Hospodársky denník
USD46,761 Sk
EUR43,74 Sk
CHF28,335 Sk
CZK1,262 Sk
  Pondelok  12.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Razancia zníženia kvót záhadou

Špekulácie o tohtotýždňovom znížení produkčných kvót kartelom OPEC podmienili masívnu vlnu realizácie ziskov, ktorá tak pomohla rozšíriť stratovú sériu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) aj v priebehu piatkového obchodovania. Motívom špekulácií nie je otázka možnosti redukcie produkcie tejto strategickej komodity, ale naopak razancia zníženia, s akou pristúpia predstavitelia členských krajín OPEC na svojom piatkovom zasadnutí vo Viedni. Slabnúci spotrebiteľský dopyt vo svetovom hospodárstve dáva priestor na zníženie produkcie ropy v intervale 500 tis. až 1 mil. barelov denne, keď hlavným motívom OPEC je udržanie ceny benchmarkového ropného koša okolo úrovne 25 USD za barel. Aprílové dodávky ropy si na konci minulého týždňa odpočítali 38 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na úrovni 28,01 USD za barel. Problematickou však zostáva skutočnosť, ako sa reštrikcie v produkčnej politike premietnu do v súčasnosti krehkého svetového hospodárstva. V línii hlavného trhu sa uberal aj čiastkový trh ropných derivátov, kde sa aprílový vykurovací olej oslabil o 0,39 USc na záverečných 72,91 USc za galón. V prípade rovnako datovaného benzínu sa cena stabilizovala na úrovni 88,20 USc za galón pri strate 1,57 USc.

Nedostatok zlata?

Obavy nad nedostatočnou ponukou zlata na trhu pomohli podporiť zmenu minoritného medvedieho sentimentu investorov, ktorí začali realizovať krátkodobé nákupy tohto drahého kovu a dostali cenu aktívneho kontraktu na úroveň 8-týždňového maxima. Pretrvávajúce vysoké úrovne lízingových sadzieb na jednej strane zvyšujú neistotu nad nedostatkom kovu na trhu a na druhej strane odrádzajú obchodníkov od forwardových predajov futurít. V tejto súvislosti môžeme hovoriť o určitej neprekonateľnej bariére limitujúcej výraznejšie straty tohto kovu. Aprílové zlato si v piatok polepšilo o mohutných 5,40 USD a finišovalo seansu na úrovni 271,70 USD za troyskú uncu. Spotová cena sa ku koncu dňa stabilizovala na 271,50/272,10 USD/oz. Býčie smerovanie trhu potvrdzuje aj silná nákupná aktivita zlatých call opcií. Májové kontrakty striebra sa posilnili o 1,2 USc a zakončili predvíkendové obchodovanie na úrovni 4,522 USD/oz. Korekcia predchádzajúcich ziskov bola hlavnou charakteristikou platinou vedenej skupiny kovov. Júnové paládium sa prepadlo o 9,15 USD na konečných 812,35 USD/oz. V prípade aprílových dodávok platiny sa cena ustálila na hodnote 593,30 USD/oz so stratou 5,40 USD.

Prekvapujúce zisky

Aj napriek neutíchajúcim stratám na US akciových trhoch a správam o pokračujúcom náraste zásob medi na londýnskej burze zaznamenal trh tohto základného kovu na COMEX-e na konci minulého týždňa mierne posilnenie. Aktívny marcový kontrakt si v piatok pripočítal 0,50 USc k dobru a zakončil obchodovanie na úrovni 83,25 USc za libru. Jedným z faktorov neočakávaného posilnenia medi bola aj nízka likvidita newyorského trhu. Podporu medi vyjadrili aj informácie o vývoji trhu práce v USA, keď miera nezamestnanosti za predchádzajúci mesiac zotrvala na januárových hodnotách. Nárast zásob v Londýne bol podľa vyjadrení investorov okamžite absorbovaný trhom, čo pomohlo odvrátiť prípadné oslabenie medi.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.