Hospodársky denník
USD47,533 Sk
EUR43,773 Sk
CHF28,419 Sk
CZK1,263 Sk
  Štvrtok  1.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obce sú ako hráči bez ihriska

Kde sú hlavné problémy výstavby priemyselných parkov?

Priemyselné parky prinášajú krajine investície, infraštruktúru, pracovné miesta, a teda rozvoj regiónu. Nevyhnutnými podmienkami na ich vznik nie je len existencia organizačného, prípravného či neskôr aj realizačno-prevádzkového tímu, ale predovšetkým legislatívne podmienky pre vlastníctvo pozemkov, rizikový kapitál (prípadne cudzí kapitál), legislatívne podmienky pre dotácie, podnikateľský zámer a súlad s územným plánom, rezervoár pracovných síl a v neposlednom rade existencia investorov. Ako však vyplynulo zo stretnutia Francúzsko-slovenskej obchodnej komory s jej členmi, primátormi a starostami miest a obcí, podnikateľmi a pozvanými predstaviteľmi ministerstva hospodárstva, aj nový návrh zákona o podpore na zriadenie priemyselných parkov (tak ako zákon NR SR č. 180/1995 Z. z.) je nedokonalý a nekopíruje potreby a možnosti samospráv na príprave pozemkov pre investora. Základným cieľom podľa štátneho tajomníka Petra Brňa je ponechať vytváranie priemyselných parkov na obce, či mestá, ktoré majú prvoradý záujem na vlastnom rozvoji. To je v rámci presadzovania decentralizácie síce v poriadku, no ministerstvo hospodárstva dúfa, že „decentralizáciou neprejdú len kompetencie a povinnosti, ale aj finančné toky“.

Kto je žiadateľom?

A tu je kameň úrazu. Ministerstvo požiadalo o vyčlenenie z rozpočtu 500 mil. Sk na podporu priemyselných parkov, o ktoré môžu požiadať obce a mestá v štádiu, keď strategický investor ešte nie je známy alebo už v konkrétnom prípade. Obce a mestá však nemajú dostatočnú akumuláciu disponibilných finančných zdrojov, pričom 70-percentná dotácia zo strany štátu na vybudovanie infraštruktúry, na náhradu za vyvlastnenie pozemkov nevyhnutných na zriadenie priemyselných parkov, na úhradu nákladov za prevod alebo nájom pozemkov od fyzických a právnických osôb či na úhradu odvodov za odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a lesnej z lesného fondu, za prevod pozemkov vo vlastníctve SR, v správe Slovenského pozemkového fondu do vlastníctva obce, atď., je pre ne nedostatočná. Dokonca primátori poukázali na to, že aj ich 10-percentná účasť sa v niektorých prípadoch v dôsledku následných vysokých daní a administratívnych poplatkov zdá byť neúnosná.

Bremeno na obci

Skúsenosti ministerstiev zo susedných krajín, keď najväčšie bremeno a neskôr aj zisky nesú obce, sa ukazujú nadnesené. V Maďarsku len 30 % z postavených priemyselných parkov je aj využitých, a to pre nedostatok investorov. Určite je preto zaujímavá koncepcia člena predstavenstva VW Jozefa Uhríka, podľa ktorej by bolo výhodnejšie, keby sa takáto výstavba vnímala v dvoch etapách, a to v etape plánovania (vyhotovenie územného plánu s dôrazom aj na ekologické hľadisko) a etapu vstupu do infraštruktúry (spolu s bankami), keď je známy investor. Takto etapovitá by podľa niektorých starostov mohla byť aj dotácia z rozpočtu, aby obec nevyčerpala príprava priemyselnej zóny s infraštruktúrou a investor nakoniec ponuku na výstavbu priemyselnéjo parku neprijme. Problémom niektorých obcí sú aj nedostatočné alebo žiadne územné plány príslušných lokalít. A podobne je to aj v prípadoch, keď sa má počítať s využitím už existujúcich fabrík. Je optimistické sa domnievať, že investor, a najmä zahraničný, bude spokojný s výstavbou v ekologicky, energeticky a najmä ekonomicky (záložné práva, úvery, zlý technický stav) zaťaženom podniku či lokalite. Návrh zákona, ktorý včera prerokovávala vláda, pomoc obciam neprinesie.

Využitie fabrík

Je zrejmé, že ministerstvo hospodárstva bude slabým hráčom pri presadzovaní záujmu domácich investorov a obcí. Sám P. Brňo poznamenal, že pripomienky chápe, ale všetko má spoločného denominátora - ministerstvo financií a otázku daní. „Problém teda patrí kompetenčne inde.“ Určite, v práve EÚ nie je problematika zákona nijako upravená, ale ako nám povedal aj francúzsky obchodný radca D. Lappiere, EÚ má mnohé štrukturálne fondy, ktoré sa dajú využiť. To, že problematika nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva ešte neznamená, že sa jej bude venovať druhoradá pozornosť.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude spočiatku veľká oblačnosť až zamračené a hlavne vo východnej polovici územia sneženie, v nížinách dážď alebo dážď so snehom, miestami mrznúci. V priebehu dňa od západu zmenšovanie oblačnosti a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 1 až 5, v južných okresoch 6 až 10 stupňov. Juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s v priebehu dňa zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -1 stupeň. V piatok bude polojasno až oblačno a miestami prehánky, na horách snehové. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách a kotlinách okolo -6 stupňov, denná teplota 3 až 8 stupňov, na Orave, v Liptove a na Spiši slabo nad nulou. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď, od výšky 700 m sneženie. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach miestami -3 stupne, denná teplota 3 až 7, na severe miestami okolo 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 17.35 hod.

Amsterdamzamračené4
Aténydážď13
Belehraddážď4
Berlínpolooblačno4
Bratislavaoblačno7
Bruseloblačno4
Budapešťoblačno7
Bukurešťoblačno4
Frankfurtdážď4
Helsinkizamračené-4
Istanbuloblačno13
Kodaňdážď2
Lisabondážď13
Londýnoblačno5
Madriddážď6
Milánooblačno6
Moskvajasno-6
Oslooblačno-6
Paríždážď2
Prahazamračené4
Rímpolooblačno10
Sofiapolooblačno0
Štokholmzamračené-6
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno7
Záhreboblačno7
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.