióna obyvateľov Dánska, Rakúska a Austrálie. Ukázalo sa pritom, že ľudia narodení v jesenných mesiacoch žili v Dánsku o tri a v Rakúsku až o sedem mesiacov dlhšie než tí, ktorí prišli na svet na jar.

Vedci Gabriele Doblhammerová a James Vaupel z univerzity v nemeckom Rostocku na základe porovnania mesiacov narodenia a smrti zistili, že ľudia narodení v Rakúsku v období od októbra do decembra žili približne o sedem mesiacov dlhšie než tí, ktorí sa narodili od apríla do júna. Dáni narodení na jeseň žili asi o 3,5 mesiaca dlhšie než tí, ktorí sa narodili na jar.

Po preskúmaní rovnakých údajov z Austrálie objavili vedci „zrkadlový odraz“ skutočnosti zistenej na severnej pologuli. „Priemerná dĺžka života ľudí narodených v Austrálii v druhom štvrťroku roka je 78 rokov. Ľudia narodení v štvrtom štvrťroku umierajú v priemere vo veku 77,7 rokov,“ uvádza sa v správe.

Autori štúdie sa domnievajú, že tieto rozdiely môžu súvisieť s výživou v období tehotenstva. V letných a jesenných mesiacoch, keď je na trhu viac ovocia a zeleniny než v zime a na jar, môžu jesť tehotné ženy kvalitnejšiu stravu, čo ovplyvní zdravie dieťaťa.

Pretože ročné obdobia sú v Austrálii (na južnej pologuli) opačne než v Európe, sú výsledky výskumu z tejto krajiny presným opakom rakúskeho a dánskeho vzoru. Čerstvé ovocie a zelenina sú tu viac dostupné v prvej polovici roku, teda v zime a na jar.

Podľa vedcov existuje mnoho štúdií o tom, ako výživa ženy v tehotenstve pôsobí na zdravie dieťaťa po celý jeho život. „Prostredie v ranom živote ovplyvňuje odolnosť dospelých voči infekciám, rovnako ako chronickým chorobám,“ uvádzajú autori.

(ČTK)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.