Hospodársky denník
USD46,761 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,335 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Po stopách dubu

Pred pätnásťtisíc rokmi sa začali v Európe rozširovať dnes také bežné duby. Trvalo im to iba niekoľko tisíc rokov. Pohybujú sa totiž rýchlosťou päťsto metrov za rok.

Francúzsky národný inštitút pre výskum (INRA) si pred rokmi stanovil neľahkú úlohu. Spoločne s Národným úradom pre ochranu lesov sa rozhodol vysadiť približne štvrť milióna dubov, ktoré pochádzajú zo všetkých kútov Európy. Ciele tohto vedeckého experimentu boli dva.

Po prvé chceli experimentátori zistiť čo najpresnejší charakter rastliny z rôznych území: chceli poznať rozdiely v rýchlosti ich rastu, v adaptácii na slnečné žiarenie i na zmenu klímy. A podľa výsledkov potom pozmeniť genetický fond rastliny tam, kde to bude potrebné.

Druhým cieľom vedeckého výskumu bolo objaviť, ako sa vlastne dub po Európe rozšíril. Stalo sa tak približne pred pätnásťtisíc rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej. Pravda, zo Španielska sa

stromy „vydali na cestu“ ešte o tritisíc rokov skôr. Porovnaním genetických informácií stromov, ktoré v súčasnosti rastú na určitých územiach, s fosílnym peľom nájdeným v rašeliniskách možno odhadovať, odkiaľ ktorý druh duba putoval a ako dlho mu cesta trvala - vysvetľujú vedci. Zistili, že Európu dub kolonizoval v trochu prúdoch – z juhu Španielska, z Talianska a z Balkánu.

Rozloženie dubového porastu prezrádza mnohé aj o rýchlosti tejto kolonizácie. Analýza DNA ukázala, že vo všetkých hlavných smeroch postupovali rastliny rovnakou rýchlosťou. Dokázala tiež, že postup rastlín nebol nijako upravovaný vtedajšou populáciou. Keby duby na nové územia sadili ľudia, prejavilo by sa to na genetickej informácií stromov. Človek by totiž mohol vysadiť i strom s nepatrne odlišnou charakteristikou, pretože cesty postupu dubov sa na mnohých miestach krížili.

Najväčšie prekvapenie priniesla zistená rýchlosť postupu stromov. Pohybuje sa okolo päťsto metrov za rok. Fosílie peľu naznačujú, že dub sa na európskom kontinente rozšíril v priebehu čírych sedem tisícročí. Za taký krátky čas sa rastlina stačila rozptýliť zo Španielska až do Škandinávie. Výskumy ukazujú, že pre taký rýchly postup postačuje neuveriteľne malé množstvo peľu rozosiate na veľkú vzdialenosť.

Výskum však nepriniesol iba odpoveď na otázku, odkiaľ a za aký čas sa na európskom kontinente objavili duby. Súčasné otepľovanie klímy provokuje stredomorské duby k podobnej ceste ako pred niekoľkými desiatkami tisíc rokov ich predchodcov. Za nejaký čas sa s nimi vedci stretnú na severe nášho svetadielu. Pri postupe o pol kilometra za rok to nebude trvať dlho.

(mb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.