Hospodársky denník
USD47,533 Sk
EUR43,773 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  1.Marca 2001

Dane kľúčom Bushovej stratégie

Prvý prejav nového amerického prezidenta v Kongrese

„Máme dve možnosti. Jednou z týchto možností je posilňovanie úlohy štátu,“ uviedol americký prezident George Bush v prvom prejave pred členmi Kongresu v noci navčera. „Musíme si zvoliť inú cestu. Druhou možnosťou je umožniť americkým občanom, aby vlastné peniaze minuli na vlastné potreby. Verím, že ma podporíte a rozhodne sa postavíte na stranu amerických občanov.“ Prejav, ktorý niektorí analytici označili ako „posledný predvolebný“ (keďže sa niesol v rovine vízií), bol príležitosťou pre Busha, aby získal podporu pre vlastnú legislatívnu agendu tak v Kongrese, ako aj v americkej verejnosti.

Obdobie mohutných prebytkov umožní federálnej vláde zredukovať dane v hodnote 1,6 bilióna USD a stále sa zvýši na vzdelávanie a sociálne programy, uviedol Bush, čím dal ešte raz jasne najavo, že kľúčom jeho stratégie je výrazné krátenie daní. Odhady pritom hovoria, že USA čaká v priebehu nasledujúceho desaťročia prebytok v hodnote 5,6 miliardy USD. Okrem daňovej reformy, chce nový prezident výraznú časť týchto prostriedkov použiť na splácanie verejného dlhu, ktorý je v súčasnosti 3,4 bilióna USD a plány hovoria, že by za desať rokov mal klesnúť na 1,2 bilióna USD. Podľa Busha sa dlh viac nedá redukovať, keďže časť štátnych dlhopisov nie je vykúpiteľná do roku 2010, respektíve sa dá vykúpiť len za nevýhodnú cenu. Za ďalšie priority svojej vlády nový prezident označil vzdelávanie, reformu sociálneho poistenia, reformu zdravotníckeho systému, ale aj reštrukturalizáciu armády a zabezpečenie energetických potrieb.

Prvé reakcie demokratov v Kongrese naznačujú, že spolupráca medzi dvoma hlavnými stranami nebude jednoduchá. Pri čiastkových témach sa síce stalo, že demokratickí kongresmani stávali a potleskom uvítali Bushove návrhy. Napríklad, keď hovoril o 4,9 miliardách, ktoré plánuje vyčleniť v priebehu nasledujúcich 5 rokov na národné parky. Celková vízia sa im však nepozdáva. „Ak vám dnes večer zneli prezidentove slová príliš dobre na to, aby boli pravdivé, zrejme je to tak,“ uviedol vodca demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Richard Gephardt. Podľa neho by krátenie daní malo byť o polovicu nižšie, ako navrhuje Bush. Tiež dodáva, že by zo zníženia mali najviac profitovať chudobnejší Američania a nie jedno percento najbohatších, ako je to v súčasnom návrhu. „Rozpočtové čísla prezidenta Busha jednoducho nesedia. Naše áno. Jeho plán nenecháva peniaze na nič iné okrem znižovania daní. Náš áno,“ tvrdí Gephardt. Podľa demokratov by prioritou malo byť splatenie dlhu vo výške 3,4 miliardy USD. Vodca senátnej menšiny Tom Daschle tvrdí, že Bushove slová o tom, že sa za desať rokov nedá splatiť viac, ako plánuje, sú len zahmlievaním verejnosti. „Prezident získa 900 miliárd USD, o ktorých vie, že ich bude potrebovať na svoje ďalšie priority,“ uvádza Daschle.

Americká verejnosť pozitívne privítala Bushov prejav. Po Bushovej reči si až 62 percent respondentov uvedomilo, že ich hlava štátu s nimi zdieľa ich priority. Predtým si to myslelo len 47 percent. Schválenie daňového balíka v Kongrese však vôbec nebude jednoduché. Otázny je najmä Senát, kde je pomer síl 50 ku 50 a podľa informácií The New York Times, dvaja republikánski senátori sa návrhom nezhodujú a len jeden demokrat je ochotný podporiť ho.

Okrem občanov Bushov prejav pozitívne hodnotili aj politickí analytici, ktorí si všímajú, že nový prezident použil taktiku z Texasu - venoval sa len niekoľkým, pre neho prioritným otázkam. Pozorovatelia však dodávajú, že prezidentské kreslo je predsa iné ako guvernérske, a preto mu tento ťah v budúcnosti vychádzať nemusí.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.